Růst platů úředníků bude vykoupen snížením stavů, zvažuje Jurečka. Otázkou je digitalizace

Vláda bude jednat o snížení počtu státních zaměstnanců

Vláda bude jednat o snížení počtu státních zaměstnanců. Ten by mohl klesnout už v lednu příštího roku, prozradil novinářům před jednáním kabinetu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podmínkou je ale podle něj posun v digitalizaci.

Lídři koaličních stran se v úterý večer dohodli s odborovými předáky, že vláda od září o deset procent zvýší platové tarify všem pracovníkům, kteří měli pro letošek zmrazený výdělek a v lednu přidáno nedostali. Týká se to veřejného sektoru a také státní služby. Původně si mělo přilepšit asi 305 tisíc lidí ve veřejné službě. Po úterním jednání k nim přibylo asi 60 tisíc zaměstnanců státu.

Jurečka řekl, že navýšení platů vyjde rozpočet do konce roku na 1,1 miliardy korun. Po jednání v noci pak reagoval, že se však růst výdělků musí od ledna projevit ve snížení počtu státních zaměstnanců.

„Povedeme o tom velmi intenzivní debatu. Určitě napříč resorty budeme chtít vidět už od 1. ledna úsporu státních úředníků,“ dodal vicepremiér. Podle něj však vláda ke snížení počtu míst musí přistoupit rozumně.

Jurečka konkrétně zmínil dlouhodobě neobsazené pozice či přirozené odchody pracovníků třeba do penze. Rušení by se tak nejdřív týkalo těchto postů. Tabulkové pozice škrtala i minulá vláda.

Podle Jurečky je podmínkou ke snížení počtu státních zaměstnanců digitalizace. „To je základ k tomu, abych byl ve svém resortu schopen výrazně zeštíhlovat počty lidí, kteří doteď dělali metodou tužka papír. V okamžiku, kdy překlopíme velkou část agendy do digitálního zpracovaní, tak jsem schopen řešit personální zdroje,“ prohlásil ministr.

Vláda ve svém programovém prohlášení slibuje, že do konce letoška představí plány na snížení počtu úřednických míst. Píše, že služby zefektivní a zbytečné úřední úkony zruší. Provést chce i změny v platových tabulkách, aby stát mohl konkurovat firmám v odměňování špičkových odborníků. Zavést chce také měření výkonu a efektivity.

Tagy:
Marian Jurečka digitalizace Vít Rakušan Petr Fiala KDU-ČSL Ivan Bartoš státní zaměstnanci zaměstnanci vláda Poslanecká sněmovna ČR Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky ministr práce a sociálních věcí České republiky