reklama

Jurečka: Recept na očkování je jasný. Dát lidem peníze nebo dovolenou navíc

Motivovat lidi k očkování bude podle šéfa lidovců Mariana Jurečky velký úkol pro budoucí vládu. Podle něj by bylo nejlepší lidi nalákat formou finančního bonusu nebo dvěma dny dovolené navíc. Jurečka to prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

reklama

Jurečka řekl, že vznikající vláda Petra Fialy (ODS) nechce postupovat podle rakouského modelu, který by zavedl lockdown pro neočkované. „Zní to pro někoho zajímavě, ta inspirace Rakouskem. Když jsem o otázkách lockdownu pro neočkované mluvil se specialisty na právo, tak řekli, že to může mít velmi krátký život, protože to soudy mohou smést ze stolu,“ upozornil v Partii Jurečka.

Předseda lidovců řekl, že by se spíše klonil k tomu lidi edukovat a motivovat k očkování. Podle Jurečky zvažuje vakcínu téměř polovina lidí, kteří ještě očkování nemají. „Viděl bych například motivaci formou finančního bonusu nebo sickdays, třeba dva dny dovolené navíc,“ řekl Jurečka.

S Jurečkou souhlasil i bývalý premiér Vladimír Špidla, který je nyní poradcem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. „Větší míra očkování je dána motivacemi, negativními i pozitivními. Mělo by se velmi tvrdě vyžadovat to, co je teď,“ řekl Špidla.

Rakousko se připravuje na celostátní lockdown pro lidi bez očkování. Nebude možné prokazovat se testy. Opatření budou platit zřejmě od pondělí, hlavním cílem má být přimět lidi k očkování.

Končící vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) už avizovala, že lockdown pro neočkované zavádět nechce. Nebudou se však uznávat samotesty a antigenní testy, lidé se budou moci například v restauracích prokazovat očkováním, proděláním nemoci nebo PCR testem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama