reklama

Rakouský pandemický model by byl v Česku protiústavní, upozorňují právníci

Pokud vláda schválí takzvaný rakouský model, Češi se budou muset prokazovat očkováním nebo proděláním covidu například při vstupu do restaurace nebo na fotbalový zápas. Už se však začínají ozývat hlasy, že by toto opatření bylo protiústavní.

reklama

Bývalý poradce Václava Klause, právník Pavel Hasenkopf, na svém facebookovém profilu reagoval na epidemiologa Petra Smejkala, který potvrdil, že rada vlády uvažuje o takzvaném rakouském modelu.

„Jasně protiústavní. Buď musí očkování nařídit jako povinné, nebo jim nesmějí nic podmiňovat. Je na čase, aby se epidemiologové a vůbec lékaři přestali plést do práva a začali si hledět svého, já jim taky neříká, jak mají léčit,“ uvedl Hasenkopf.

„V právu existuje jedno důležité slovo, a to je důvod. Vy víte, že ministerstvu zdravotnictví nejvyšší správní soud zrušil už asi 20 různých opatření. Nezrušil je pro jejich obsah, zrušil je proto, že je ministerstvo nedokázalo odůvodnit. My dokonce máme i právní prostředky, jak lidi donutit k tomu očkování. Náš právní řád zná povinné očkování. Ale jestliže jednou řeknete, že očkování je dobrovolné, tak byste se toho měli držet,“ reagoval pro CNN Prima NEWS.

Možnost očkování nařídit

Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha není povinné očkování proti covidu společensky ani politicky vhodné a sám by touto cestou nešel. Ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o povinném očkování je ale část, kdy při mimořádné situaci může rezort povinné očkování nařídit.

„Pandemický zákon za několik měsíců skončí ve své platnosti. A pokud by se skutečně pandemie covidu měla stát dlouhodobějším jevem, tak je třeba o tom uvažovat. Pravděpodobně by se pak postupovalo touto cestou,“ zhodnotil Gerloch.

A podle epidemiologa Romana Prymuly vidí lidé v Česku protiústavnost téměř všude. „Téměř žasnu, že to, co je u nás protiprávní, v okolních zemích funguje,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama