reklama

K VĚCI: K prosperitě státu se škrtáním nedostaneme, říká Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se nechala v pořadu CNN Prima NEWS K věci slyšet, že nemá v plánu škrtat ve státním rozpočtu na rok 2020. Podle ní se k prosperitě skrze škrtání nikdy nedá dostat. Z těchto důvodů se prý vláda rozhodla pro systém masivní pomoci české ekonomice.

reklama

V pořadu K věci moderátorka Marie Bastlová s ministryní financí diskutovaly o třech tématech – podpoře podnikatelů a firem, možném vstupu státu do jednání soukromé letecké společnosti Smartwings nebo o odkladu EET, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Právě opozice s návrhem odkladu přišla již před měsícem, vláda ho ale odmítla a začala projednávat až s návrhem od Schillerové.

Malé a střední firmy budou mít státní podporu

Pomoc se musí podle Schillerové rozdělovat do několika částí. „Přímá pomoc je spočítaná v tabulce, poté je tu řada nepřímých opatření a především státní záruky, které poprvé v historii připravila vláda,“ odpověděla moderátorce CNN Prima NEWS Marii Bastlové ministryně Schillerová. Díky podporám budou mít malé a střední firmy jistotu, že 80 nebo 90 procent úvěru, který si vezmou, bude pokrývat státní podpora, přislíbila Schillerová.

K tématu

Podle členky kabinetu se mimo těchto pomocí musí nastartovat i investice. „Budou to muset veřejný sektor, investiční aktivity krajů, města či obcí podržet,“ pokračovala Schillerová. Peníze se podle ní na tuto pomoc budou čerpat z uskrovňování veřejné správy, na čemž se prý pracuje už od doby před koronavirovou krizí.

„Rozeslala jsem vládním kolegům tabulky, podle kterých zjistím, proč z určitých důvodů některé výdaje nečerpají. Následně chci vést debatu o tom, zda tyto nevyčerpané výdaje nepřesměrujeme jinam,“ vysvětlila Schillerová a dodala, že budou hledat úspory, ale rozhodně nebudou škrtat desítky miliard. Podle ní nemá smysl snažit se zakšrtit spotřebu v Česku a opakovat rok 2010.

Pomoc státu firmám a živnostníkům, zasaženým opatřními proti koronaviru je diskutované a sledované téma po celou dobu koronavirové krize.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama