reklama

K VĚCI: K prosperitě státu se škrtáním nedostaneme, říká Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se nechala v pořadu CNN Prima NEWS K věci slyšet, že nemá v plánu škrtat ve státním rozpočtu na rok 2020. Podle ní se k prosperitě skrze škrtání nikdy nedá dostat. Z těchto důvodů se prý vláda rozhodla pro systém masivní pomoci české ekonomice.

reklama

V pořadu K věci moderátorka Marie Bastlová s ministryní financí diskutovaly o třech tématech – podpoře podnikatelů a firem, možném vstupu státu do jednání soukromé letecké společnosti Smartwings nebo o odkladu EET, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Právě opozice s návrhem odkladu přišla již před měsícem, vláda ho ale odmítla a začala projednávat až s návrhem od Schillerové.

Malé a střední firmy budou mít státní podporu

Pomoc se musí podle Schillerové rozdělovat do několika částí. „Přímá pomoc je spočítaná v tabulce, poté je tu řada nepřímých opatření a především státní záruky, které poprvé v historii připravila vláda,“ odpověděla moderátorce CNN Prima NEWS Marii Bastlové ministryně Schillerová. Díky podporám budou mít malé a střední firmy jistotu, že 80 nebo 90 procent úvěru, který si vezmou, bude pokrývat státní podpora, přislíbila Schillerová.

Podle členky kabinetu se mimo těchto pomocí musí nastartovat i investice. „Budou to muset veřejný sektor, investiční aktivity krajů, města či obcí podržet,“ pokračovala Schillerová. Peníze se podle ní na tuto pomoc budou čerpat z uskrovňování veřejné správy, na čemž se prý pracuje už od doby před koronavirovou krizí.

„Rozeslala jsem vládním kolegům tabulky, podle kterých zjistím, proč z určitých důvodů některé výdaje nečerpají. Následně chci vést debatu o tom, zda tyto nevyčerpané výdaje nepřesměrujeme jinam,“ vysvětlila Schillerová a dodala, že budou hledat úspory, ale rozhodně nebudou škrtat desítky miliard. Podle ní nemá smysl snažit se zakšrtit spotřebu v Česku a opakovat rok 2010.

Pomoc státu firmám a živnostníkům, zasaženým opatřními proti koronaviru je diskutované a sledované téma po celou dobu koronavirové krize.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama