Kábulem otřásly silné exploze, následovala střelba. Útok má několik obětí, střelce zabili

Centrum afghánského hlavního města Kábulu zasáhly nejméně dvě silné exploze, po nichž následovalo několik menších výbuchů a střelba. Útok si vyžádal čtyři mrtvé a 20 zraněných, píše agentura AFP s odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek.

K prvnímu výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde stojí řada vládních budov včetně prezidentského paláce, stejně jako kanceláře mezinárodních médií a humanitárních agentur, informovala agentura Reuters.

Podle policejních zdrojů první explozi způsobila bomba nastražená v automobilu a jejím cílem byla patrně rezidence ministra obrany, který v ní však nebyl a jeho rodinu se podařilo evakuovat. Původní informace hovořily o tom, že se výbuch ozval u domu nejmenovaného člena parlamentu.

Za necelé dvě hodiny po explozi výbušniny v autě se ozval další silný výbuch následovaný střelbou zřejmě ze stejné části města, informovala televize Al-Džazíra.

Několik útočníků se rovněž střetlo s bezpečnostními složkami. Ministr vnitra později agentuře AFP sdělil, že všichni útočníci byli zabiti. Z dostupných informací však není jasné, kolik jich bylo. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Po první explozi vyšly do ulic Kábulu stovky civilistů, aby podpořily afghánskou vládu a vyjádřily odpor vůči hnutí Tálibán.

K podobnému protestu se minulý týden odhodlali obyvatelé západoafghánského Herátu navzdory bojům mezi vládními jednotkami a Tálibánem. V dalších městech obyvatelé alespoň v podvečer skandují ze svých domovů, aby podpořili těžce zkoušené vládní bezpečnostní síly.

V posledních měsících se po celé zemi vyostřil konflikt mezi afghánskými vládními silami a radikálním hnutím Tálibán, které získalo kontrolu nad značnou částí území.

Afghánská vláda a zástupci Tálibánu vedou rozhovory v katarském Dauhá, které ale zatím příliš nepokročily kupředu. Zvláštní americký vyslanec pro afghánské rozhovory Zalmay Khalilzad dnes prohlásil, že Tálibán žádá v mírových rozhovorech „lví podíl na moci“ v rámci jakéhokoli politického urovnání situace.

„V tuto chvíli žádají lví podíl na moci v budoucí vládě a odvolávají se na vojenskou situaci, tak jak ji nyní vidí,“ řekl Khalilzad v on-line konferenci Aspenskému bezpečnostnímu fóru.

O situaci v Afghánistánu jednal v úterý také americký ministr zahraničí Antony Blinken během telefonátu s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Oba představitelé se shodli na nutnosti urychlit afghánské mírové rozhovory a odsoudili pokračující útoky Tálibánu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí.

Tagy: