Kalousek: Fiala a Rakušan o migraci lžou. Ministr vnitra pakt nečetl, přisadil si Zdechovský

Miroslav Kalousek a Vít Rakušan

Kalousek k migračnímu paktu

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na sociální síti X obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ze lži týkající se „mandatorní výjimky pro Česko“ v migračním paktu. Podle něj v paktu zahrnuta není. Rakušan na to později nepřímo reagoval, když uvedl, že debatu ovládl populismus a zmínil ustanovení, ve kterých má být o výjimce zmínka. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) si ale ministr dohodu pořádně nepřečetl.

„Našel jsem si čas a nastudoval jsem si ‚migrační pakt‘. Není pochyb, žádná mandatorní výjimka pro ČR tam není,“ poznamenal Kalousek na sociální síti X. Výjimka by znamenala, že ČR by díky přijetí uprchlíků z Ukrajiny nemusela brát přerozdělené uprchlíky z dalších zemí nebo platit do společného fondu solidarity. Exministr financí dodal, že jeho záměrem není lacině kritizovat a je možné, že přijatý kompromis „je lepší než nic“.

Nicméně se prý ale nehodlá smířit s tím, že „nám naši přední politici lžou“. „To nesmíte dělat, pánové, pak vám totiž lidé nebudou věřit ani tehdy, když budete mít tisíckrát pravdu,“ napsal a označil pod příspěvkem Rakušana s Fialou.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda relativizuje a „ředí“ svoje kauzy, říká Nacher. Migrační pakt je krokem do neznáma

K tématu se později na sociální síti X vyjádřil i Rakušan. „Výjimka pro státy nadměrně zatížené migrací v migračním paktu je, a to v článcích 9, odst. 3 xv, 11 a 61. Je určena například pro státy, které mají dnes na svém území velký počet ukrajinských uprchlíků, jako jsou Česko, Polsko nebo Pobaltí,“ upřesnil a zkritizoval populismus, který podle jeho slov naplno ovládl debatu o migračním paktu.

„Strach ze slova migrace dokázal v Evropském parlamentu spojit Piráty, lidovce i občanské demokraty do jednoho šiku s komunisty a SPD. Strach lidí z nelegální migrace dovedu pochopit. Strach politiků o vlastní znovuzvolení, který jim brání řešit problémy věcně, odpovědně a bez manipulací, je ale mor demokracie,“ zdůraznil.

Podle europoslance Zdechovského si ale Rakušan pakt pořádně nepřečetl. „Ano, kvůli vysokému počtu uprchlíků máme dočasnou výjimku, za dva roky (až pakt vstoupí v platnost) to může být jinak. Ukrajinci se mohou vrátit a my budeme muset být ‚povinně solidární'. Nehledě na to, že když bude velká migrační vlna (a to bude), tak na nás bude vyvíjen mnoha způsoby enormní tlak, abychom migranty přijali. V tom je ten ďábel ukrytý v detailu,“ napsal na sociální síti X.

K jednání o unijním migračním paktu se čeští poslanci sejdou ve čtvrtek dopoledne. Migrační balíček schválili europoslanci minulou středu. Podle Rakušana umožní účinnější ochranu vnějších hranic Evropské unie a rychlejší vyhošťování.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kolik nelegálních migrantů proudí ročně na území Evropské unie? A jaké jsou jejich hlavní trasy?

Tagy: