Kanárci oblékli ruský kabát. Putin udělil občanství hráčům z Brazílie, motivaci měli jasnou

Pro některé sportovce působící v Rusku byl loňský začátek války na Ukrajině signálem, že je čas sbalit věci a opustit zemi. Mezi ně však nepatřili Malcom a Claudinho. Brazilští fotbalisté ze Zenitu Petrohrad naopak před pár dny zapustili v největším státě světa kořeny ještě hlouběji, když jim Vladimir Putin podpisem dekretů udělil občanství.

Invaze značně pročistila dvě významné soutěže v Rusku – hokejovou KHL i fotbalovou Premier Ligu. Mnozí cizinci kvůli morálním důvodům, nejistotě či obavám odcestovali za hranice.

Spoustu profesionálů ale i tak zůstalo loajálních, a to včetně některých Čechů. Například hokejista Libor Šulák dělá kapitána v Admiralu Vladivostok.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čech Jaškin v čele propagandy oblíbeného Putinova klubu. Petrohrad vytáhl armádní dresy

Konflikt evidentně nijak nezahýbal ani s brazilskými hvězdami Zenitu Petrohrad. Křídelník Malcom – bývalý hráč Barcelony – a ofenzivní záložník Claudinho nevyužili válečné výjimky organizace FIFA na pozastavení smlouvy, což naopak udělal třeba Alex Král. Neplánovali a neplánují útěk, o čemž svědčí oficiální zpráva klubu: Oba hráči jsou čerstvě ruskými občany. Ocitli se na seznamu 38 lidí, pro které podpis Vladimira Putina na dekretu znamenal zisk nového pasu.

Jak informuje fotbalově orientovaný web Footyroom, v případě 26letého Malcoma a stejně starého Claudinha nebyla snaha stát se aspoň „dokumentově“ Rusem způsobená obdivem k dané zemi, ale především vypočítavostí. Teď jim totiž na daních bude odváděno daleko méně.

Ostatně už v září, kdy fotbalisté podali žádost, jejich trenér Sergej Semak záležitost nijak nepřikrášloval. Podotkl, že mít takový finanční zájem je zcela normální: „To, že kluci chtějí získat ruské občanství, je úžasné. Mohou získat výhody. Jaké? Daně.... Na tom přece není nic špatného, ne?“

Když Zenit – primárně sponzorovaný plynárenským gigantem Gazprom – zveřejnil příspěvek o nové vazbě Brazilců na Rusko, v komentářích se vyskytlo mnoho odsuzujících reakcí. Jeden uživatel nastínil, co si o hráčích myslí, tím, že přidal obrázek s igelitovými pytli naplněnými odpadem. Jiný kritik gratuloval, že se tímto přiblížili „obrovské cti“ – povolávacímu rozkazu do války.

Pokud je ale nějaké naverbování v případě Malcoma a Claudinha reálnější, pak do ruského národního týmu. Nicméně ruský pas se automaticky nerovná možnosti reprezentovat. Oběma ztěžuje proces fotbalové naturalizace fakt, že už v minulosti hráli za „kanárky“, tedy brazilský mančaft. Dokonce reprezentovali předloni na olympiádě v Tokiu a Malcom vstřelil ve finále se Španělskem vítězný gól.

Trenér „sborné“ Valerij Karpin by zájem o oba měl. Nicméně procedura přestupu mezi národními týmy vyžaduje minimálně pětiletý pobyt na území státu, jehož dres mají zájemci nově oblékat.

Tagy:
Vladimir Putin Brazílie ruské občanství fotbal sport Rusko motivace Libor Šulák Zenit Petrohrad Kontinentální hokejová liga Vladivostok FK Zenit Sankt-Petěrburg kabát Premier Liga Claudinho Malcom