reklama

Kapři budou letos do stovky. Příští rok ale zdražíme, upozorňuje šéf rybářů

Chceme, aby kapři letos stáli do stovky, prohlásil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS prezident Rybářského sdružení České republiky Jan Hůda. S ekonomkou Helenou Horskou se shodli, že zdražování bude markantní hlavně v příštím roce.

reklama

Snad každého Čecha zajímá, kolik ho letos, při velmi vysoké inflaci, vyjdou nejen vánoční dárky, ale také štědrovečerní večeře. Méně než loni to podle expertů nebude, ceny by mohly více růst v příštím roce.

„Vzrostly ceny všeho. Když domácnosti nebudou mít možnost koupit něco ve slevách, budou muset šetřit. Letos budou lidé přemýšlet, co opravdu musí kupovat. Uvidíme, jak bude nákup zdražujících potravin. Štědrovečerní chod bude nákladnější,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Helena Horská.

Šéf rybářského sdružení Jan Hůda ale uklidňoval, že například ceny kapra budou vyšší jen o pět procent. Důvodem jsou zvyšující se náklady. „Chceme, aby kapři byli do stovky. Ale na větších stáncích, kde je třeba vyšší spotřeba energie, doporučujeme maximálně 120 korun za kilo,“ prozradil.

Podle Hůdy je zatím zájem Čechů o kapry normální. Rybáři prodají na Vánoce tři čtvrtiny své produkce. „Byli bychom rádi, kdyby lidé nakupovali dřív, ale oni to dělají na poslední chvíli, protože ví, že kapra vždy seženou. Pro nás to není dobře,“ apeloval prezident.

Na začátek roku musíme zavřít oči

Nejde však jen o Vánoce, všechny určitě zajímá, jak se budou ceny vyvíjet v dalším roce. Podle odhadu centrální banky by měla inflace stoupnout na 5,6 procenta z dříve odhadovaných 2,8 procenta, na začátku roku se ale má pohybovat kolem šesti až sedmi procent.

„Na začátek roku musíme zavřít oči a přežít krutou dobu, kdy mohou růst ceny spotřebního zboží o sedm procent. Bohužel jde také o ceny, které nemůžeme odfiltrovat. Potřebujeme topit, pustit si plotýnku a mít teplou vodu,“ uvedla ekonomka Horská.

Na spotřebním zboží se podle ní dá šetřit. U potravin ale nastává problém, pokud lidé nechtějí jít s kvalitou dolů.

Na vyšší ceny narazíme takřka všude. I když Horská očekává, že koncem roku bude inflace nižší, kapři budou stát více. „Budeme zdražovat, ryba je kvalitní, připravujeme ji čtyři roky. Vylétly nám ceny obilí, takže ať chceme, nebo ne, zdražíme,“ varoval Hůda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři
Politika

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Eriksen blizoučko návratu do fotbalu. Podpis s Brentfordem brzdí jen zdravotní prohlídka

Zprávy ohledně návratu Christiana Eriksena k fotbalu se kumulují. Během několika desítek hodin by měl podepsat smlouvu s Brentfordem, klubem z anglické Premier League. Vlastně se už jen čeká na to, jak dopadne zdravotní prohlídka, která je v případě dánského záložníka skutečně kardinální záležitostí. Eriksena totiž už více než půl roku drží mimo trávník zástava srdce z loňského Eura.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama