Zdražování nejen v Česku už několik měsíců zrychluje. Kdo nehledá způsob, jak před inflací své úspory ochránit, může ročně přijít i o několik tisíc korun. Nemalá část Čechů totiž stále investuje špatně. Buď nechávají své peníze ležet ladem, nebo jdou do rizika a občas naletí podvodníkům.
Češi patří k nejvíce konzervativním národům světa, co se investování svých úspor týká. Takový přístup je na jedné straně chrání před rizikem ztráty finančních prostředků, na straně druhé jim to brání své úspory zhodnocovat lépe, než by mohli. A v době, kdy inflace atakuje třináctiletá maxima, to platí dvojnásob.
„Největší tragédií českých střadatelů je účast v transformovaných fondech, které systematicky nedokážou porážet inflaci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Transformované fondy jsou součást třetího pilíře důchodového systému a vznikly transformací z penzijních fondů, které fungovaly do konce roku 2012.
Pro mladé jsou akcie
„Bohužel v nich setrvávají více než tři miliony Čechů, kteří si zřejmě myslí, že jde o správný způsob, jak se zajistit na stáří. Opak je však pravdou. Jedná se o jeden z nejhorších způsobů, při kterém lidé ztrácejí kupní sílu svých úspor,“ dodal Křeček. Problém je totiž v tom, že jejich výnos se odvíjí od základní úrokové sazby České národní banky, která byla až donedávna fakticky na nule. Při průměrné inflaci kolem tří procent tak reálný výnos spadl do záporných hodnot.
Podle Křečka je rozumnější sestavit si vlastní investiční portfolio. „To by v ideálním případě mělo obsahovat správný mix akcií, nemovitostí, dluhopisů, zlata a případně dalších alternativ,“ zobecnil rozumný přístup k investování. Mladým lidem s dlouhým investičním horizontem pak radí směřovat své úspory více do akcií. „Pokud se v nich moc nevyznají, měli by se vyhnout vybírání konkrétních titulů a investovat do celých akciových indexů,“ dodal.
V takovém případě je podle něho vhodné využít nástroj, který se označuje jako ETF (Exchange Traded Fund – Burzovně obchodovaný fond) a jehož prostřednictvím lze „nakoupit“ třeba index newyorské burzy S&P 500. Tím investor sází na určitý vývoj trhu jako celku. Přestože se akcie obecně považují za relativně rizikové aktivum, historický vývoj dokládá, že jejich dlouhodobou vlastností je růst. Byť může dojít ke krátkodobým výkyvům, jako jsme byli svědky například loni po propuknutí koronavirové pandemie.
Konflikt výnosu, rizika a likvidity
Univerzální rada, jak a kam investovat, neexistuje. Vždy záleží na tom, co od takové investice očekáváme a na jak dlouho ji činíme. Při rozhodování o způsobu, jakým chceme zhodnocovat své úspory, je také vždy třeba dát na misku vah tři vlastnosti každé investice, které se ale vzájemně vylučují: výnos, riziko a likviditu. Neexistuje investiční příležitost, která by zároveň byla výnosná, bezpečná a likvidní, tedy snadno přeměnitelná na peníze, jimiž lze platit.
„To může řadu lidí od ambicióznějšího investování odrazovat a pro mnoho z nich je stropem stavební spoření nebo pravidelné spoření na důchod. Podle mého názoru jde o jedno z dědictví předlistopadového režimu, kdy u nás neexistoval žádný kapitálový trh a lidé si spořili takzvaně ‚na knížku‘. Bude to ještě trvat mnoho let, než se něco výrazně změní,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Všechna vejce do jedné ošatky nepatří
Češi si také v posledních letech oblíbili investice do nemovitostí. Křeček to chápe v případě, že si lidé pořizují bydlení a rozhodují se, zda budou žít v nájmu, nebo koupí byt či dům na hypotéku. „U pořizování dalších nemovitostí by však již měli být opatrní. Mnohdy mohou s menší námahou vydělat podstatně více peněz na burze. Správně sestavené portfolio by mělo být diverzifikované, takže je určitě vhodné kombinovat různé nástroje. Jak říkávali naše babičky: Není dobré nosit všechna vejce v jedné ošatce,“ připomněl.
Jenže čas od času se vyskytnou případy, kdy se lidé nebojí zariskovat a pustí se do investičního dobrodružství. To ale může v lepším případě skončit očima pro pláč, v horším ztrátou celoživotních úspor. Například v listopadu 2018 Česká obchodní inspekce varovala před Českým mincovním obchodem, který obesílal domácnosti s nabídkou investičních mincí. Ukázalo se však, že e-shop nepravdivě informoval a složení nabízeného zboží (například že kámen umístěn na pamětní minci je český granát, ačkoli to nebyla pravda), za což mu bylo uloženo pět pokut ve výši přes 1,5 milionu korun. Tento internetový obchod ovšem stále funguje.
Pozor na nepravé drahokamy
Jen nedávno policie řešila případ téměř 200 poškozených, které měl muž z Hlučínska na Opavsku prostřednictvím e-shopu připravit o několik milionů korun. Nabízel jim investiční slitky a mince drahých kovů za výhodnou cenu, zboží ale nedodal, přestože mu lidé zaplatili. Do „módy“ opět přicházejí i obchody s falešnými drahokamy.
V polovině letošního srpna pražský zlatník naletěl dvojici mužů, kteří mu za přemrštěnou cenu prodali syntetické smaragdy, jež vydávali za přírodní. Zlatníkovi je nabídli v zapečetěné krabičce opatřené falešným certifikátem Evropské gemologické laboratoře, který měl zaručit, že kameny jsou přírodní. Poškozený se nakonec obrátil na policii, protože o pravosti drahokamů zapochyboval. Policie dvojici podezřelou ze spáchání trestného činu podvodu dopadla na konci října. Hrozí jim až osm let za mřížemi.
U drahokamů je třeba dávat obzvláště pozor. Na trh se totiž dostávají i takové, které vznikly v laboratoři. To samo o sobě není problém, často se využívají ve šperkařství, kde jsou poměrně žádané. „Jen se nesmí označovat za přírodní. Hodnota takového smaragdu z laboratoře je zhruba desetinová oproti přírodnímu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Petr Šťastný, expert společnosti Emotional Jewelry, která se právě na obchodování se smaragdy specializuje. Podle něho i syntetické (laboratorní) smaragdy mohou mít certifikát Evropské gemologické společnosti. „Jen se na něm nikde neuvádí, že jde o přírodní smaragd, ale pouze o smaragd,“ upřesnil.