
Maříková o povolenkách: Pokud chce EU dávat pokuty, nemusíme peníze posílat. Ať nás vyhodí
Přesně před 30 lety došlo k zásadnímu zvratu v případu mrtvol v Orlické přehradě, když potápěči vylovili první sud. V létě roku 1995 se jednalo o obří kriminální případ, který tehdy mapovala prakticky všechna média. Orličtí vrazi se stali krutým pojmem, protože do té doby moderní česká historie podobnou organizovanou vraždící skupinu neznala. Na vyřešení případu měl se svým kolegou zásluhu i legendární kriminalista Jan Štoček. „Byl to velký případ. Pět vražd a pokus, pět pachatelů. To je složité,“ vzpomíná bývalý detektiv, který o celém vyšetřování píše i knihu. Vyjde ještě letos.
Pětašedesátiletý zpěvák Petr Kotvald má se svojí ženou Hanou, s níž letos oslavil 40. výročí svatby, dceru Viktorii a syna Mikuláše. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, jak letos s rodinou prožije vánoční svátky a přidal i jeden silvestrovský zážitek.
Vrcholem adventu a vůbec celých Vánoc je Štědrý den. I když si většina vybaví především tradiční štědrovečerní večeři a rozbalování dárků, je s tímto dnem spojeno i mnoho dalších tradic, zvyků a pověr. Znáte všechny?
Než zazvoní zvonek a Ježíšek na Štědrý den donese dárky, schází se celá rodina u prostřeného stolu. Stejně jako vánoční svátky má i štědrovečerní večeře svá pravidla a tradice. Ačkoliv se s postupem doby mnohé z nich vytratily či upravily, nadále se najdou rodiny, které je alespoň zčásti dodržují. Hodujete jako naši předci?
Podle nejnovějšího průzkumu by se pouze pět procent lidí v Česku na Vánoce neobešlo bez nákupu živého kapra. Právě vánoční kapři a jejich cesta na štědrovečerní tabuli budou tématem dalšího dílu videopodcastu Za práva zvířat.
Kapr na štědrovečerním stole, lití olova, půlnoční mše a dárky nosí Ježíšek. Naše vánoční zvyky pochopitelně dobře známe, ale co ty ve světě? Řada z nich je pro nás mírně řečeno překvapivá. Co si takhle dát k večeři místo kapra páva? Nebo slavit Vánoce přímo na pláži v plavkách?
Mějte soucit s kapry. To je nová výzva pražského magistrátu, která má přimět milovníky kaprů, aby se na Štědrý večer obešli bez živých ryb. Kampaň, která vyšla na desítky tisíc korun, má upozornit nejen na utrpení ryb, když si je lidé nesou domů v tašce, ale i na to, že se je někteří snaží vypouštět do řek, což jim také neprospívá.
Vánoční jídla nejsou jen chutné pokrmy, ale jsou také důležitou součástí českých tradic a symboliky. Jaký příběh skrývají vánočka, rybí polévka či bramborový salát? Objevte, jak tato jídla propojovala generace a stala se neodmyslitelnou součástí sváteční tabule.
Tradiční vánoční prodej kaprů před obchodním řetězcem Tesco nenajdete. Společnost se přidává k prodejnám Lidl a Billa. Důvodem je ochrana zvířat a snaha o odpovědné podnikání. Souhlasíte s omezováním prodeje ryb v kádích? Hlasovat můžete v anketě CNN Prima NEWS.
Motivace k rybaření se různí, popsal oblíbenou zálibu napříč společností vedoucí odboru životního prostředí a čistoty vod při Českém rybářském svazu Pavel Vrána. Nicméně upozornil, že pro tuto činnost není nejvhodnější období. Většina ryb v této části sezóny spíše upřednostní sex než jídlo na návnadě, přiblížil. Odborník také zdůraznil, bez jakých úředních dokumentů a výbavy se zájemce o rybaření neobejde.
Smažený kapr či řízek, bramborový salát, tuna cukroví a vaječný koňak. Dobroty na štědrovečerní večeři se v českých domácnostech zpravidla liší jen v drobných detailech a ingrediencích. Jak se ale na tradiční vánoční pokrmy dívá umělá inteligence? V redakci CNN Prima NEWS jsme použili nástroje Midjourney a Bing Image Creator, které vyrukovaly s vlastními verzemi české štědrovečerní večeře. Nechybí obří kapříci, velké sklenice piva ani poněkud výstřední vánočka a „včelí úly“. Kdo ví – třeba vás výtvory z jedniček a nul inspirují na příští Vánoce.
Štědrý večer je pro většinu Čechů spojen s tradiční štědrovečerní večeří, kde dominuje kapr s bramborovým salátem. Nicméně s rostoucím zájmem o vegetariánství a veganství se pro mnohé podoba vánočních tabulí mění. Jaké jsou nejpopulárnější alternativy rybí večeře, které mohou ocenit i zatvrzelí „masožravci“?