kapr

Výpis příspěvků ke štítku „kapr“

OBRAZEM: Obří syroví kapři a k tomu hodně piva. Umělá inteligence má o Češích na Vánoce jasno

Smažený kapr či řízek, bramborový salát, tuna cukroví a vaječný koňak. Dobroty na štědrovečerní večeři se v českých domácnostech zpravidla liší jen v drobných detailech a ingrediencích. Jak se ale na tradiční vánoční pokrmy dívá umělá inteligence? V redakci CNN Prima NEWS jsme použili nástroje Midjourney a Bing Image Creator, které vyrukovaly s vlastními verzemi české štědrovečerní večeře. Nechybí obří kapříci, velké sklenice piva ani poněkud výstřední vánočka a „včelí úly“. Kdo ví – třeba vás výtvory z jedniček a nul inspirují na příští Vánoce.

Konec vánočního prodeje živých kaprů? Proti tradici vystupují supermarkety i politici

Prodej živých kaprů z kádí před svými prodejnami stejně jako loni neumožní řetězec Lidl, ke kterému se letos přidá i Billa. Obchodníci tvrdí, že důvodem je zvýšené utrpení prodávaných ryb. Vedle maloobchodního trhu dané téma rezonuje také na politickém kolbišti. Například Piráti se pokoušejí prosadit obecný zákaz prodeje živých kaprů. Aktivisté za práva zvířat upozorňují, že problematický je celý proces chovu ryb určených ke sváteční konzumaci. Inspekce Státní veterinární správy jsou podle nich navíc nedostatečné, sdělila CNN Prima NEWS mluvčí kampaně Vánoce bez násilí Tereza Vandrovcová. Státní veterinární správa si za účinností svých kontrol stojí.

Budou Vánoce levnější? Podívejte se, kolik stojí vánočka či štědrovečerní večeře

Ani letos o vánočních svátcích neutečeme mírnému zdražování. A to i přesto, že ceny některých základních potravin jsou nižší než před rokem. Na pultech obchodů můžeme vidět levnější máslo, vejce či cukr, naopak dražší jsou brambory nebo kapr. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS uvedl, že Vánoce proti loňsku o moc dražší nebudou, přesto se na lehce vyšší ceny máme připravit.

Každoroční vánoční stres: Čím obdarovat kolegy či příbuzné? Zkuste Sazka losy

Pořizování vánočních dárků, to je každoroční zkouška nervů pro otrlé. Přesto ji pravidelně podstupuje drtivá většina z nás. Potěšit nejbližší nebývá zas takový oříšek. Ovšem co pod stromeček vybrat vzdáleným tetičkám a strýčkům, kterým chceme dát najevo, že na ně myslíme, ale přitom je nepřivést do rozpaků nevhodnými dary? A co takhle drobnost, která v sobě skrývá potěšení, napětí a možná i šanci na životní výhru? Nápadité dárky můžete pořídit díky Sazka losům, které vám nezruinují rozpočet ani kvůli nim nebudete muset trčet ve frontách. Mimochodem, losy jsou oblíbeným tipem i herečky, Dany Morávkové.

Vánoce politiků: Pekarová běhá, Babiš má svetr se sobem. A kdo začíná večeři modlitbou?

I když kapr s bramborovým salátem nechybí téměř na žádném štědrovečerním talíři českých politiků, někteří během Vánoc dodržují i méně tradiční zvyky. Například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na Štědrý den sportuje, její stranický kolega Matěj Ondřej Havel se zase těší na degustaci speciálů z minipivovarů. Noví ministři plánují strávit Vánoce pracovně.