reklama

Peníze kvůli inflaci ztrácí hodnotu. Kam je dnes podle odborníků nejlépe investovat?

Inflace atakuje šestiprocentní hranici a peníze na účtu i v peněžence tím pádem ztrácejí na hodnotě. Pokud můžete dát bokem alespoň část z nich, nemusíte nutně kupovat akcie nebo zlato. Cenu si drží i socialistický nábytek, vázy z téže doby, nerozbalené stavebnice, ale i ojetá auta.

reklama

Lampy, komody, skříně, chromový nábytek anebo hodiny. Věci, které znáte z doby minulých, jsou nejenže opět v kurzu, ale také dobrým investičním artiklem. „Například tzv. lustr pampeliška, který se před deseti lety dal sehnat za 1 000 korun, má dnes cenu 15 000 po renovaci,“ uvedl prodejce bytových doplňků Roman Matoušek.

„Většina věcí získává na hodnotě, ať to jsou lustry, hodinky nebo sošky. Zkrátka platí, že nákup podobné starožitosti, kterou mnozí lidé za starožitost ještě ani neberou, se vyplatí daleko více, než si nechat peníze jen tak na účtu,“ doplnil Matoušek.

S tím, že se investovat vyplatí, souhlasí i ekonom Dominik Stroukal. „Peníze ztrácí obrovskou hodnotu a nám nezbývá než investovat,“ řekl. Koneckonců hodně investičních věcí mají lidé ve svých domovech, aniž o tom vědí.

Velmi dobrou investicí jsou stavebnice, například od té nejznámější značky na světě. Má to ale dvě specifika. S takovou investiční stavebnicí si nesmíte hrát a navíc ji nesmíte ani rozbalit. „Každá stavebnice, kterou tato značka produkuje, si svoji hodnotu zachovává, ale jsou určité specifické edice, kterou ji ještě navyšují,“ popsal majitel obchodu se stavebnicemi František Štibor.

Po několika letech je tento nárůst poměrně viditelný. Jedná se o série Ideas, modulární domy nebo Star Wars. Je dobré hledět na to, aby byla daná edice limitovaná. Krabice nesmí být porušená, a to ani vybledlá na slunci. To vše cenu snižuje. Ale nemusí jít jen o celé stavebnice, ale třeba jen o figurky.

„Už teď se dají některé prodat za stovky korun. Nezdá se to, ale i figurky mají svoji hodnotu. A předpokládá se, že cena ještě poroste. Jednou z nejdražších figurek je takzvaný Mr. Gold, její cena se vyšplhala na hodnotu 50 000 korun. Což ‚zlaťáci‘ dokázali tím, že jich bylo vyrobeno jen něco okolo tisícovky a do stavebnic byli přidáváni nahodile,“ uzavřel Štibor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama