reklama

Karlovarský hejtman: Babiše i Blatného žádám o využití německé pomoci od ledna

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) se ohradil proti postupu předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) v otázce možných převozů covid pozitivních pacientů z přetížených českých nemocnic na německé kliniky. Kulhánkovi se nelíbí, že Babiš přenáší odpovědnost za rozhodnutí o využití německé pomoci na krajskou koordinátorku pro intenzivní péči Dagmar Uhlíkovou.

reklama

„Nerozumím, z jakého důvodu pan premiér zmiňuje krajskou koordinátorku pro intenzivní péči a to, že měla požádat o aktivaci spolupráce na převozech pacientů do SRN, když vedení Karlovarského kraje a já osobně od začátku ledna žádáme nejen premiéra Andreje Babiše, ale i ministra zdravotnictví Jana Blatného o to, aby nám tato spolupráce s našimi bavorskými protějšky a příhraničními nemocnicemi byla ze strany státu umožněna,“ uvedl Petr Kulhánek v tiskové zprávě.

K tématu

Karlovarský hejtman poprvé požádal ministerstvo zdravotnictví o možnost převozu na začátku letošního ledna. Nemocnice v Karlovarském kraji jsou dlouhodobě přetížené a covid pozitivní pacienty je nutné převážet do jiných zdravotnických zařízení v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to však odmítl a řekl, že kapacity jsou v České republice dostatečné. Od té doby kraj podle ČTK žádost zopakoval několikrát.

Česko si zatím vystačí samo

Kulhánek prý s Blatným mluvil i počátkem února. „Jeho odpověď byla taková, že v případě hraniční kapacity intenzivní lůžkové péče v ČR stačí můj telefonát a aktivace spolupráce s Německem se rozběhne,“ dodal Kulhánek. Hejtman se tak podle svých slov domníval, že pro členy Babišova kabinetu je klíčové stanovisko Karlovarského kraje a osoba koordinátora v tomto procesu nehraje žádnou roli. Andrej Babiš ale ve středu ráno před odletem do Krakova na brífinku sdělil, že o aktivaci převozu pacientů s covidem do Německa má žádat krajská koordinátorka intenzivní péče.

Ministr zdravotnictví Blatný na následné tiskové konferenci potvrdil Kulhánkova slova tím, že předběžná dohoda s německou stranou o převozu českých pacientů přes hranice skutečně existuje. Transport do Německa by ale připadal v úvahu, až se kapacita tuzemských nemocnic zaplní z 90 procent. Do té doby si má Česko vystačit samo.

Krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková v úterý pro ČTK uvedla, že momentálně volná lůžka v nemocnicích kraje jsou a bezprostředně není nutné žádat o pomoc Německo. Počty volných lůžek se ale mění z hodiny na hodinu a například sokolovská nemocnice už musela dvakrát odmítnout příjem dalších pacientů s covidem, kteří museli zamířit jinam.

K tématu

Další hlavní zprávy

Auto

Na severní frontě klid, místy až moc velký. Křižovali jsme autem hranice okresů

Na severní frontě klid, místy až moc velký. Křižovali jsme autem hranice okresů

Neodkladná rodinná událost poslala redaktora Michala Borského v první den platnosti výrazných omezení volného pohybu osob z Prahy na sever Čech. Cestu na pohřeb a zpět nakonec absolvoval bez větších zdržení a mohl ji srovnat s předešlým výjezdem do zakázané zóny trutnovského okresu. Jaký byl jeho pohled zpoza volantu na stav kontrol v zemi sevřené koronavirem?

360°

Jak dvě žáby na prameni. Jedna sedí na Hradě, druhá ve Strakovce, říká Pekarová

Jak dvě žáby na prameni. Jedna sedí na Hradě, druhá ve Strakovce, říká Pekarová

Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by měla celá Sněmovna podpořit vládu expertů, kteří Česko provedou současnou krizí. „Měli bychom se řídit názory odborníků, kteří nebudou hledat politické výhody a jejichž jediným cílem bude vyvést zemi z krize. Ale to je ideální stav, který nikdy nedopustí dvě žáby na prameni. První sedí na Hradě, druhou je premiér ve Strakovce,“ řekla Pekarová Adamová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.  

Doping v bývalé NDR: Byl jsem jako pokusný králík, říká zneužitý rekreační sportovec
Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal
Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar
Odešel z Ferrari a vyčistil garáž. Vettel prodal italské skvosty v hodnotě 120 milionů
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou
reklama
reklama
Od best in covid až po Bergamo. Jak politici komentovali uplynulý rok s koronavirem

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama