reklama

Karlovarský hejtman: Babiše i Blatného žádám o využití německé pomoci od ledna

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) se ohradil proti postupu předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) v otázce možných převozů covid pozitivních pacientů z přetížených českých nemocnic na německé kliniky. Kulhánkovi se nelíbí, že Babiš přenáší odpovědnost za rozhodnutí o využití německé pomoci na krajskou koordinátorku pro intenzivní péči Dagmar Uhlíkovou.

reklama

„Nerozumím, z jakého důvodu pan premiér zmiňuje krajskou koordinátorku pro intenzivní péči a to, že měla požádat o aktivaci spolupráce na převozech pacientů do SRN, když vedení Karlovarského kraje a já osobně od začátku ledna žádáme nejen premiéra Andreje Babiše, ale i ministra zdravotnictví Jana Blatného o to, aby nám tato spolupráce s našimi bavorskými protějšky a příhraničními nemocnicemi byla ze strany státu umožněna,“ uvedl Petr Kulhánek v tiskové zprávě.

K tématu

Karlovarský hejtman poprvé požádal ministerstvo zdravotnictví o možnost převozu na začátku letošního ledna. Nemocnice v Karlovarském kraji jsou dlouhodobě přetížené a covid pozitivní pacienty je nutné převážet do jiných zdravotnických zařízení v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to však odmítl a řekl, že kapacity jsou v České republice dostatečné. Od té doby kraj podle ČTK žádost zopakoval několikrát.

Česko si zatím vystačí samo

Kulhánek prý s Blatným mluvil i počátkem února. „Jeho odpověď byla taková, že v případě hraniční kapacity intenzivní lůžkové péče v ČR stačí můj telefonát a aktivace spolupráce s Německem se rozběhne,“ dodal Kulhánek. Hejtman se tak podle svých slov domníval, že pro členy Babišova kabinetu je klíčové stanovisko Karlovarského kraje a osoba koordinátora v tomto procesu nehraje žádnou roli. Andrej Babiš ale ve středu ráno před odletem do Krakova na brífinku sdělil, že o aktivaci převozu pacientů s covidem do Německa má žádat krajská koordinátorka intenzivní péče.

Ministr zdravotnictví Blatný na následné tiskové konferenci potvrdil Kulhánkova slova tím, že předběžná dohoda s německou stranou o převozu českých pacientů přes hranice skutečně existuje. Transport do Německa by ale připadal v úvahu, až se kapacita tuzemských nemocnic zaplní z 90 procent. Do té doby si má Česko vystačit samo.

Krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková v úterý pro ČTK uvedla, že momentálně volná lůžka v nemocnicích kraje jsou a bezprostředně není nutné žádat o pomoc Německo. Počty volných lůžek se ale mění z hodiny na hodinu a například sokolovská nemocnice už musela dvakrát odmítnout příjem dalších pacientů s covidem, kteří museli zamířit jinam.

K tématu

Další hlavní zprávy

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama