reklama

Blatný: Můžeme uzavřít další okresy. Situace bude vážná v celé republice

Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech, řekl ve středu na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nevyloučil uzavření dalších regionů po vzoru Chebska, Sokolovska a Trutnovska.

reklama

„Ze západu na východ dochází k většímu rozšiřování onemocnění. Česká část republiky je postižená více, moravská méně. Jestliže společně nezabráníme dalšímu přenosu, tak během dvou, tří týdnů bude situace v celé zemi stejná,“ uvedl Blatný.

K tématu

V budoucnu možná bude potřeba podle něj omezit mobilitu i v jiných regionech. „Volných lůžek na JIP jsou v některých krajích pouze jednotky. Je vysoká přetíženost nemocnic, stále trpíme nedostatkem personálu. Dispečink lůžkové péče funguje jenom díky tomu, že jsou tady pořád nemocnice, kam můžeme převážet,“ vysvětlil ministr.

V uzavřených okresech se na provozu obchodů a škol nic nezmění. Ministr Blatný řekl, že se tak nestane dříve, než budou znovu otevřeny.

Otevírání obchodů není rozvolňování

Zároveň zopakoval, že plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována. „Řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších restrikcí,“ řekl. Při zhoršení situace ministerstvo zvažuje zapojení nemocnic, které dosud pacienty s covidem neléčily, a také o pracovní povinnosti včetně ambulantního sektoru.

Případné otevření obchodů není podle Blatného možné označovat jako rozvolňování. Pokud se otevřou, tak za podmínek, které budou bránit šíření viru.

O využití německé pomoci v nejvíce postižených okresech na západě Čech se bude uvažovat při naplnění domácích kapacit nemocnic z 90 procent.

K tématu

Tagy: nemocnice očkování nouzový stav uzavření Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 okresy Jan Blatný uzavření okresů

Další hlavní zprávy

Gaming

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj

Legendární česká počítačová hra Bulánci se po dvaceti letech vrátí na obrazovky. Tuzemští autoři získali od fanoušků během jediného dne přes dva miliony korun na vývoj nové verze. Původní cílovou částkou bylo přitom půl milionu korun. Zájem českých hráčů tak mnohonásobně předčil očekávání vývojářů. „Cíl byl splněn dřív, než jsme si stihli uvědomit, co se děje,“ řekli redakci CNN Prima NEWS.

Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama