reklama

Blatný: Můžeme uzavřít další okresy. Situace bude vážná v celé republice

Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech, řekl ve středu na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nevyloučil uzavření dalších regionů po vzoru Chebska, Sokolovska a Trutnovska.

reklama

„Ze západu na východ dochází k většímu rozšiřování onemocnění. Česká část republiky je postižená více, moravská méně. Jestliže společně nezabráníme dalšímu přenosu, tak během dvou, tří týdnů bude situace v celé zemi stejná,“ uvedl Blatný.

K tématu

V budoucnu možná bude potřeba podle něj omezit mobilitu i v jiných regionech. „Volných lůžek na JIP jsou v některých krajích pouze jednotky. Je vysoká přetíženost nemocnic, stále trpíme nedostatkem personálu. Dispečink lůžkové péče funguje jenom díky tomu, že jsou tady pořád nemocnice, kam můžeme převážet,“ vysvětlil ministr.

V uzavřených okresech se na provozu obchodů a škol nic nezmění. Ministr Blatný řekl, že se tak nestane dříve, než budou znovu otevřeny.

Otevírání obchodů není rozvolňování

Zároveň zopakoval, že plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována. „Řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších restrikcí,“ řekl. Při zhoršení situace ministerstvo zvažuje zapojení nemocnic, které dosud pacienty s covidem neléčily, a také o pracovní povinnosti včetně ambulantního sektoru.

Případné otevření obchodů není podle Blatného možné označovat jako rozvolňování. Pokud se otevřou, tak za podmínek, které budou bránit šíření viru.

O využití německé pomoci v nejvíce postižených okresech na západě Čech se bude uvažovat při naplnění domácích kapacit nemocnic z 90 procent.

K tématu

Tagy: nemocnice očkování nouzový stav uzavření Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 okresy Jan Blatný uzavření okresů

Další hlavní zprávy

Auto

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Řidiči podléhají namátkové kontrole výrazně častěji než chodci. Policisté si mohou vybírat podle registračních značek ve snaze chytit hříšníka. Jenže dnes už značky neodpovídají místu bydliště. Pokud projde nejnovější záměr vlády, může se šikany dočkat třeba obyvatel Liberce, který si koupil ojetinu od Pražáka.

Střet komentátorů Zlámalové a Koláře: Hádali se o opatřeních, školách i výměně vlády
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Hon na Lišky dopadl výtečně, začíná lov hráčů Slavie. Trpišovský chce vysoké částky
reklama
reklama
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření

Vláda

Domácí zpravodajství

Jihoafrická mutace řádila ve školce v Brně. Potvrdila se zatím ve třech případech
Další články
reklama
reklama