Bartoš: Obviněný v kauze Hlubuček radil Dostálové. Nehorázná lež, říká exministryně za ANO

Jeden z obviněných v kauze Hlubuček radil exministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO), když tento resort vedla. Uvedl to její nástupce Ivan Bartoš (Piráti). Podle něj má jít o Luďka Šteffela, dosud vedoucího Jednotky informačních technologií v pražském dopravním podniku. Podle pirátského ministra pracoval pro resort za Dostálové v letech 2019–20 a měl si přijít celkem na milion korun. Zároveň však měl být jediným pracovníkem na projektech za zhruba 1,6 miliardy korun. Dostálová Bartošova slova odmítá a říká, že se Piráti pouze snaží odvést pozornost od problémů hnutí STAN.

„Manažer z kauzy Dozimetr Luděk Šteffel, nyní o něco známější jméno díky svému angažmá v organizované skupině kolem Krejčířova kumpána Redla a radního Hlubučka, ‚radil‘ v letech 2019–2020 i na ministerstvu pro místní rozvoj Kláře Dostálové z hnutí ANO ve věci plánovaných zakázek na digitalizaci stavebního řízení,“ informoval na sociálních sítích Bartoš.

Současný ministr pro místní rozvoj dodal, že Dostálová měla Šteffelovi za jeho služby smluvně vyplatit milion korun. Dokládá to i výpisem smluv.

Pirátský lídr se zároveň podivil nad tím, že Šteffel měl mít na starost zakázky za 1,6 miliardy, které měly být spuštěny v následujících třech letech. Když totiž resort po Dostálové přebíral, „nebyl v oddělení nikdo, kdo tomu rozuměl a mohl zakázky řídit“.

„Začínám mít lehké mrazení při zamyšlení se nad tím, proč v tomto oddělení byl jediný zaměstnanec na tento megaprojekt,“ pokračuje Bartoš.

Redakce CNN Prima NEWS požádala Dostálovou o reakci na Bartošova slova. Exministryně uvedla, že se její nástupce na ministerstvu pro místní rozvoj pouze snaží vrtěti psem, tedy odvést pozornost jinam. „Je to drzé, hloupé a naprosto nehorázné,“ sdělila Dostálová s tím, že Piráti podle ní sehráli „roli fíkového listu hnutí STAN“.

❗ Manažer z kauzy Dozimetr Luděk Šteffel, nyní o něco známější jméno díky svému angažmá v organizované skupině kolem...

Posted by Ivan Bartos on Monday, June 20, 2022

Odmítá, že by Šteffel byl jejím poradcem. Podle ní byl najat pro projektové řízení digitalizace náměstkem pro řízení dané sekce. Exministryně dodala, že odměna pro Šteffela, tedy dvakrát 500 tisíc v letech 2019–20, mohl podle regulí podepsat náměstek. „Do částky 500 tisíc to umožňují pravidla ministerstva pro místní rozvoj,“ pokračovala Dostálová.

„Další nesmysl je, že byl jediným člověkem na zakázky. Na ministerstvu je celý odbor pro zadávání veřejných zakázek. Jak mi bylo řečeno, na ministerstvo pro místní rozvoj byl doporučen ICT Unií, které předsedá Zdeněk Zajíček z ODS,“ zmiňuje Dostálová jméno místopředsedy občanských demokratů.

Dostálová zároveň odmítá, že by se Šteffel v době jejího ministrování choval korupčně. „Snaha Ivana Bartoše odvést pozornost jinam by byla i úsměvná, pokud by se ovšem nejednalo o tak závažnou věc. Pokud by kdykoliv existovalo byť sebemenší podezření, okamžitě bych reagovala. Ne, jako oni, kteří se chování svých koaličních partnerů sami rozhodli krýt,“ zakončila pro CNN Prima NEWS exministryně.

Šteffel naposledy pracoval v DPP

Aktuální kauza se točí kolem dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a dalších lidí v souvislosti s pražským dopravním podnikem. Tam měl Šteffel dosud pracovat.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku, aby mohla ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Několik osob obvinila, soud tři z nich poslal do vazby, mezi nimi i právě Hlubučka. Tomu vedení STAN v den vypuknutí razie, tedy ve středu, pozastavilo stranické členství a vyzvalo k rezignacím na funkce. Hlubuček ve čtvrtek skutečně složil post náměstka pražského primátora a také pozici radního. V pondělí ho pak odvolali z místa starosty pražských Lysolají.

Tagy:
Policie ČR kauza razie STAN Klára Dostálová Ivan Bartoš Česká pirátská strana ANO 2011 Petr Hlubuček Dopravní podnik hl. m. Prahy Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky