Kauza tenisových dotací: Soud poslal Flégla do vazby, jedná se o Kaderkovi

Ivo Kaderka u soudu (29. 2. 2024)

Návrh vazby v kauze tenisových dotací

Soud ve čtvrtek poslal do vazby tenisového funkcionáře Vojtěcha Flégla. Novinářům to po neveřejném jednání u Obvodního soudu pro Prahu 7 řekl Fléglův advokát Miroslav Synek. Společně s ním čelí návrhu na vzetí do vazby i stíhaný prezident Českého tenisového svazu (ČTS) Ivo Kaderka. Zbylé zadržené už policie propustila na svobodu.

Podle Synka je důvodem vazby, že policie ještě nestihla vyslechnout všechny svědky. Doplnil, že si s klientem ponechali lhůtu pro případné podání stížnosti proti dnešnímu rozhodnutí. Ta by ale neměla odkladný účinek a rozhodoval by o ní pražský městský soud.

Člena dozorčí rady Českého tenisového svazu (ČTS) Flégla přivezla policie autem na dvůr Obvodního soudu pro Prahu 7. Odtud ho maskovaní muži eskortovali do budovy. „Nebudu se vyjadřovat,“ odpověděl na novinářský dotaz, jestli zneužíval dotace. Po zhruba hodinovém zasedání ho policisté odvedli.

KVÍZ: Atomkaše, mazivo, Sahara. Jak znáte armádní slang? K odvodu se zase může hodit

Obviněný prezident Českého tenisového svazu (ČTS) Ivo Kaderka dorazil v doprovodu policie k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, který ve čtvrtek rozhodne o návrhu na vazbu. Sportovní funkcionář si kryl obličej kapucí, na dotazy novinářů neodpovídal. Policie ho viní z dotačního podvodu a ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což mu v případě prokázání viny hrozí až desetileté vězení.

Policie v úterý obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob kvůli zneužívání dotací, které stát poskytl Českému tenisovému svazu na podporu sportu. Podle médií jsou mezi stíhanými šéf svazu Ivo Kaderka, jeho blízký spolupracovník Vojtěch Flégl, tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka jeho ekonomického oddělení Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, trenér daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče.

Policisté viní obviněné z dotačního podvodu a ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Za první z trestných činů hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let odnětí svobody.

Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun spolku Orel Jednota Praha – Balkán, který vede Flégl. Jen za rok 2021 šlo podle Radiožurnálu o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun.

Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. Dozorující státní zástupce Ondřej Trčka upozornil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná. To by mohlo například znamenat, že některé policie viní jen z jednoho ze zmíněných trestných činů.

Podle usnesení o zahájení trestního stíhání, které získal web Novinky.cz, kriminalisté opírají svá zjištění mimo jiné o odposlechy. Jejich aktéři podle vyšetřovatelů konspirovali, například šeptali nebo si informace zřejmě psali na papír, aby nezazněly nahlas. „Uděláme to tak, že to nikdo nepozná,“ uváděli údajně obvinění, když řešili proplacení faktur na tenisové turnaje.

Podstata machinací podle policie spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce i miliony korun za nadhodnocené nebo za zcela vymyšlené služby – za podíl na organizaci některých turnajů, za dopravu i stravování účastníků nebo na zajištění lékařské péče. Policisté v dokumentu podle Novinek tvrdí, že tenisový svaz byl organizací jednoho muže, tedy Kaderky, který mu vládl neomezeně a pevnou rukou. „Je zřejmé, že na ČTS není nikdo, kdo by se autoritativně vystupujícímu Ivo Kaderkovi dokázal postavit, ale naopak mu s tím aktivně pomáhají,“ citoval server z usnesení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: České zbrojovky narážejí v bankách na problémy. Černochová to chce řešit na evropské úrovni

Tagy:
policie tenis dotace soud státní zástupce Ivo Kaderka krimi Česko Praha Český tenisový svaz Seznam Zprávy Český rozhlas 1 Radiožurnál Vojtěch Flégl