reklama

Kde je riziko nákazy? Prymula by nešel do baru, Rážová na hokej

Terezie Tománkové se svých hostů v pořadu Partie na CNN Prima NEWS zeptala na to, kam by z obavy z nákazy koronavirem nešli a když už, tak jedině s respirátorem. Co hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula odpověděli?

reklama

„Vyhnula bych se party a pak bych možná nešla bruslit a hrát hokej. Tím, jak musí být plocha ledová, vzniká vrstva aerosolu, která se drží nízko u země, kde hráči hrají a dýchají. Tím nechci říct, že se nemá bruslit, ale spíš je dobré snížit počet návštěvníků,” dodala Rážová.

Roman Prymula by nešel do baru v noci, když se snižuje pravděpodobnost dodržování hygienických pravidel. „V barech vidím riziko v uzavřeném prostředí, kde pravidla mezi jedenáctou a druhou ráno padají – to je, myslím, riziková aktivita,” řekl Roman Prymula. K Čechům byl kritický za to, že opouští elementární pravidla prevence nákazy.

Případy zavlečené z Chorvatska

Podle Prymuly by bylo žádoucí, aby fungoval jednotný způsob hodnocení evropských zemí, jaký výskyt koronaviru už je rizikový. „Minimálně by to mělo být tak, že se informujeme dostatečně dopředu, jako to udělalo Norsko. U Slovinska to bylo naopak velmi narychlo, řekl Prymula.

Mezi případy nákazy koronaviru jsou i ty zavlečené z pobytu v Chorvatsku, řekla Rážová. Takových je podle ní do desítek případů. „Je rizikové jít na party v Čechách i v Chorvatsku,” uvedla hlavní hygienička.

Školy budou mít svá pravidla

Jarmila Rážová v pořadu Partie potvrdila, že resort školství bude mít v půlce srpna hotová hygienická doporučení a pravidla, kterými se školy budou od září řídit. Konkrétní být ale nechtěla.

Podle Romana Prymuly je nezbytné, aby děti po dlouhé pauze začaly do škol chodit. „Mezi dětmi není nepravděpodobný závažný průběh, ale pravidla musí být i pro prevenci zavlékání nákazy do rodin,” zdůraznil Prymula.

Zkrácení karantény na deset dní

Řeč přišla i na možnost zkrácení dnes dvoutýdenní karantény v případě nákazy na deset dní. „Ano, diskutujeme o tom. Musíme mít ale dost důkazů, že je to bezpečné,” řekla Rážová.

Pro zkrácení je Prymula. „Řada zemí na tento systém přešla, v 97,5 procentech riziko přenosu nehrozí žádné, ve 2,5 procentech je potenciální riziko infekce i potom,” uvedl.

K tématu

Tagy: Roman Prymula Partie Terezie Tománkové Chorvatsko Jarmila Rážová koronavirus

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Situace je vážná, druhá nejhorší v EU, říká Hamáček po jednání krizového štábu

Situace je vážná, druhá nejhorší v EU, říká Hamáček po jednání krizového štábu

  • Aktualizováno

V pondělí poprvé od června zasedal Ústřední krizový štáb v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), aby projednal další postup a opatření kvůli poslednímu vývoji koronavirové pandemie. Šéf resortu vnitra po jednání prohlásil, že ČR má aktuálně druhou nejhorší situaci v EU podle počtu nakažených na 100 tisíc, a že situace je vážná.

reklama
Komentář: Babiš padá vzhůru a mění značku. Proč se jeho odpůrci radují předčasně?
Komplikace před Roland Garros? Tenistka Plíšková musela skrečovat finále v Římě
Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene
reklama
reklama
Plukovník a šachista, který má porazit koronavirus. Kdo je Roman Prymula?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Státní rozpočet se schodkem 116 miliard? Počítejme s trojnásobkem, varují ekonomové
Ředitelé nemocnic volají po nouzovém stavu, jde o nákup ochranných pomůcek
Další články
reklama
reklama