reklama

Kde je riziko nákazy? Prymula by nešel do baru, Rážová na hokej

Terezie Tománkové se svých hostů v pořadu Partie na CNN Prima NEWS zeptala na to, kam by z obavy z nákazy koronavirem nešli a když už, tak jedině s respirátorem. Co hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula odpověděli?

reklama

„Vyhnula bych se party a pak bych možná nešla bruslit a hrát hokej. Tím, jak musí být plocha ledová, vzniká vrstva aerosolu, která se drží nízko u země, kde hráči hrají a dýchají. Tím nechci říct, že se nemá bruslit, ale spíš je dobré snížit počet návštěvníků,” dodala Rážová.

Roman Prymula by nešel do baru v noci, když se snižuje pravděpodobnost dodržování hygienických pravidel. „V barech vidím riziko v uzavřeném prostředí, kde pravidla mezi jedenáctou a druhou ráno padají – to je, myslím, riziková aktivita,” řekl Roman Prymula. K Čechům byl kritický za to, že opouští elementární pravidla prevence nákazy.

Případy zavlečené z Chorvatska

Podle Prymuly by bylo žádoucí, aby fungoval jednotný způsob hodnocení evropských zemí, jaký výskyt koronaviru už je rizikový. „Minimálně by to mělo být tak, že se informujeme dostatečně dopředu, jako to udělalo Norsko. U Slovinska to bylo naopak velmi narychlo, řekl Prymula.

Mezi případy nákazy koronaviru jsou i ty zavlečené z pobytu v Chorvatsku, řekla Rážová. Takových je podle ní do desítek případů. „Je rizikové jít na party v Čechách i v Chorvatsku,” uvedla hlavní hygienička.

Školy budou mít svá pravidla

Jarmila Rážová v pořadu Partie potvrdila, že resort školství bude mít v půlce srpna hotová hygienická doporučení a pravidla, kterými se školy budou od září řídit. Konkrétní být ale nechtěla.

Podle Romana Prymuly je nezbytné, aby děti po dlouhé pauze začaly do škol chodit. „Mezi dětmi není nepravděpodobný závažný průběh, ale pravidla musí být i pro prevenci zavlékání nákazy do rodin,” zdůraznil Prymula.

Zkrácení karantény na deset dní

Řeč přišla i na možnost zkrácení dnes dvoutýdenní karantény v případě nákazy na deset dní. „Ano, diskutujeme o tom. Musíme mít ale dost důkazů, že je to bezpečné,” řekla Rážová.

Pro zkrácení je Prymula. „Řada zemí na tento systém přešla, v 97,5 procentech riziko přenosu nehrozí žádné, ve 2,5 procentech je potenciální riziko infekce i potom,” uvedl.

Tagy:
Roman Prymula Partie Terezie Tománkové Chorvatsko Jarmila Rážová koronavirus
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama