reklama

Kde je riziko nákazy? Prymula by nešel do baru, Rážová na hokej

Terezie Tománkové se svých hostů v pořadu Partie na CNN Prima NEWS zeptala na to, kam by z obavy z nákazy koronavirem nešli a když už, tak jedině s respirátorem. Co hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula odpověděli?

reklama

„Vyhnula bych se party a pak bych možná nešla bruslit a hrát hokej. Tím, jak musí být plocha ledová, vzniká vrstva aerosolu, která se drží nízko u země, kde hráči hrají a dýchají. Tím nechci říct, že se nemá bruslit, ale spíš je dobré snížit počet návštěvníků,” dodala Rážová.

Roman Prymula by nešel do baru v noci, když se snižuje pravděpodobnost dodržování hygienických pravidel. „V barech vidím riziko v uzavřeném prostředí, kde pravidla mezi jedenáctou a druhou ráno padají – to je, myslím, riziková aktivita,” řekl Roman Prymula. K Čechům byl kritický za to, že opouští elementární pravidla prevence nákazy.

Případy zavlečené z Chorvatska

Podle Prymuly by bylo žádoucí, aby fungoval jednotný způsob hodnocení evropských zemí, jaký výskyt koronaviru už je rizikový. „Minimálně by to mělo být tak, že se informujeme dostatečně dopředu, jako to udělalo Norsko. U Slovinska to bylo naopak velmi narychlo, řekl Prymula.

Mezi případy nákazy koronaviru jsou i ty zavlečené z pobytu v Chorvatsku, řekla Rážová. Takových je podle ní do desítek případů. „Je rizikové jít na party v Čechách i v Chorvatsku,” uvedla hlavní hygienička.

Školy budou mít svá pravidla

Jarmila Rážová v pořadu Partie potvrdila, že resort školství bude mít v půlce srpna hotová hygienická doporučení a pravidla, kterými se školy budou od září řídit. Konkrétní být ale nechtěla.

Podle Romana Prymuly je nezbytné, aby děti po dlouhé pauze začaly do škol chodit. „Mezi dětmi není nepravděpodobný závažný průběh, ale pravidla musí být i pro prevenci zavlékání nákazy do rodin,” zdůraznil Prymula.

Zkrácení karantény na deset dní

Řeč přišla i na možnost zkrácení dnes dvoutýdenní karantény v případě nákazy na deset dní. „Ano, diskutujeme o tom. Musíme mít ale dost důkazů, že je to bezpečné,” řekla Rážová.

Pro zkrácení je Prymula. „Řada zemí na tento systém přešla, v 97,5 procentech riziko přenosu nehrozí žádné, ve 2,5 procentech je potenciální riziko infekce i potom,” uvedl.

K tématu

Tagy: Roman Prymula Partie Terezie Tománkové Chorvatsko Jarmila Rážová koronavirus

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama