reklama

Kdo bude příštím prezidentem? Babiš udělal první krok, šance ale rostou Petru Pavlovi

Vstřícný, nekonfliktní a věcný. Tak politologové hodnotí čtvrteční projev premiéra Andreje Babiše (ANO) k národu. Řada z nich v něm navíc viděla i náznaky prezidentské řeči, což je podle nich signál, že se končící předseda vlády chystá na prezidentskou kampaň. Průzkumy a sázkové kanceláře ale mezitím začínají čím dál víc favorizovat třeba generála Petra Pavla.

reklama

V den výročí vzniku samostatného Československa, 28. října, k národu tradičně promlouvá hlava státu. Miloš Zeman je ale stále v nemocnici. Češi přesto včera o státnický projev nepřišli – vystoupil s ním ale premiér.

„Možná i nás tak trochu zachvátila nemoc. A možná je to nejen nemoc těla, ale i nemoc duše,“ řekl mimo jiné Babiš ve svém projevu. „Moc bych si přál, aby lidé začali jiným názorům naslouchat, ne je shazovat. Aby se naše společnost začala vyrovnávat s tou – jestli to tak můžu říct – nemocí duše, která ji trápí,“ dodal.

Podle politologa Pavla Šaradína šlo o státnický projev, přičemž pro Babiše může být prvním krokem ke kandidatuře na prezidenta. „Je vcelku možné, že to je první předstupeň té kandidatury,“ řekl odborník ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že Babišův projev by snesl srovnání s jeho loňským ve vrcholící fázi epidemie, který označil také za „velmi státnický“.

Babišův pokus se ale zatím neodrazil na kurzech sázkových kanceláří. Končící premiér měl totiž ještě před dvěma týdny kurz 2,6 a nyní mu bookmakeři s kurzem 3,0 věří ještě o něco méně. Šance naopak výrazně vzrostly generálovi Petru Pavlovi, který Babiše téměř dohnal. Jeho kurz se změnil ze 7,0 na 3,5 ku 1.

Jistý je Hilšer, co Nerudová?

Sázkové kanceláře mezi největší favority dlouhodobě řadí i rektorku brněnské Mendlovy univerzity Danuši Nerudovou. „Moje motivace, když jsem kandidovala na rektoru univerzity, byla taková, že jsem věděla, že některé věci jsou zjevně špatně a neměla jsem možnost jakkoliv je ovlivnit. Zřejmě ty úvahy lidí, kteří mě označují za možnou kandidátku, jdou stejnou cestou,“ řekla ke spekulacím o možné kandidatuře v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Nerudová.

Napřímo a bez náznaků využil 28. říjen k vyjádření prezidentských ambicí senátor Marek Hilšer, který neúspěšně kandidoval už v roce 2018. Ten oznámil, že začíná sbírat podpisy. „Podpořte mou kandidaturu svým podpisem. Když budeme vytrvalí, společně to dokážeme. Váš občan Marek Hilšer,“ oznámil 45letý senátor na sociálních sítích.

28. říjen

Milí spoluobčané, 28. říjen je svátkem naší nezávislosti. Je také připomínkou, že naše republika vznikla na ideálech demokracie, svobody a občanské rovnosti. Náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk jasně řekl: demokracie není panování, ale práce k zabezpečení spravedlnosti. To je ideál. Cesta k němu nebyla za poslední století snadná a není ani dnes. Občané jsou přehlíženi a spravedlnost často trpí. Politika nás rozděluje na vítěze a poražené. To naši zemi oslabuje. Já věřím, že občan je základem silné republiky. Před zákonem jsme si rovni a všem musí být nasloucháno. Chtěl bych, aby v roce roce 2023 byl na Hradě jeden z nás. Prezident všech. Udělejme již teď spolu první krok a podpořte mě svým podpisem. Požádejte o podpisy i ostatní, o kterých víte, že jim budoucnost naší republiky není lhostejná. Když budeme vytrvalí, společně to dokážeme. Váš Občan Hilšer. Podpisový arch na podporu mé kandidatury si můžete stáhnout zde: https://bit.ly/3nF17G8

Posted by Marek Hilšer on Wednesday, October 27, 2021

Mluví se ale třeba i o jeho kolegovi z dolní komory a dalším neúspěšném kandidátovi z minulé prezidentské volby Pavlu Fischerovi nebo o skladateli Michaelu Kocábovi. „Já se k tomu nevyjádřím, dokud Zeman bude prezidentem. V tento okamžik je to tabu,“ řekl hudebník v pořadu Co Čech, to politik!

V odlehčeném duchu si však dovede představit, jak by jeho prezidentské období mohlo vypadat. „Kdybych já byl prezident – teď v humoru – tak by se po celé zemi zpívalo a tancovalo. Víte, tahle země potřebuje radost,“ dodal známý hudebník a exministr pro lidská práva.

Zdrženlivý je i další často zmiňovaný potenciální kandidát Miroslav Kalousek (TOP 09). „Abych o tom mohl být rozhodnut, tak bych o tom musel přemýšlet. Zatím jsem o tom nepřemýšlel, třeba o tom přemýšlet začnu,“ nechal se slyšet exministr financí. Prezidentské volby by se v řádném termínu měly uskutečnit zřejmě začátkem roku 2023, o přesném termínu rozhoduje předseda Senátu nejpozději 90 dní před jejich konáním.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Vzácné privilegium pro Meghan: Alžběta II. jí povolila něco, o čem se Kate ani nesnilo

Zapojit Meghan Markleovou do královské rodiny se pokoušela Alžběta II. ještě v době, kdy vévodkyně a princ Harry teprve oznámili své zasnoubení. Meghan se tehdy dostalo vzácného privilegia. Britská panovnice upustila ze svých zásad a pozvala Meghan, aby se připojila k rodině na vánoční svátky, i když s princem Harrym ještě nebyli svoji. Takovou výjimku nedostala ani vévodkyně Kate.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama