reklama

Ringo Čech: Babiš bude kandidovat na prezidenta. Bez Zemana má ale malou šanci

Současný premiér Andrej Babiš (ANO) bude kandidovat na prezidenta. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS se na tom shodli hudebníci a politici František Ringo Čech s Michaelem Kocábem. Podle prvního jmenovaného jde o Babišův sen.

reklama

Podle Františka Ringo Čecha je téměř jasné, že se Babiš zapojí do prezidentské volby. „Je to jeho sen. Není kam výš, finančně ani mocensky. Ctí a úspěchy je prezident na vrcholu,“ řekl k Babišově možné ambici.

Podle hudebníka a výtvarníka ale udělal končící premiér několik chybných kroků a možná ještě další udělá. Klíčová pro něj bude potenciální podpora Miloše Zemana. „Nezapomeňme, že podpora Miloše by byla v případě Babiše významná. Jestliže ji nedostane, tak má velmi malou šanci,“ zhodnotil Ringo Čech ve vysílání CNN Prima NEWS.

S Babišovou kandidaturou počítá i Michael Kocáb. Ten poukázal na to, že ziskem mandátu nejvyššího ústavního činitele si zajistí imunitu a tím pádem se tak nejlépe vyhne trestnímu stíhání například v kauzách Čapí hnízdo či údajného zavlečení svého syna na Krym.

Kocáb si ovšem zároveň posteskl nad tím, že by v čele státu v osobě Babiše stanul další člověk s minulostí v KSČ. Osobně by na Pražském hradě raději viděl osobu spíše humanisticky orientovanou, která by měla nadhled.

Ringo Čech by si pak dokázal představit, že by prezidentský mandát získala i žena. „Ale proč ne, žena dokáže být tvrdá a důsledná,“ řekl známý hudebník, ale dodal, že mu vadí, když je žena na různá místa protlačována. „Všude je jinak vynucená. Když je tam sedm mužů, tak tam jednu ženu narvou,“ míní politik a glosátor.

Bude na prezidenta kandidovat i Kocáb?

I o Michaelu Kocábovi se hovoří jako o jednom z možných prezidentských kandidátů. Do prezidentských voleb promlouval už v minulosti, ale spíše kvůli hledání ideálního kandidáta. Nyní by jím mohl být on sám.

Aktuálně se však k možné kandidatuře vzhledem k hospitalizaci současné hlavy státu nechce vyjadřovat. „V tento okamžik je to tabu. Musí se to vyřešit se Zemanem a článkem 66 Ústavy,“ řekl k pravděpodobně nejpropíranějšímu tématu Česka. Tato část Ústavy hovoří o možnosti odebrat na čas indisponovanému prezidentovi jeho pravomoce. Podle Kocába to není žádné zlo.

Hypoteticky však bývalý ministr pro lidská práva a také zpěvák známé kapely Pražský výběr připustil, že pokud by se prezidentem stal, „tak by se po celé zemi hrálo a tancovalo“. „Všichni chtějí spojovat, ale co vás nejvíc spojí? Radost, hudba, tanec,“ navrhuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama