Ringo Čech: Babiš bude kandidovat na prezidenta. Bez Zemana má ale malou šanci

Současný premiér Andrej Babiš (ANO) bude kandidovat na prezidenta. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS se na tom shodli hudebníci a politici František Ringo Čech s Michaelem Kocábem. Podle prvního jmenovaného jde o Babišův sen.

Podle Františka Ringo Čecha je téměř jasné, že se Babiš zapojí do prezidentské volby. „Je to jeho sen. Není kam výš, finančně ani mocensky. Ctí a úspěchy je prezident na vrcholu,“ řekl k Babišově možné ambici.

Podle hudebníka a výtvarníka ale udělal končící premiér několik chybných kroků a možná ještě další udělá. Klíčová pro něj bude potenciální podpora Miloše Zemana. „Nezapomeňme, že podpora Miloše by byla v případě Babiše významná. Jestliže ji nedostane, tak má velmi malou šanci,“ zhodnotil Ringo Čech ve vysílání CNN Prima NEWS.

S Babišovou kandidaturou počítá i Michael Kocáb. Ten poukázal na to, že ziskem mandátu nejvyššího ústavního činitele si zajistí imunitu a tím pádem se tak nejlépe vyhne trestnímu stíhání například v kauzách Čapí hnízdo či údajného zavlečení svého syna na Krym.

Kocáb si ovšem zároveň posteskl nad tím, že by v čele státu v osobě Babiše stanul další člověk s minulostí v KSČ. Osobně by na Pražském hradě raději viděl osobu spíše humanisticky orientovanou, která by měla nadhled.

Ringo Čech by si pak dokázal představit, že by prezidentský mandát získala i žena. „Ale proč ne, žena dokáže být tvrdá a důsledná,“ řekl známý hudebník, ale dodal, že mu vadí, když je žena na různá místa protlačována. „Všude je jinak vynucená. Když je tam sedm mužů, tak tam jednu ženu narvou,“ míní politik a glosátor.

Bude na prezidenta kandidovat i Kocáb?

I o Michaelu Kocábovi se hovoří jako o jednom z možných prezidentských kandidátů. Do prezidentských voleb promlouval už v minulosti, ale spíše kvůli hledání ideálního kandidáta. Nyní by jím mohl být on sám.

Aktuálně se však k možné kandidatuře vzhledem k hospitalizaci současné hlavy státu nechce vyjadřovat. „V tento okamžik je to tabu. Musí se to vyřešit se Zemanem a článkem 66 Ústavy,“ řekl k pravděpodobně nejpropíranějšímu tématu Česka. Tato část Ústavy hovoří o možnosti odebrat na čas indisponovanému prezidentovi jeho pravomoce. Podle Kocába to není žádné zlo.

Hypoteticky však bývalý ministr pro lidská práva a také zpěvák známé kapely Pražský výběr připustil, že pokud by se prezidentem stal, „tak by se po celé zemi hrálo a tancovalo“. „Všichni chtějí spojovat, ale co vás nejvíc spojí? Radost, hudba, tanec,“ navrhuje.

Tagy: