Nový žebříček nejbohatších žen světa: Jak ke svému jmění přišly a čemu se věnují?

V žebříčku deseti nejbohatších lidí světa nefiguruje ani jedna žena. Přesto stojí životní příběhy nejzámožnějších žen planety za pozornost. V jejich čele už překvapivě není MacKenzie Scottová, někdejší manželka miliardáře a exšéfa Amazonu Jeffa Bezose. Na její místo se probila 68letá seniorka.

  • 1. Francoise Bettencourtová Meyersová (1,6 bilionu korun)

L'Oréal. Značka, kterou zná snad každá žena. A po které se poohlíží před vánočními svátky nejeden muž. Za francouzskou společností stojí Francoise Bettencourtová Meyersová. Dědička kosmetického impéria je v současnosti nejbohatší ženou světa a disponuje jměním v hodnotě zhruba 77 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). Pro srovnání – nejbohatší muž světa Elon Musk nosí vlastní asi o 200 miliard dolarů více.

Meyersová dodnes drží ve firmě L'Oréal podstatný podíl. Kromě kosmetického průmyslu se jakožto silně věřící žena věnuje také rozborům bible.

  • 2. Alice Waltonová (1,3 bilionu korun)

Také druhé nejbohatší žena světa už se dožila věku, ve kterém člověk obyčejně pomýšlí na důchod. 72letá Američanka Waltonová si ale nemůže dovolit povolit v pracovním tempu. Je totiž dědičkou obchodní společnosti Walmart, která po celém světě zřídila přes 11 tisíc poboček.

I Waltonová má vedle podnikatelské dráhy oblíbený koníček – ve volném čase se miliardářka věnuje malování.

  • 3. Julia Kochová (1,3 bilionu korun)

Třetí nejbohatší žena světa pochází rovněž ze Spojených států. Julia Kochová, energetická baronka, zdědila obrovské jmění po svém manželovi Davidovi, který řídil rodinnou společnost Koch Industries. Firma podniká v ropném, energetickém i chemickém průmyslu a spadá pod ni devět dceřiných společností.

Kochová se podobně jako jiné nejbohatší ženy světa drží mimo pozornost kamer. Ve volném čase se věnuje filantropii.

  • 4. MacKenzie Scottová (1,2 bilionu korun)

Ještě na začátku pandemie byla Scottová nejbohatší ženou světa. Po rozvodu s miliardářem Bezosem jí spadla do klína zhruba čtvrtina všech akcií společnosti Amazon. Jelikož se cena podílu na burze neustále mění, předhání se Scottová s Kochovou neustále v žebříčku nejbohatších žen.

Scottová navíc řadu akcií prodala a zisk věnovala na charitu. Zámožná žena dlouho svobodná nezůstala a provdala se za učitele chemie Dana Jewetta.

  • 5. Jacqueline Marsová (900 miliard korun)

Skupinu pěti nejbohatších žen světa uzavírá 82letá seniorka Marsová z USA, která po svých rodičích zdědila cukrovinkářské impérium Mars.

Společnost vyrábí celosvětově proslulé tyčinky Mars, Snickers, Bounty či Twix. Mimoto firma dodává například i laskominy pro domácí mazlíčky Pedigree a Whiskas.

Tagy:
Francie bohatství miliardáři USA Jacqueline Marsová MacKenzie Scottová Julia Kochová Alice Waltonová Francoise Bettencourtová Meyersová

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

07:58

Vývoj bojů na Ukrajině

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.