Nejbohatší člověk planety Elon Musk zaplatí letos přes 11 miliard dolarů na daních. Spolumajitel automobilky Tesla a SpaceX to oznámil na Twitteru. Reagoval tak na šťouchanec demokratické senátorky Elizabeth Warrenové.
„Změňme zmanipulovaný daňový zákon tak, aby osobnost roku skutečně platila daně a přestala žít na účet všech ostatních,“ napsala na Twitter americká senátorka za demokratickou stranu Elizabeth Warrenová. Rýpla si tak do Elona Muska, kterému nedávno prestižní časopis Time titul osobnost roku udělil.
Let’s change the rigged tax code so The Person of the Year will actually pay taxes and stop freeloading off everyone else. https://t.co/jqQxL9Run6
— Elizabeth Warren (@SenWarren) December 13, 2021
Reakce Elona Muska přišla přesně po týdnu a dlužno dodat, že političce nic nedaroval. „Pro všechny, které to zajímá, tento rok zaplatím na daních více než 11 miliard dolarů,“ napsal Musk v pondělí na Twitter. Už předtím Warrenové vzkázal, že jen za uplynulých 12 měsíců odvede na daních „více než kterýkoli jiný Američan v historii“.
For those wondering, I will pay over $11 billion in taxes this year
— Elon Musk (@elonmusk) December 20, 2021
Většina řekla „prodej to“
Podle odhadu analytiků portálu Business Insider Jasona Lalljeeho a Andyho Kiersze by se celkový Muskův daňový účet mohl vyšplhat až na 12 miliard dolarů, což by byla skutečně nejvyšší částka, kterou by kdy který Američan do veřejných rozpočtů odvedl. Suma se podle magazínu Forbes skládá z daňové povinnosti, která Muskovi vznikla kvůli prodeji desetiny svého podílu v Tesle a také dalším výnosům, které v souvislosti se svým byznysovým impériem inkasuje.
Nejbohatší člověk planety se totiž stal trnem v oku některých (převážně demokratických) politiků, podle nichž není v pořádku, aby miliardáři platili jen nízké nebo téměř žádné daně ze svého majetku. Business Insider uvedl, že Elon Musk v letech 2014 až 2018 do federálního rozpočtu USA celkově na daních odvedl kolem 455 milionů dolarů, přitom právě v roce 2018 prý nezaplatil ani cent. Na druhé straně Muskovy společnosti čerpaly nemálo daňových pobídek, úlev, prázdnin nebo grantů.
Musk je jako Trump, svět řídí z Twitteru. Proč nechal hlasovat o prodeji akcií Tesly?
Nejbohatší muž světa Elon Musk se rozhodl k šokujícímu kroku – uživatele na Twitteru nechal hlasovat, zda má prodat deset procent svého podílu v automobilce Tesla. A uživatelé mu dali zelenou. Pokud by akcie skutečně odprodal, inkasoval by přes 600 miliard korun. Proč to dělá? A jak jeho rétorická cvičení hýbou finančními trhy?
Elonu Muskovi však zřejmě letos došla trpělivost. Začátkem listopadu totiž nechal uživatele Twitteru hlasovat, zda má prodat desetinu svého 23procentního podílu v automobilce Tesla. Většina hlasujících se vyslovila pro prodej, a tak Musk udělal, co slíbil – začal akcie Tesly skutečně prodávat. Inkasoval za ně zatím kolem 14 miliard dolarů, což v přepočtu představuje asi 312 miliard korun.
Nový druh daně
Pokud tedy Musk avizovanou sumu na daních skutečně odvede, fakticky zaplatí nový druh daně, o kterém se v USA stále častěji hovoří – daň z nerealizovaného zisku. Pokud by se taková daň stala součástí daňového systému, znamenalo by to, že by stát požadoval odvody z akcií, které ještě člověk neprodal. To by neuvěřitelným způsobem svázalo počínání investorů na trhu, tím spíše, že by nebylo jasné, co by se stalo, kdyby člověk zaplatil daň a nadcházející rok by jeho investice spadly do červených čísel. Nebo by se platily i daně ze ztráty?
S nápadem daně z nerealizovaných zisků se vytasil oregonský senátor Ron Wyden. A stejně jako Elizabeth Warrenová i on je senátorem za demokraty. Taková daň by přednostně mířila na velmi bohaté investory. Stát by jim z nerealizovaných zisků ukrojil extrémně velkou část – až 37 procent.