reklama

Kdo našel pod stromečkem státní dluhopis? Internet si střílí z ministryně Schillerové

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se stala terčem vtípků a narážek kvůli její předvánoční nabídce státních dluhopisů. „Našel někdo pod stromečkem státní dluhopis?“ napsal na svůj twitterový účet bývalý český premiér Mirek Topolánek. A nebyl jediný, kdo si do Aleny Schillerové rýpl.

reklama

„Tak, a teď se přiznejte! Našel někdo pod stromečkem státní dluhopis?! Nebo obdaroval svoje stařečky respirátorem?“ napsal na Twitter někdejší předseda české vlády a ODS Mirek Topolánek. Narážel tak hned na dva ministry kabinetu Andreje Babiše (ANO).

K nákupu respirátoru coby vánočního dárku pro seniory nabádal šéf rezortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vládní dluhopisy pod stromeček nabízela na sociálních sítích ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Je to chytrý dárek

Na Topolánkův tweet reagovaly desítky lidí, kteří mu většinou psali, že dluhopis nikdo pod stromečkem nenašel. Naopak respirátor nebo jiná ochrana nosu a úst několik adresátů našlo, někteří odpověď expremiérovi dokonce doprovodili fotografií.

Z šéfky rezortu financí si vystřelila také Danuše Nerudová, rektorka brněnské Mendelovy univerzity a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. „Taková menší Štědrovečerní bilance. Babičky a dědečci respirátory nedostali, neb o jejich bezpečnost jsme se postarali už v létě. Vnuci žádné státní dluhopisy nedostali, neb jim rodiče spoří podstatně výhodněji,“ napsala na Twitter.

V podobném duchu se nese řada dalších příspěvků na sociálních sítích. A kvůli čemu? Ministryně financí totiž krátce před Vánoci zveřejnila video, v němž vybízí občany, aby své blízké obdarovali státním dluhopisem. „Nebojte se, nejsou to ponožky, ale Dluhopis Republiky. Jednak můžete zhodnotit svoje úspory, a jednak ještě potěšit své blízké,“ říká šéfka státní kasy ve videu. „Je to chytrý dárek, který jen tak neomrzí. Naopak s postupem času získává na hodnotě,“ pokračuje Alena Schillerová.

Vyšší daně v budoucnu

„Považuji to za naprosto nevkusné. Paní ministryně se pasovala do role ďáblova advokáta. Jestliže nabádá lidi, aby svým blízkým kupovali státní dluhopis, zakrývá tím jeho podstatu,“ řekla CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Podle ní je nutné si uvědomit, že jde o dluh státu, který stát jednou bude muset splatit. „A to nelze udělat jinak, než že vybere víc na daních,“ dodala.

Z tohoto pohledu nápad ministryně financí hodnotí stejně hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Možná by na tom certifikátu měl být dodatek: ‚Tady máš dárek na zvýšení daní v budoucnosti,‘ protože stát nemá jinou cestu ke splacení svých závazků,“ řekl CNN Prima NEWS. Podle Křečka ale není v principu špatně, když vládní dluhopis drží domácí věřitelé. „Vzhledem k jejich celkovému objemu v tom ale české domácnosti hrají zanedbatelnou roli. Navíc si myslím, že řada obdarovaných bude chtít dluhopis směnit za peníze, které mohou utratit hned a ne až za několik let. Dluhopis jim tím pádem trochu zkomplikuje život,“ dodal.

Tagy:
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama