reklama

Česko má státní rozpočet na rok 2021. Prošel i s hlasy komunistických poslanců

Česká republika se na poslední chvíli vyhnula rozpočtovému provizoriu. Návrh státního rozpočtu na rok 2021 nakonec získal podporu většiny poslanců. Stát tak bude hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Klíčovým bodem pátečního jednání Poslanecké sněmovny bylo schválení pozměňovacího návrhu KSČM na přesunutí 10 miliard korun z rozpočtu armády do rozpočtové rezervy. Prezident Miloš Zeman zákon zřejmě podepíše, trvá ale na úpravě po schválení daňového balíčku.

reklama

Komunističtí poslanci dosáhli svého. Jejich pozměňovací návrh na přesun 10 miliard z obranné kapitoly půjde do rozpočtové rezervy. Definitivnímu schválení státního rozpočtu tak již nic nebránilo. To ostatně avizoval předseda KSČM Vojtěch Filip, který krátce po prosazení snížení armádního rozpočtu řekl, že komunističtí poslanci pro vládní návrh zvednou ruku. Komunistický pozměňovací návrh i státní rozpočet jako celek prošel hlasy poslanců hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Pro zákon o státním rozpočtu zvedlo ruku 56 ze 106 přítomných zákonodárců.

Legislativní normu zřejmě podepíše i prezident republiky Miloš Zeman. „Schválený rozpočet jsem sice připraven podepsat, ale předpokládám, že dojde k novelizaci tohoto zákona v případě schválení daňového balíčku, který do tohoto rozpočtu činí zásek 130 miliard korun," citoval prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru.

„Vláda skáče, jak komunisti pískají: Poslanci ANO, ČSSD a KSČM snížili rozpočet Armády ČR o 10 miliard Kč. Návrh poslance Ferjenčíka sebrat armádě další dvě miliardy zaplaťbůh neprošel,“ uvedl v reakci předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru. „Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD,“ napsal na Twitter místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Nit suchou na sociálních demokratech nenechal ani šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Tak dlouho a zásadně byla ČSSD proti odebrání 10 miliard armádě, až hlasovala pro,“ uvedl na sociálních sítích.

Filip: Jste farizejové

Konečnému hlasování o státním rozpočtu ještě předcházela bouřlivá debata. Opozičním poslancům kritiku vyčetl Vojtěch Filip. „Vy jste prosadili přesuny za stovky miliard a budete nám vyčítat, že jsme přesunuli deset miliard z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy? Je to farizejství. Něco tak odporného jsem už dlouho neslyšel,“ pustil se do zákonodárců Filip. Nikdo prý nikomu peníze nevzal, pouze došlo k posílení rezervy pro boj s pandemií. „Je možné, že se to vrátí do kapitoly ministerstva obrany, ale ne na nákup vojenské techniky, nýbrž pro případ, že vojáci budou muset pomáhat zdravotníkům,“ dodal.

„Komunisté. Co slovo, to lež, co čin, to zločin,“ opáčila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Rozpočet nepodpoříme,“ řekl poslanec ODS Jan Skopeček v debatě krátce před finálním hlasováním. Podle něho se vládní koalice dopustila faulu na armádu, a to v nejméně vhodný okamžik. „V zájmu záchrany vládních křesel jste byli ochotni tento faul udělat,“ vzkázal Skopeček hnutí ANO a ČSSD a vyzval poslance a poslankyně, aby vládní návrh rozpočtu rovněž nepodpořili. Předseda lidovců Marian Jurečka vládě vyčetl, že smetla pozměňovací návrhy, které by byly přínosné v situaci, kdy země bojuje s pandemií koronaviru.

„Reakce kolegů z pravice je očekávatelná. Dojímá mě jejich starost o obranyschopnost země,“ reagoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Připomněl, že podíl výdajů na obranu na HDP se během pravicových vlád snižoval, zatímco za vlád ČSSD rostl. „Nestačím se divit, co se tady děje,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). „Měli jste ministry obrany a za KDU-ČSL byl na obraně takový slavný náměstek. Mohl bych vyjmenovat, co tam ten náměstek udělal. Zlikvidovali jste, co bylo dobré,“ pustil se Babiš nepřímo do Miroslava Kalouska, který byl v letech 1993 až 1998 náměstkem ministerstva obrany, zodpovědným za rozpočet a akviziční procesy.

Komunisté ukázali svaly

Komunisté dávali před pátečním jednáním důrazně najevo, že přes jejich pozměňovací návrh „nejede vlak", pokud chce vláda pomýšlet na jejich podporu rozpočtu. „Jednoznačně mohu říci, že pokud neprojde náš pozměňovací návrh, poslanci KSČM pro rozpočet ruku nezvednou,“ prohlašovala totiž předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ve čtvrtečním vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už v předvečer pátečního jednání Poslanecké sněmovny avizovala, že věří, že se podaří podporu pro rozpočet nakonec zajistit. A to na platformě vládní koalice (ANO, ČSSD) a KSČM. Schillerová ale zároveň připustila, že podle jednání lídrů parlamentních stran v předvečer páteční schůze Poslanecké sněmovny to nevypadá, že by se některá z opozičních stran přímo, nebo nepřímo chystala rozpočet podpořit.

Kdo je připraven, není překvapen

Úřad Aleny Schillerové ve čtvrtek také zahájil přípravy na případné rozpočtové provizorium, pokud by rozpočet nakonec přes poslance neprošel. „Já jsem optimista. Pořád věřím, že poslanci najdou v sobě odvahu podpořit rozpočet, aby naše země měla stabilní rozpočet. Vidím to 50 na 50,“ řekla ministryně financí s tím, že vláda hledá kompromisní variantu ohledně návrhu KSČM na přesun 10 miliard z obranné kapitoly do rezerv.

Pokud by se rozpočet schválit nepodařilo, zažilo by Česko potřetí v historii takzvané rozpočtové provizorium. To představuje jakýsi nouzový stav ve státní kase. Pro vládu by tak fakticky platil rozpočet roku 2020. Výdaje by mohly každý měsíc dosahovat nejvýše jedné dvanáctiny celkových výdajů předchozího roku.

Vláda navrhla rozpočet s příjmy 1 486,8 a výdaji ve výši 1 806,8 miliardy korun. Rozpočet tak má naplánován schodek 320 miliard. Ve třetím čtení už poslanci základní parametry rozpočtu změnit nemohou, jednali tedy o přesunech peněz v rámci jednotlivých kapitol nebo mezi nimi.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama