reklama

Španělsko připravuje registr pro odmítače vakcíny. Poskytne ho i dalším zemím

Španělsko chce vytvořit registr k evidenci občanů, kteří odmítnou dobrovolné očkování proti onemocnění COVID-19, oznámil v pondělí španělský ministr zdravotnictví Salvador llla. Do databáze by podle něj měly mít přístup další evropské země.

reklama

Podle španělského ministra zdravotnictví bude každý občan vyzván k očkování, které má být dobrovolné. Nicméně údaje těch, kteří očkování odmítnou a k vakcinaci se nedostaví, se zaznamenají do speciálního rejstříku. Databáze nebude veřejná a bude podléhat přísným pravidlům ochrany osobních údajů. Údaje z registru však budou zpřístupněny dalším „evropským partnerům“, uvedl Illa.

V zemi Pyrenejského poloostrova začali v neděli stejně jako v dalších členských státech Evropské unie s podáváním vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech. První očkovanou osobou ve Španělsku byla šestadevadesátiletá Araceli Hidalgová z Guadalajary.

Úřady očekávají, že během následujících dvanácti týdnů budou mít přístup ke zhruba 4,6 milionu dávek vakcín, kterými naočkují až 2,3 milionu lidí. Doufají, že většina ze 47 milionů lidí, kteří v zemi žijí, bude očkována do poloviny příštího roku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama