reklama

Německé ministerstvo vyvrací Babišovu teorii. Šest lidí z jedné ampule neočkujte, varuje

Ministerstvo zdravotnictví Spolkové republiky Německo varuje před očkováním šesti lidí z pětidávkové ampule vakcíny proti koronaviru. Matematicky je v nádobce sice přítomno šest dávek, jde ale o záměr. Přebytek očkovací látky má vyloučit riziko poddávkování. Český premiér Andrej Babiš je ale přesvědčen, že šest dávek je možné použít.

reklama

Lahvičky s očkovací látkou od společností Pfizer a BioNTech skutečně obsahují šest dávek vakcíny proti koronaviru. Potvrdilo to v informačním letáku Ministerstvo zdravotnictví Spolkové republiky Německo. Úřad Jense Spahna (CDU) ale vylučuje, aby k očkování lidí bylo skutečně všech šest dávek použito.

K tématu

Nadbytečné množství je totiž v ampulích dodáno záměrně. Každá dávka musí obsahovat 0,3 mililitru vakcíny, aby bylo možné bezpečně vyloučit poddávkování. „Za žádných okolností by přebytek vakcíny z několika lahviček neměl být kombinován do jedné dávky,“ uvedl portál Deutsches Ärzteblatt s odkazem na dokument spolkového ministerstva zdravotnictví.

Jinými slovy, při očkování se počítá s tím, že se určitá část očkovací látky „poztrácí“, když její zlomek zůstane například v injekční stříkačce. Ministerstvo také připomíná, že použití šesti dávek z pětidávkové nádobky ani není v současné době schváleno příslušnými úřady Evropské unie, tedy zejména Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Babiš volal Leyenové

Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou už Babiš požádal, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve jeho návrh schválila. Proočkovalo by se tím víc lidí, například v Česku by se celkový počet objednaných zhruba osmi milionů dávek zvýšil o 1,6 milionu, uvedl premiér.

S Babišem souhlasí vedoucí lékárník Fakultní nemocnice v Motole Petra Horák. „Matematicky to tak vychází. Je to standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá, pokud je v jedné lahvičce více dávek," řekl v úterý Horák novinářům. Americká léková agentura FDA podle něj správně povolila použití „až šesti dávek“.

K tématu

Výrobce počítá při plnění lahvičky a stanovení počtu dávek podle Horáka s takzvaným „mrtvým objemem“, který vzniká při natažení každé injekční stříkačky. „Víme ze zkušenosti, že s těmi jehlami a stříkačkami, které se používají na aplikaci vakcíny proti covidu, to udělat jde. Na druhou stranu evropská schválená informace hovoří o pěti dávkách,“ uvedl.

Nemocnice by tak podle něj potřebovala vyjádření od výrobce a od lékových agentur, že je postup se šesti dávkami možný. „Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,“ dodal Horák.

Postupem jiných zemí argumentuje i Babiš. „Potvrdilo se to v USA, tento postup schválilo i izraelské ministerstvo zdravotnictví,“ napsal v neděli na Twitteru.

Poslední den roku má dorazit 19 tisíc vakcín

V České republice se začalo s očkováním proti nemoci COVID-19 stejně jako v dalších zemích EU v neděli 27. prosince, a to ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích. První dávky vakcíny v Ústřední vojenské nemocnici podali zdravotníci právě Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové.

V Česku je zatím k dispozici 9 750 dávek vakcíny, další dodávka s asi 19 tisíci dávkami očkovací látky má do země dorazit poslední den tohoto roku. Každý, kdo podstoupí vakcinaci, bude muset být po zhruba 21 dnech přeočkovaný druhou dávkou.

EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, k její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama