reklama

Německé ministerstvo vyvrací Babišovu teorii. Šest lidí z jedné ampule neočkujte, varuje

Ministerstvo zdravotnictví Spolkové republiky Německo varuje před očkováním šesti lidí z pětidávkové ampule vakcíny proti koronaviru. Matematicky je v nádobce sice přítomno šest dávek, jde ale o záměr. Přebytek očkovací látky má vyloučit riziko poddávkování. Český premiér Andrej Babiš je ale přesvědčen, že šest dávek je možné použít.

reklama

Lahvičky s očkovací látkou od společností Pfizer a BioNTech skutečně obsahují šest dávek vakcíny proti koronaviru. Potvrdilo to v informačním letáku Ministerstvo zdravotnictví Spolkové republiky Německo. Úřad Jense Spahna (CDU) ale vylučuje, aby k očkování lidí bylo skutečně všech šest dávek použito.

Nadbytečné množství je totiž v ampulích dodáno záměrně. Každá dávka musí obsahovat 0,3 mililitru vakcíny, aby bylo možné bezpečně vyloučit poddávkování. „Za žádných okolností by přebytek vakcíny z několika lahviček neměl být kombinován do jedné dávky,“ uvedl portál Deutsches Ärzteblatt s odkazem na dokument spolkového ministerstva zdravotnictví.

Jinými slovy, při očkování se počítá s tím, že se určitá část očkovací látky „poztrácí“, když její zlomek zůstane například v injekční stříkačce. Ministerstvo také připomíná, že použití šesti dávek z pětidávkové nádobky ani není v současné době schváleno příslušnými úřady Evropské unie, tedy zejména Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Babiš volal Leyenové

Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou už Babiš požádal, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve jeho návrh schválila. Proočkovalo by se tím víc lidí, například v Česku by se celkový počet objednaných zhruba osmi milionů dávek zvýšil o 1,6 milionu, uvedl premiér.

S Babišem souhlasí vedoucí lékárník Fakultní nemocnice v Motole Petra Horák. „Matematicky to tak vychází. Je to standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá, pokud je v jedné lahvičce více dávek," řekl v úterý Horák novinářům. Americká léková agentura FDA podle něj správně povolila použití „až šesti dávek“.

Výrobce počítá při plnění lahvičky a stanovení počtu dávek podle Horáka s takzvaným „mrtvým objemem“, který vzniká při natažení každé injekční stříkačky. „Víme ze zkušenosti, že s těmi jehlami a stříkačkami, které se používají na aplikaci vakcíny proti covidu, to udělat jde. Na druhou stranu evropská schválená informace hovoří o pěti dávkách,“ uvedl.

Nemocnice by tak podle něj potřebovala vyjádření od výrobce a od lékových agentur, že je postup se šesti dávkami možný. „Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,“ dodal Horák.

Postupem jiných zemí argumentuje i Babiš. „Potvrdilo se to v USA, tento postup schválilo i izraelské ministerstvo zdravotnictví,“ napsal v neděli na Twitteru.

Poslední den roku má dorazit 19 tisíc vakcín

V České republice se začalo s očkováním proti nemoci COVID-19 stejně jako v dalších zemích EU v neděli 27. prosince, a to ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích. První dávky vakcíny v Ústřední vojenské nemocnici podali zdravotníci právě Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové.

V Česku je zatím k dispozici 9 750 dávek vakcíny, další dodávka s asi 19 tisíci dávkami očkovací látky má do země dorazit poslední den tohoto roku. Každý, kdo podstoupí vakcinaci, bude muset být po zhruba 21 dnech přeočkovaný druhou dávkou.

EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, k její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Medailová love story: Nejdřív slavil on, za sedm minut ona. Fantazie, zářil pár štěstím

Mít společné názory, zájmy či silné vzpomínky je vždy solidním základem pro fungování partnerského vztahu. Plavcům Pernille Blumeové z Dánska a Francouzi Florentu Manadouovi zůstane v paměti nedělní olympijský podvečer. Během několika minut získal pár hvězdných sportovců bronzovou, respektive stříbrnou medaili. Úspěch oslavili společným polibkem a dlouhým objetím na břehu tokijského bazénu.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama