reklama

Německé ministerstvo vyvrací Babišovu teorii. Šest lidí z jedné ampule neočkujte, varuje

Ministerstvo zdravotnictví Spolkové republiky Německo varuje před očkováním šesti lidí z pětidávkové ampule vakcíny proti koronaviru. Matematicky je v nádobce sice přítomno šest dávek, jde ale o záměr. Přebytek očkovací látky má vyloučit riziko poddávkování. Český premiér Andrej Babiš je ale přesvědčen, že šest dávek je možné použít.

reklama

Lahvičky s očkovací látkou od společností Pfizer a BioNTech skutečně obsahují šest dávek vakcíny proti koronaviru. Potvrdilo to v informačním letáku Ministerstvo zdravotnictví Spolkové republiky Německo. Úřad Jense Spahna (CDU) ale vylučuje, aby k očkování lidí bylo skutečně všech šest dávek použito.

K tématu

Nadbytečné množství je totiž v ampulích dodáno záměrně. Každá dávka musí obsahovat 0,3 mililitru vakcíny, aby bylo možné bezpečně vyloučit poddávkování. „Za žádných okolností by přebytek vakcíny z několika lahviček neměl být kombinován do jedné dávky,“ uvedl portál Deutsches Ärzteblatt s odkazem na dokument spolkového ministerstva zdravotnictví.

Jinými slovy, při očkování se počítá s tím, že se určitá část očkovací látky „poztrácí“, když její zlomek zůstane například v injekční stříkačce. Ministerstvo také připomíná, že použití šesti dávek z pětidávkové nádobky ani není v současné době schváleno příslušnými úřady Evropské unie, tedy zejména Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Babiš volal Leyenové

Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou už Babiš požádal, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve jeho návrh schválila. Proočkovalo by se tím víc lidí, například v Česku by se celkový počet objednaných zhruba osmi milionů dávek zvýšil o 1,6 milionu, uvedl premiér.

S Babišem souhlasí vedoucí lékárník Fakultní nemocnice v Motole Petra Horák. „Matematicky to tak vychází. Je to standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá, pokud je v jedné lahvičce více dávek," řekl v úterý Horák novinářům. Americká léková agentura FDA podle něj správně povolila použití „až šesti dávek“.

K tématu

Výrobce počítá při plnění lahvičky a stanovení počtu dávek podle Horáka s takzvaným „mrtvým objemem“, který vzniká při natažení každé injekční stříkačky. „Víme ze zkušenosti, že s těmi jehlami a stříkačkami, které se používají na aplikaci vakcíny proti covidu, to udělat jde. Na druhou stranu evropská schválená informace hovoří o pěti dávkách,“ uvedl.

Nemocnice by tak podle něj potřebovala vyjádření od výrobce a od lékových agentur, že je postup se šesti dávkami možný. „Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,“ dodal Horák.

Postupem jiných zemí argumentuje i Babiš. „Potvrdilo se to v USA, tento postup schválilo i izraelské ministerstvo zdravotnictví,“ napsal v neděli na Twitteru.

Poslední den roku má dorazit 19 tisíc vakcín

V České republice se začalo s očkováním proti nemoci COVID-19 stejně jako v dalších zemích EU v neděli 27. prosince, a to ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích. První dávky vakcíny v Ústřední vojenské nemocnici podali zdravotníci právě Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové.

V Česku je zatím k dispozici 9 750 dávek vakcíny, další dodávka s asi 19 tisíci dávkami očkovací látky má do země dorazit poslední den tohoto roku. Každý, kdo podstoupí vakcinaci, bude muset být po zhruba 21 dnech přeočkovaný druhou dávkou.

EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, k její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna.

K tématu

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama