reklama

Kdo by šel do vlády se Šlachtou? Podle Pirátů má předdomluvenou spolupráci s ANO

Je nové hnutí Roberta Šlachty pro ostatní politické strany možným partnerem? Žádná ze stran to úplně nevylučuje, ale zatím je pro ně spíš nečitelný. Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka to vypadá, že má Přísaha už předdomluvenou spolupráci s hnutím ANO. To sám Šlachta odmítá s tím, že se uvidí po volbách. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se naopak nechal slyšet, že je rád, že Šlachtu poznal.

reklama

„Nevíme, kdo za Přísahou v tuto chvíli stojí a jak jsou jejich sliby myšleny vážně. Nevíme, kdo je koncový příjemce peněz. Také máme pocit, že tam je předdomluvená spolupráce s ANO. To zjistíme po volbách,“ prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík na dotaz, zda by Piráti a STAN se Šlachtou po volbách navázali spolupráci.

Narážel například i na informace o tom, že Šlachtovi s PR pomáhají stejní lidé, kteří dříve pracovali pro Andreje Babiše.

To, že by byla nějaká spolupráce předdomluvená, sice Vondrák vyloučil, ale za setkání se Šlachtou je vděčný. Zároveň doplnil, že v pondělí se má sejít s dalšími zástupci z Přísahy.

„Pana Šlachtu neznám, pro mě je to hnutí nebo strana, u které nevím, s kým budeme moci jednat. Po volbách si budeme muset sednout a říct, jaké jsou průniky našich cílů. Čím více bude plakátů typu hrozba, tím horší bude vyjednávání. Jsem rád, že jsem se s panem Šlachtou tady potkal, na spoustu věcí koukáme stejně,“ reagoval hejtman Moravskoslezského kraje.

Šlachta se spolupráci nebrání

Sám šéf Přísahy nevylučuje spolupráci s žádnou stranou, ale zatím je podle něj brzy a uvidí se po volbách. „Spolupráci bychom měli počítat po volbách, pak musíme být schopni spolupracovat. Pro nás je primárně důležitý společný program,“ uvedl Šlachta s tím, že mu jde o boj proti korupci, řešení předražených nákupů během covidové pandemie a poté důraz na resort vnitra a zdravotnictví.

To mu vyčetl právě Ferjenčík. Na jednu stranu chce Šlachta šetřit vládní zakázky, ale na druhou spolupráci s ANO nevylučuje.

Do debaty se zapojil i bývalý šéf lidovců Marek Výborný. Hnutí Přísaha je podle něj nový projekt, o kterém se toho moc neví a dřívější zkušenosti v politice ukazují, že se takové projekty neosvědčily.

„Přísaha je spasitelský projekt, nečitelný. Zatím známe jen pana Šlachtu. Pokud bychom s ním měli jednat, to uvidíme po volbách. Pro nás je nepředstavitelná spolupráce s extremisty a nechceme spolupracovat s populisty poté, co tu čtyři roky předvádí,“ sdělil Výborný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama