reklama

Vojtěch: Ani v tom nejhorším případě nebudeme zavírat služby a obchody

Zavírat obchody a služby už nebudeme, slibuje před podzimem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Lockdown podle něj nenastane ani ve chvíli, kdy by bylo až 70 procent pozitivních případů mezi testovanými. Vojtěch to uvedl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Zároveň dodal, že vláda má tři plány vývoje, ale zveřejní je až po prázdninách a po návratu dětí do škol.

reklama

„Ani v tom nejvíce pesimistickém scénáři se nepočítá s tím, že by došlo k uzavírání služeb nebo obchodů,“ uvedl ministr Vojtěch s tím, že by se v takovém případě omezovaly například hromadné akce.

Nejhorší scénář je podle něj ten, kdy bude dlouhodobě ve vzorcích testů až 70 procent pozitivních. Vláda spoléhá i na to, že se podařilo proočkovat velkou část společnosti a zároveň již velká část Čechů nákazu prodělala.

Situace nebude tak vážná jako před rokem

„Dnes zejména díky očkování i promořenosti je imunizace společnosti na vyšší úrovni. Situace by neměla i proto být tak vážná jako před rokem,“ doplnil Vojtěch.

Opoziční poslanec a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek ale ministrovi i vládě vyčetl, že dosud nezveřejnila plány například na to, za jakých okolností se už nebudou muset respirátory nosit vůbec a skončí i testování.

„Jsem rád, že ministerstvo přemýšlí, že musí být nějaké plány. Doufám, že první z plánů se dozvíme poté, co skončí testování dětí ve školách,“ uvedl poslanec Válek.

Plošné testování dětí by mělo skončit 10. září a ministr Vojtěch očekává, že vyhodnocení situace proběhne do konce září a od října budou moci být podmínky mírnější.

„Pokud se ukáže, že je situace dobrá, testování ve školách pokračovat nebude,“ dodal Vojtěch. Už ale neřekl, co přesně znamená, že bude situace dobrá – a co se zruší, až dobrá bude.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama