Herec Chmela otevřeně o dotacích: Kdo tvrdí, že na ně umělci nemají nárok, je kretén

Měli umělci právo na podporu od státu kvůli pandemii? Otázku, která rezonuje Českem, vyvolalo zveřejnění seznamu těch, kteří ji v rámci programu COVID – Kultura obdrželi. Umělci se ale hájí a finanční injekci považují za logickou.

Diskuse odstartovali zpěvačka Emma Smetana a její přítel hudebník Jordan Haj tím, že nedlouho po obdržení kompenzace ve výši 120 tisíc korun pro oba odjeli na dovolenou na Bali. „Že se nestydíte brát peníze od státu, když je nepotřebujete. Hanba vám,“ komentovali lidé na Instagramu. „Obyčejného člověka naštve, když zjistí, že umělec dostal podporu a pošle fotky z Baham, je to selhání umělce,“ popsal zpěvák Vilém Čok.

„Předpokládal jsem to, říkal jsem si, že nebudu o nic žádat, ono se to vrátí. Ale je to právo všech a nemělo by to být někomu upíráno. Oni byli vyzváni, aby si zažádali,“ popsal hudební skladatel Michael Kocáb. „Já jsem si zažádal, mám svou menší kapelu, připravil jsem si desku, dělal jsem na tom 1200 hodin a to se mi celé rozpadlo,“ uvedl Čok.

Žádala si Bílá, Slováček či Rolins

Dotační program COVID – Kultura slouží k pomoci umělcům, kterým v souvislosti s proticovidovými opatřeními klesl příjem o víc než padesát procent. O finanční kompenzaci 60 tisíc korun si podle databáze webu Hlídač státu řekl například Felix Slováček, Lucie Bílá, Barbora Poláková, Dara Rolins, Mirai Navrátil nebo Tereza Kerndlová. Na seznamu nechybí ani Tereza Kostková, Michal David nebo Kateřina Brožová.

„Já jsem taky požádala, protože jsem byla dlouho bez práce. Nevím, proč by někdo měl mít nárok a někdo ne, pokud pracujeme všichni, tak je to tak správně. Špatně se za to teda necítím, poplatila jsem složenky a zálohy na daně. Na žádnou dovolenou jsem za to nejela,“ řekla Brožová. „Ten, kdo si myslí, že na to umělci nemají právo, tak je normální kretén,“ uvedl herec Igor Chmela.

„Mně to vyplnila dcera, poslala, a já jsem dostala peníze. Herci a umělci fakt nehráli, bylo to na houby,“ popsala herečka a zpěvačka Petra Černocká. „Já jsem dostal od státu zhruba 240 tisíc a ty peníze šly na charitu, můžu to i zdokladovat,“ řekl zpěvák Michal David. „Díky bohu, že ty peníze nezůstaly v nějaký černý díře. Je dobře, že ty peníze šly někomu, kdo to opravdu potřeboval,“ dodal zpěvák.

Tagy: