reklama

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

reklama

Piráti v novém 18členném kabinetu obsadí funkci ministra zahraničí, ministra pro místní rozvoj, který se nově bude zabývat i digitalizací, a post předsedy Legislativní rady vlády. To přijde zastupiteli Martinu Kadeřábkovi z ODS vzhledem k tomu, že strana ve sněmovních volbách obhájila pouze čtyři poslanecké mandáty, přehnané. Vládní koalice by se navíc obešla ve Sněmovně i bez nich.

„Kdyby Piráti nebyli ve vládě, moc by mi to žíly asi netrhalo. Jsou to čtyři poslanci. Bez nich je to 104, s nimi 108. Zastoupení, které mají ve vládě i ve vedení Sněmovny, je podle mě lehce neadekvátní. Voliči rozdali karty, rozhodli i svými kroužky. Tři Piráti ve vládě je z mého pohledu moc,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Reagoval tak na skutečnost, že Piráti se čtyřmi poslanci mají místopředsedkyni Sněmovny a v novém kabinetu budou mít stejně funkcí jako Starostové, kteří mají zákonodárců v dolní komoře Parlamentu 33. K takto rozdílnému volebnímu výsledku došlo vlivem preferenčních hlasů. Voliči koalice PirSTAN totiž kroužkovali výrazně častěji členy hnutí STAN.

Předsedkyně Mladého Pirátstva a zastupitelka Ústeckého kraje Kateřina Stojanová však zastoupení Pirátů ve vládě a vedení Sněmovny považuje za spravedlivé. „Myslím, že to je fér. Naši koalici volilo zhruba 880 tisíc voličů, z toho přes 600 tisíc voličů bylo spokojeno s pořadím na kandidátních listinách, nijak svými kroužky nezasahovali,“ uvedla.

Poté poukázala na různé průzkumy, podle kterých se většina voličů koalice PirSTAN identifikovala spíš s Pirátskou stranou. To uvádí například listopadový průzkum agentury STEM. Podle něj volilo uskupení PirSTAN 61 % voličů spíš kvůli Pirátům a zbylých 39 % zase více přesvědčili Starostové.

Jenže z těchto respondentů podporovatelé hnutí STAN kroužkovali zhruba dvakrát častěji než ti, kterým byli sympatičtější Piráti. „37 mandátů, které jsme získali, bylo zvoleno spíš pirátskými hlasy. Odvedli jsme stejný kus práce na kampani i programu. I v naší dohodě bylo, že bez ohledu na volební výsledek to rozložení bude poměrné,“ dodala Stojanová k rozložení sil v předvolební koalici Pirátů a Starostů.

Tagy:
politika STAN ODS Petr Fiala Piráti vláda volby 2021 Piráti a Starostové Divoká karta Martin Kadeřábek Kateřina Stojanová

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama