Jak dopadne hlasování Pirátů?
Jedním z největších fenoménů říjnových sněmovních voleb bylo udělování preferenčních hlasů v rámci koalice PirSTAN. Z celkových 37 mandátů totiž původně silnější Piráti dosáhli pouze na čtyři poslanecká křesla a podceňovaní Starostové jich získali 33. Podle nového průzkumu agentury STEM přitom 61 procent dotázaných voličů dalo svůj hlas koalici díky Pirátům. Tito lidé však preferenční hlasy udělovali minimálně.
Koalice PirSTAN ve volbách obdržela 15,62 procenta hlasů, což bohatě stačilo na celkové třetí místo a sestavení sněmovní většiny s druhou koalicí Spolu. Podle nového průzkumu agentury STEM, kterého se zúčastnilo 1 074 respondentů, volilo uskupení PirSTAN 61 % voličů spíš kvůli Pirátům a zbylých 39 % zase více přesvědčili Starostové. Pokud by nikdo z hlasujících nekroužkoval, měli by Piráti statisticky minimálně 22 křesel. Jenže...
Preferenční hlasy, tedy kroužkování, rozhodly jinak. Z oslovených voličů podporovatelé hnutí STAN kroužkovali zhruba dvakrát častěji než ti, kterým byli sympatičtější Piráti.
Podobné závěry jako zmíněný průzkum vyslovil už krátce po volbách exposlanec Ondřej Profant (Piráti). „Jednoznačným viníkem jsou dezinformace, které vypouštěl pan Andrej Babiš. Tím, že půl roku intenzivně útočil výhradně na Piráty, tak nastala situace, kdy se část voličů bála a opravdu kroužkovala. Zatímco naši skalní voliči věřili v koaliční projekt, a proto třeba nekroužkovali,“ uvedl.
Rozpadne se koalice?
Kuriózní výsledek vedl rovněž k napjatým vztahům uvnitř dříve pevně vypadající středolevé koalice. Na problém kroužkování upozornila také pirátská povolební analýza ze začátku listopadu. Ta viní některé Starosty včetně předsedy hnutí Víta Rakušana z porušení koaliční smlouvy, protože prý před volbami cíleně podporovali pouze své kandidáty.
To však Starostové rázně odmítají. Podle Rakušana masivní vykroužkování Pirátů spočívalo především v tom, že STAN má silnější podporu v rámci jednotlivých regionů. Takové vysvětlení ale mnoho Pirátů považuje za nedostatečné či nepřesné.
„Partner nás podvedl. Je čas mluvit o rozvodu,“ uvedl v reakci na analýzu například pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Podle některých expertů by se koalice PirSTAN dokonce mohla brzy rozpadnout. Sám Rakušan připustil, že hnutí STAN půjde do příštích voleb pravděpodobně samostatně.
Přesto se on a jeho protějšek Ivan Bartoš snaží vztahy uvnitř koalice klidnit. Oba také již podepsali koaliční smlouvu budoucí vlády společně s lídry Spolu. Piráti o její ratifikaci ale rozhodnou až v hlasování všech členů, které započalo v pátek. Jeho výsledky budou známé nejspíš v pondělí.