reklama

Kdyby vakcínu sháněla vláda a ne EU, tak nemáme žádnou, říká exministr Němeček

Bývalý šéf resortu zdravotnictví a nynější ředitel bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS podrobil tvrdé kritice vládu premiéra Andreje Babiše. Ta podle něj zaspala u shánění pomůcek pro boj s pandemií, a to zavedením opatření i váháním u nepopulárních nařízení. Nynější Babišova kritika Evropské unie, která podle premiéra pozdě zajišťuje nákup vakcíny, Němečka „velmi překvapuje“.

reklama

„Buďme rádi, že to Evropská unie zajišťuje, protože kdyby to zajišťovala vláda, tak jsme bez vakcíny,“ prohlásil v pořadu K věci Němeček.

K tématu

Ten kritizoval také očkovací strategii ministerstva zdravotnictví. Stejně jako dřív totiž ředitel bohumínské nemocnice vidí především velkou improvizaci, než že by vše potřebné bylo nachystané a připravené. „Snad se s tím zdravotníci poperou, ale opět to tu úplně zbytečně řešíme na poslední chvíli,“ doplnil Němeček.

Nynější ředitel nemocnice také v pořadu K věci na CNN Prima NEWS popsal, jak jsou na tom nemocnice v Moravskoslezském kraji. Situace je prý velice napjatá, protože stále rostou počty nakažených a také hospitalizovaných, jak v lehkých, tak těžkých stavech. Kromě toho zároveň klesá i počet zdravotníků, protože řada z nich se nakazila.

Němeček: Reálně hrozí, že pacienti nedostanou kvalitní péči

Indisponované lékaře a zdravotní sestry musí nahrazovat stávající zdravotníci formou přesčasů, přičemž únava si již tvrdě vybírá svoji daň. „Obávám se, že nebude možné, aby každý pacient dostával kvalitní péči,“ zmínil jeden z možných důsledků exministr zdravotnictví.

Podle Němečka reálně hrozí, že pacienti budou čekat na lůžko, ale kapacita nemocnic bude již naplněná. „Nemocnice jsou prostě plné. Nejsou nafukovací a chybí jim personál včetně lékařů, sester a pomocného personálu,“ řekl v pořadu K věci ředitel nemocnice v Bohumíně. Jeho středisko navíc prý už nějaký čas vůbec nedělá zákroky, které se daly odložit. „Tady už přes měsíc děláme jen akutní péči,“ dodal Němeček.

Situace je dle exministra zdravotnictví z let 2014 až 2016 aktuálně výrazně horší, než tomu bylo na podzim. „Po skončení podzimní vlny se nemocnice nevrátily do stavu, kdy byly vyprázdněny. Pacienti ve vážném stavu, které dáte na plicní ventilátor, nemůžou odejít ze dne na den. Ti jsou na něm třeba i týdny,“ vysvětlil úskalí Němeček.

K tématu

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až -18 stupňů
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama