Když i rozhodčímu bylo Mandouse líto. Omlouvám se, hlesl gólman a tým ho podržel

Byl to klíčový, nakonec i vítězný gól Feyenoordu Rotterdam. Slavii Praha dost rozhodil, protože patřil do kategorie „nejlacinější“. Ke zmaření naděje na postup v odvetě čtvrtfinále Evropské konferenční ligy značně přispěla hrubá chyba brankáře Aleše Mandouse. Jeho následné slzy dokonce dotlačily hlavního rozhodčího k tomu, aby gólmana konejšil.

Nebyl to dvojzápas, ve kterém by brankáři „sešívaných“ vyloženě excelovali. V Rotterdamu mohl litovat Ondřej Kolář laciného gólu, kdy našel míč v síti po střele Orkuna Kökcüa z přímého kopu, která rozhodně patřila mezi chytatelné. Divoký duel nakonec zvládla Slavia zásluhou Ibrahima Traorého srovnat v nastavení na 3:3 a Kolář si mohl aspoň částečně oddechnout.

Nicméně v odvetě už nestál mezi tyčemi, seděl pouze na lavičce. A v 59. minutě za stavu 1:1 odtamtud sledoval, jak se jeho kolega Aleš Mandous chystá přízemně rozehrát od své brány. V klíčový okamžik trefil levou nohou míč do své pravé končetiny a tento dárek okamžitě využil útočník Feyenoordu Cyriel Dessers. Mandouse ještě takzvaně „vykoupal“ a poslal nizozemský tým do vedení, které už nepustilo. Naopak ještě pojišťující branku na 3:1 přidal zhruba o 20 minut později Luis Sinisterra.

„Bylo to všechno špatně. Chtěl bych se za chybu omluvit všem klukům, bohužel jsem je potopil,“ kál se po závěrečném hvizdu 29letý brankář. „Chtěl jsem otočit hru, viděl jsem, že je tam i útočník, tak jsem chtěl nakonec přihrávat jinak. Střetly se mi myšlenky. Pak jsem se ještě kopnul do nohy. Všechno bylo špatně. Porážku beru na sebe,“ popsal následně, jak se nešťastný okamžik urodil.

Je nám ho líto, je to skvělý kluk

O jak velkou minelu v extrémně nevhodnou chvíli šlo, bylo na Mandousovi vidět jen pár vteřin poté, co Dessers dopravil míč do brány. Podřepl, přetáhl si dres přes polovinu obličeje a z očí se mu koulely slzy. Ihned ho utěšovali a povzbuzovali spoluhráči, ale také muž, od kterého podobná podpora nebývá zvykem. Německý rozhodčí Deniz Aytekin projevil pořádný kus lidskosti, když se ke gólmanovi Slavie vydal a podpůrně ho poplácal.

Bylo by snadné hodit nepostup do semifinále Konferenční ligy jen a pouze na Mandouse. K tomu se ale nikdo neuchýlil. Ani trenér, ani parťáci ze hřiště, ani fanoušci. „Bohužel se mu stalo to, co se mu stalo. Paradoxně jinak odchytal skvělý zápas, potvrdil oprávněnost nominace. Byl to jeden z jeho nejlepších výkonů, chytil dva nájezdy. Všichni jsme už s ním mluvili. Je nám ho líto, protože víme, jak dobrý kluk a brankář to je,“ uvedl kouč Slavie Jindřich Trpišovský.

„Všichni za ním stojíme, to se stane,“ podpořil brankáře záložník Ondřej Lingr. „Nespočetněkrát nás zachránil,“ přidal se další spoluhráč Ivan Schranz. Rozhozeného Mandouse nenechali diváci ve štychu tím, že na pozápasové děkovačce bouřlivě vyvolávali jeho jméno. „Chtěl bych se omluvit všem klukům a divákům a zároveň jim chci poděkovat, jak se zachovali. Moc si toho vážím,“ řekl odchovanec Viktorie Plzeň.

Slavia i přes konec může být s odvedenou prací v evropských pohárech opět spokojená. Potřetí během posledních čtyř sezon postoupila až mezi nejlepší osmičku, v předchozích dvou případech vypadla v Evropské lize s anglickými týmy – poprvé Chelsea, posléze s Arsenalem. Červenobílé může mimo jiné mrzet to, že třikrát byli velmi blízko k tomu, aby vyrovnali pohárové maximum nejen své, ale také všech českých týmů. V ročníku 1995–⁠1996 došli slávisté trénovaní Františkem Ciprem do semifinále Poháru UEFA.

Tagy:
Ondřej Kolář SK Slavia Praha fotbal sport Jindřich Trpišovský Ondřej Lingr Aleš Mandous Evropská konferenční liga Feyenoord Rotterdam Ivan Schranz Cyriel Dessers