reklama

Když se nevystěhujeme, přijdou se samopaly. V Pardubicích chtějí zbourat bytový dům

Bytovému domu u pardubického hlavního nádraží hrozí demolice.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Bytovému domu u pardubického hlavního nádraží hrozí demolice. A to i přesto, že do jeho rekonstrukce v posledních letech radnice investovala dost peněz. Teď ale zvažuje jeho demolici, protože budova překáží rozšíření dopravního terminálu.

reklama

Bytový dům stojí v místě, kde chce město vybudovat stanoviště linkových autobusů a propojit ho s už hotovým kusem terminálu. „Řekli, že když se nevystěhujeme, přijdou zakuklenci, těžkooděnci se samopaly a budeme se muset vystěhovat,“ popsala s třesoucím se hlasem CNN Prima NEWS jedna z nájemnic Helena Čápová.

K tématu

Se svým manželem v bytě bydlí více než čtvrt století, a jak sama říká, stěhování by už asi ve svém věku těžko zvládala. „Paní doktorka na onkologii mi řekla, že stěhování by pro mě bylo fatální,“ podotkla Čápová.

Podle zastupitele města Pardubice Vojtěcha Jirsy (Piráti) je problém v samém počátku. „Jednání s nájemníky bytového domu bylo vedeno, řekněme, nevhodně,“ uznal Jirsa.

Některé návrhy se zdají být doslova bizarní. Jedna varianta počítá s tím, že dvě třetiny domu by se zbouraly a zůstala by jen ta, ve které bydlí zbývající nájemníci. Jiná varianta navrhuje, že by se zhruba v polovině domu proboural průjezd pro autobusy.

/ fotografií

Do oprav domu město investovalo miliony

Radnice přitom do oprav domu, který buď zbourá celý, nebo jeho část, investovala miliony korun. „Udělali čtyři výtahy, vodovodní trubky, zateplení, protihluková okna a koupili nám i žebřík do koupelny,“ vyjmenovala nájemnice.

Většina obyvatel nátlaku města neodolala a odstěhovala se. Někteří nájemníci se ale stěhování ani nedožili. Co bude s těmi zbývajícími, zatím není jasné. „O finální podobě bude rozhodovat zastupitelstvo 29. dubna,“ informoval mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Počasí

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatný déšť očekávají meteorologové začátkem příštího týdne. Pršet by mělo zejména na východě území, kde může napadnout až 50 mm vody za 24 hodin. Vydatný déšť tak může opět zvednout hladiny některých řek na Moravě a severovýchodě Čech. Ke konci týdne budou srážky postupně ubývat. Nejtepleji by mělo být ve čtvrtek, kdy se teploty vyšplhají až k 20 °C.

Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 33 lidí
Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Výstraha před povodněmi stále platí. Pršet bude i v dalších dnech, varují meteorologové
Schwarzenberg: Izraelci nemohou Palestince okupovat. Dokud boří jejich domy, mír se nenajde
Další články
reklama
reklama