reklama

Když se nevystěhujeme, přijdou se samopaly. V Pardubicích chtějí zbourat bytový dům

Bytovému domu u pardubického hlavního nádraží hrozí demolice. A to i přesto, že do jeho rekonstrukce v posledních letech radnice investovala dost peněz. Teď ale zvažuje jeho demolici, protože budova překáží rozšíření dopravního terminálu.

reklama

Bytový dům stojí v místě, kde chce město vybudovat stanoviště linkových autobusů a propojit ho s už hotovým kusem terminálu. „Řekli, že když se nevystěhujeme, přijdou zakuklenci, těžkooděnci se samopaly a budeme se muset vystěhovat,“ popsala s třesoucím se hlasem CNN Prima NEWS jedna z nájemnic Helena Čápová.

Se svým manželem v bytě bydlí více než čtvrt století, a jak sama říká, stěhování by už asi ve svém věku těžko zvládala. „Paní doktorka na onkologii mi řekla, že stěhování by pro mě bylo fatální,“ podotkla Čápová.

Podle zastupitele města Pardubice Vojtěcha Jirsy (Piráti) je problém v samém počátku. „Jednání s nájemníky bytového domu bylo vedeno, řekněme, nevhodně,“ uznal Jirsa.

Některé návrhy se zdají být doslova bizarní. Jedna varianta počítá s tím, že dvě třetiny domu by se zbouraly a zůstala by jen ta, ve které bydlí zbývající nájemníci. Jiná varianta navrhuje, že by se zhruba v polovině domu proboural průjezd pro autobusy.

Do oprav domu město investovalo miliony

Radnice přitom do oprav domu, který buď zbourá celý, nebo jeho část, investovala miliony korun. „Udělali čtyři výtahy, vodovodní trubky, zateplení, protihluková okna a koupili nám i žebřík do koupelny,“ vyjmenovala nájemnice.

Většina obyvatel nátlaku města neodolala a odstěhovala se. Někteří nájemníci se ale stěhování ani nedožili. Co bude s těmi zbývajícími, zatím není jasné. „O finální podobě bude rozhodovat zastupitelstvo 29. dubna,“ informoval mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama