reklama

Klidně půjdu do basy, tvrdí Ústečan z dokumentu V síti. Ve vězení stráví dva roky

Dva roky ve vězení stráví Ústečan z dokumentu V síti o zneužívání dětí na internetu. Odvolací krajský soud se ztotožnil z rozsudkem okresního soudu, který Martinu Konopáskovi uložil nepodmíněný dvouletý trest, soud opravil pouze formální chybu. Rozsudek je pravomocný, možné je podat pouze dovolání.

reklama

Muž kontaktoval přes sociální sítě protagonistky filmu, které se vydávaly za dvanáctileté, a žádal je, aby se svlékly nebo mu zaslaly intimní fotografie.

„Proč bych podával dovolání, já si půjdu klidně sednout. Mám být v covidu zavřený tady ve státě, nebo zavřený v base, jaký je v tom rozdíl,“ řekl Konopásek novinářům. Osmačtyřicetiletý muž, který vypomáhal i na dětských táborech, se hájil tím, že si myslel, že dívkám je nejméně 16 let. „S tím přišel až v rámci své obhajoby,“ uvedl soudce.

Konopáskovi hrozil až pětiletý trest vězení, jeho obhájkyně žádala zproštění obžaloby nebo trest podmíněný, státní zástupkyně navrhovala trest v polovině sazby. Konopásek podle obžaloby navazoval pod smyšlenými jmény od listopadu 2018 do února 2019 na sociální síti kontakt s dívkami, které se vydávaly za dvanáctileté. Ve skutečnosti to byly zletilé protagonistky dokumentu.

„Jedná se o velký počet trestných činů, více jich hraničí s kategorií zločinů. Na rozdíl od ostatních pachatelů z dokumentu byl on jediný, který kontaktoval všechny tři dívky najednou. Na rozdíl od obžalovaného měli (pachatelé) až na jednu výjimku diagnostikovány různé deviace nebo poruchy,“ řekl člen trestního senátu Josef Havlík. Soudní znalec u Konopáska žádnou sexuální deviaci neshledal, motivací jeho jednání bylo prý sexuální uspokojení.

Chtěl si „vyčistit hlavu“

Dalším lidem, kteří se objevili v dokumentu v pozici predátorů, byl ukládán trest podmíněný. „Ve srovnání s ostatními pachateli obžalovaný jako jediný odmítá připustit si závažnost a nesprávnost svého jednání, popírá, že by se dopustil trestného činu,“ řekl Havlík. „S přihlédnutím k povaze a závažnosti spáchaného skutku a i postoji obžalovaného byl shledán uložený trest nepřiměřeně mírný a bylo navrhováno zpřísnění trestu,“ řekla státní zástupkyně Andrea Janáková s tím, že nicméně nepředpokládá, že by podávala dovolání.

Konopásek již dříve uvedl, že dívky oslovil na sociální síti Lide.cz, protože si se sexuálními tématy chtěl „vyčistit hlavu“. Řekl, že nikdy neměl v úmyslu se s dívkami sejít. Během natáčení ho podle obličeje poznala maskérka filmu jako vedoucího z dětských táborů. Jedna z hereček ho označila za nejvíce dominantního predátora ze všech. Konopásek uváděl, že jedna z dívek ho iniciativně sama kontaktovala, taková e-mailová komunikace doložena podle Havlíka nebyla. Podle Konopáska byla vše jenom hra. „Z našeho pohledu to žádná hra nebyla,“ řekl Havlík s tím, že na rozdíl od asertivního vystupování na veřejnosti se Konopásek při komunikaci s dívkami choval rozněžněle až slizce.

Muž byl v minulosti třikrát odsouzen, podmínku dostal v minulosti za to, že kontaktoval jako učitel čtrnáctiletou dívku, kterou líbal. V pronajatém bytu ji svlékal a žádal ji, aby ho osahávala. Všechny tři činy byly zahlazeny.

Konopásek: V téhle zemi je právo většiny nad právem jedince

Konopásek vytýkal soudu, že porušuje všechna jeho práva a videa byla pořízena nezákonně, bez jeho souhlasu. Soud nezpochybnil, že soukromí Konopáska bylo narušeno, uvedl, že bylo nutné zvážit míru zásahu do soukromí se zájmem, jaký byl sledován. „Soud prvního stupně nepochybil, když připustil nahrávky jako důkaz,“ uvedl Havlík. „V téhle zemi je právo většiny nad právem jedince. Jak je možné, že soud řekne, že právo skupiny je víc než právo jedince, co to je tohleto za stát,“ řekl Konopásek.

Celovečerní dokument V síti režiséra Víta Klusáka je experimentem, který otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dívčím vzezřením se přihlásily na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek on-line. Setkaly se při tom s věcmi, které zaskočily i filmaře. Oslovili je sexuální predátoři vyhledávající nedospělé dívky a od nevinné konverzace přecházeli k výzvám ke svlékání, masturbování a zasílání choulostivých fotografií.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama