reklama

Vymírající koalové jako symbol hořícího kontinentu

Zachráněná popálená koala, kterou se podařilo záchranářům sundat ze stromu. Požár lesa přežila jen ona.
Zdroj: zdroj: Adelaide Koala Rescue

Už koncem roku 2019 přišla zpráva, že medvídek koala je funkčně vyhynulým druhem. V listopadu totiž požáry v Austrálii zasadily jejich populaci tvrdou ránu. Tehdy lehly popelem tři tisíce hektarů, kde do té doby žily koaly s rozmanitou genetickou výbavou, která mohla dalším generacím pomoci snadněji se přizpůsobit klimatickým změnám. Několik set zvířat tehdy uhynulo. A nebyla poslední.

reklama

V Austrálii funguje několik záchranných stanic specializovaných právě na koaly. V jedné ze základních škol škol vzniklo během požárů centrum pro zachráněné medvídky. Samotná zvířata vyhledávají lidi a hledají u nich vodu. Jiná nacházejí všímaví Australané na spáleništích a cestách a snaží se o jejich záchranu. Ta ale přišla příliš pozdě. Požáry už zahubily více než 30% zbývající populace. A zničily až 80% jejich přirozených habitatů.

Stovky fotografií a videí, kolujících po sociálních sítích, ukazují, jak zoufalá zvířata vyhledávají člověka a prosí o vodu. Záchranné stanice specializované právě na koaly proto prosí Australany, aby v případě, že najdou vysíleného medvídka, nepoužívaly k jejich osvěžení lahve s vodou. Napájením z výšky se totiž může voda dostat do plic a způsobit tak vážné zdravotní komplikace, které v některých případech končí i smrtí.

Zachráněný koala v rukou veterináře. Zdroj: Adelaide Koala Rescue
Zachráněný koala v rukou veterináře. Zdroj: Adelaide Koala Rescue
Zdroj: zdroj: Adelaide Koala Rescue

„Tento koala byl zachráněn i přes popáleniny, dehydrataci a podvýživu,“ píše záchranné centrum Adelaide Koala Rescue pod fotografií zraněného a vysíleného medvídka. „Máme tady mnoho obětí s popálenými končetinami, kteří se ocitli bez domova. Ten jim po jejich zotavení musíme znovu najít. Bude velmi těžké vzhledem k tomu, kolik jejich přirozených habitatů bylo zničeno.“

Vojáci z Nového Zélandu pomáhají při záchraně přeživších zvířat na Klokaním ostrově. Zdroj: NZ Defence Force
Vojáci z Nového Zélandu pomáhají při záchraně přeživších zvířat na Klokaním ostrově. Zdroj: NZ Defence Force
Zdroj: zdroj: Adelaide Koala Rescue

Požáry zasáhly i Klokaní ostrov, kde do té doby žila nejzdravější populace medvídků. Prosperovala tak moc, že vláda přistoupila k jejich regulaci a více než třináct tisíc jedinců nechala sterilizovat. Tento krok, který měl vést k ochraně vegetace, se ve světle požárů jeví jako další krok k vyhubení celého druhu. Podle dostupných informací totiž na Klokaním ostrově uhynulo až devadesát procent všech živočichů. Se záchranou přeživších zvířat pomáhají na místě vojáci novozélandské armády. Na místo odjely kamiony naplněné zdravotními potřebami a krmivem.

Medvídci bojují o přežití už více než sto let. Lidé je lovili pro kožešiny ve velkém a na začátku dvacátého století byli takřka vyhubeni. Tehdy protesty Australanů pomohly. Lovci ale přišli znovu koncem dvacátých let minulého století, kdy během dlouhého období sucha zabili přes půl milionu koalů. Medvídci se dlouhodobě potýkají s mizením jejich přirozeného prostředí, infekcemi a chlamydiemi.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Papež František jede poprvé do Iráku. Vatikán kvůli jeho cestě čelí kritice
Klaus: Děti mají být ve škole a dospělí v práci. Uplynul rok a situace je mnohem horší
Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama