Téměř tři tisíce hektarů stěžejního habitatu koal lehly popelem během devastujícím požáru na pobřeží australského státu New South Wales. Požár byl založen úderem blesku do vyprahlé země. Ochránci zvířat se domnívají, že při něm zahynulo až 350 koal. Po přeživších pátrají speciální jednotky. Zatím se jich sedm podařilo dostat do koalí nemocnice v Port Macquarie.
Pro ochranu koal je tento požár tragédií. Na dvou třetinách plochy, kudy se požár prohnal, žily koaly s rozmanitou genetickou výbavou, což z nich činilo velice vzácnou populaci – tato rozmanitost by jim umožnila snadněji se přizpůsobit změnám klimatu i biotopu. Zásadním problémem je i skutečnost, že k tragickému požáru došlo ve chvíli, kdy počty koal ve volné přírodě klesají. I proto je ztráta této geneticky rozmanité populace velkou ranou pro záchovu tohoto druhu.
Do specializované nemocnice pro koaly bylo zatím převezeno sedm jedinců, včetně matky s mládětem. Čtyři z nich byli těžce popáleni a jejich stav je kritický. Do nemocnice se dostali silně dehydrovaní a okamžitě jim bylo podáno větší množství tekutin. Následně byli uspáni, aby bylo možné jim popáleniny vyčistit a ošetřit. První medvídek byl nalezen schoulený do klubíčka na spálené půdě. „Byl tak dehydrovaný. Kdyby tam zůstal ještě jeden dva dny, bylo by po něm,“ uvedla ředitelka nemocnice Cheyne Flannagan. V nemocnici si tito chlupatí pacienti poleží okolo šesti až devíti měsíců.
Domů se však hned tak nevrátí. Na spáleništi nebudou mít k dispozici žádnou potravu. Jakmile to však bude možné, odborníci je vypustí na místa, kde byli nalezeni. „Necháme si je tady a budeme je krmit. Každý den dostanou čerstvé listí, dokud se jejich biotop neobnoví natolik, abychom je mohli vzít domů.“
Prima Mazlíček Zdroj: ABC
Podobně rozsáhlého požáru se odborníci obávali již od roku 2002. Při požáru totiž koalové zůstanou uvězněni na stromech, protože jim to velí jejich instinkt, a nemají tak kam utéct. Pokud se jim podaří oheň přečkat, často umírají na popáleniny. Zraněné a popálené koaly budou dobrovolníci a záchranné skupiny hledat ještě další týden – zatím se nedostali na místa s největší hustotou koalí populace. Už teď je jim bohužel jasné, že většinou najdou jen tělíčka spálená na uhel. Pro druh, který je považován za funkčně vyhynulý, jde o velkou ztrátu.
Celkový dopad požáru na koaly a další zvířata i celý ekosystém zatím není znám. Odhaduje se, že v celé Austrálii dnes ve volné přírodě žije maximálně sto tisíc koal. V osmnáctém století to bylo deset milionů jedinců. Za tento strmý úbytek může kácení a výstavba – koalové tak přicházejí o propojení mezi populacemi, což vede k menší genetické rozmanitosti.
Prima Mazlíček Zdroj: ABC