CNN Prima News vymírání druhů

vymírání druhů

Výpis příspěvků ke štítku „vymírání druhů“

Nový Zéland se rozhodl zhasnout, pouliční osvětlení ohrožuje vzácný ptačí druh

Představitelé novozélandské vesničky Punakaiki na Jižním ostrově rozhodli o zvláštním kroku. Na pásu o délce téměř tří a půl kilometru se večer již nerozsvěcí lampy veřejného osvětlení. Za novým opatřením stojí snaha o záchranu vzácného ptačího druhu, buřňáka novozélandského, který hnízdí jen v této oblasti. Rozsvícené lampy totiž matou mláďata, která pak umírají na silnicích.

Oběti klimatické změny: Na jihozápadě USA umírají tisíce migrujících ptáků

V několika posledních týdnech se v severoamerickém státě Nové Mexiko začaly objevovat tisíce mrtvých ptáků, kteří byli na cestě na svá zimoviště. O podobné situaci informují i média v dalších pěti státech USA a čtyřech mexických státech. Ornitologové mluví o národní katastrofě. Za ohromným počtem mrtvých ptáků stojí zřejmě klimatická změna a rozsáhlé požáry.

Vědci sčítali hmyz: Pokles počtů o celou čtvrtinu je šokoval

Hmyz patří mezi základní stavební prvky každého udržitelného ekosystému. Jde o nejrozmanitější a nejpočetnější třídu živočichů na Zemi. Opylují rostliny, jsou potravou pro další živočichy a recyklace přírodního odpadu by bez nich neprobíhala tak hladce. Nové sčítání jejich populací však vědce vyděsilo. Za posledních třicet let počty hmyzu celosvětově poklesly o celou čtvrtinu.

Populace čmeláků poklesly až o třetinu. Může za to klimatická změna

Nová studie, která na počátku února vyšla v časopise Science, přichází se zjištěním, že od dvacátého století poklesl počet čmeláků o třicet procent. Podle výzkumníků za tím stojí především extrémní výkyvy počasí. Pro čmeláky je totiž život v oblastech, kde se zvyšují teploty, složitější. Jejich rozšíření se tak posouvá společně s klimatickými pásy.

Pesticidy, ztráta habitatu, umělá světla: Proč světluškám dochází dech

Vlahé letní večery si spojujeme s přítomností létajících samečků svatojánských mušek, nebo-li světlušek. Podle vědců na tento dech beroucí výjev ale můžeme pomalu zapomenout. Světluškám (podobně jako dalším hmyzím druhům) totiž hrozí vyhynutí. Téměř dva tisíce různých druhů ohrožuje ztráta habitatu, nadměrné používání pesticidů, ale i umělého osvětlení.

Vymírající koalové jako symbol hořícího kontinentu

Už koncem roku 2019 přišla zpráva, že medvídek koala je funkčně vyhynulým druhem. V listopadu totiž požáry v Austrálii zasadily jejich populaci tvrdou ránu. Tehdy lehly popelem tři tisíce hektarů, kde do té doby žily koaly s rozmanitou genetickou výbavou, která mohla dalším generacím pomoci snadněji se přizpůsobit klimatickým změnám. Několik set zvířat tehdy uhynulo. A nebyla poslední.

„Otravný“ hmyz vymírá. Proč bychom ho měli chránit?

Celý život s ním bojujeme. Snažíme se ho všemi prostředky vyhnat ze svého domu, bytu, dovolené, zahrady, pole, ze svého života. Jeho přítomnost je nám nepříjemná, obtěžuje nás, štítíme se ho. Ale celou tu dobu zapomínáme na jedno - bez hmyzu nepřežijeme. A nepřežijí ani zvířata, pro která je hmyz zdrojem potravy. Dojde k narušení ekosystému, protože hmyz je jeho základní stavební kámen. Je proto načase odložit chemii, se kterou kropíme svou domácnost a zahradu a otočit se proti proudu. Otázku „jak se hmyzu zbavit“ by měla vystřídat otázka „jak hmyzu pomoci“.