reklama

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Situace mezi Ruskem a Ukrajinou se nadále vyostřuje. Na hranicích se srocují vojenské jednotky a mnozí očekávají další tlak ze strany Ruska. Hosté pořadu 360° –⁠ Ondřej Kolář, místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jaroslav Bžoch (ANO) a člen sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bašta (SPD) –⁠ se shodli, že samostatnou reakci Česka nelze očekávat.

„V tomto případě nemůžeme reagovat pouze jako členové NATO, jsme také součástí EU. Prostor pro samostatnou reakci Česka nevidím,“ podotkl Bašta. Na dotaz, na jakou stranu by se Češi měli postavit, Kolář odvětil, že výběr byl již učiněn.

„Jsme součástí NATO a EU, není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme. Stranu máme danou, nemůžeme jednat samostatně,“ potvrdil slova Bašty. Dodal však, že NATO s EU musí postupovat jednotně a razantně.

Rusko čeká, jak NATO zareaguje

„Musím jednoznačně opakovat, že agresorem je Rusko. Rozpoutalo konflikt na východě Ukrajiny a snaží se postupovat dál. Testuje, kam ho necháme zajít. Pokud budeme reagovat měkce, zkusí to znova a vyvolá další konflikt,“ zdůraznil Kolář.

Na dotaz, zda by mělo NATO podpořit Ukrajinu vojensky, odpověděl jasně. „Ano, ukázali bychom, že jsme schopni sebevědomě a rázně reagovat. To bychom měli ukázat kterémukoliv agresorovi, nejen Rusku,“ dodal. Bžoch následně připomněl i postupy ruského prezidenta. „Putin vždy vypouští balonky a zkouší, kam může zajít a jaká bude reakce. Je to těžké vybalancovat,“ sdělil.

Připomněl, že Rusko okupuje tři státy a všichni se s tím smířili. „Podle mého názoru, pokud by se agrese na hranicích s Ukrajinou stupňovala, by měl Západ reagovat jinak než sankcemi. Je třeba zvážit vojenskou účast NATO na straně Ukrajiny,“ doplnil. Bašta však připomněl slova generálního sekretáře NATO: „Pokud Rusko napadne Ukrajinu, NATO na Rusko uvalí politické a ekonomické sankce.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama