Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ondřej Kolář, starosta Prahy 6

Jakou pozici zastává Česká republika v zahraniční politice?

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Situace mezi Ruskem a Ukrajinou se nadále vyostřuje. Na hranicích se srocují vojenské jednotky a mnozí očekávají další tlak ze strany Ruska. Hosté pořadu 360° –⁠ Ondřej Kolář, místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jaroslav Bžoch (ANO) a člen sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bašta (SPD) –⁠ se shodli, že samostatnou reakci Česka nelze očekávat.

„V tomto případě nemůžeme reagovat pouze jako členové NATO, jsme také součástí EU. Prostor pro samostatnou reakci Česka nevidím,“ podotkl Bašta. Na dotaz, na jakou stranu by se Češi měli postavit, Kolář odvětil, že výběr byl již učiněn.

„Jsme součástí NATO a EU, není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme. Stranu máme danou, nemůžeme jednat samostatně,“ potvrdil slova Bašty. Dodal však, že NATO s EU musí postupovat jednotně a razantně.

Rusko čeká, jak NATO zareaguje

„Musím jednoznačně opakovat, že agresorem je Rusko. Rozpoutalo konflikt na východě Ukrajiny a snaží se postupovat dál. Testuje, kam ho necháme zajít. Pokud budeme reagovat měkce, zkusí to znova a vyvolá další konflikt,“ zdůraznil Kolář.

Na dotaz, zda by mělo NATO podpořit Ukrajinu vojensky, odpověděl jasně. „Ano, ukázali bychom, že jsme schopni sebevědomě a rázně reagovat. To bychom měli ukázat kterémukoliv agresorovi, nejen Rusku,“ dodal. Bžoch následně připomněl i postupy ruského prezidenta. „Putin vždy vypouští balonky a zkouší, kam může zajít a jaká bude reakce. Je to těžké vybalancovat,“ sdělil.

Připomněl, že Rusko okupuje tři státy a všichni se s tím smířili. „Podle mého názoru, pokud by se agrese na hranicích s Ukrajinou stupňovala, by měl Západ reagovat jinak než sankcemi. Je třeba zvážit vojenskou účast NATO na straně Ukrajiny,“ doplnil. Bašta však připomněl slova generálního sekretáře NATO: „Pokud Rusko napadne Ukrajinu, NATO na Rusko uvalí politické a ekonomické sankce.“

Tagy: