Americké spojence polil pot – USA totiž podle zákulisních informací zvažují, že změní svou jadernou politiku, která zůstala neměnná od dob studené války. Prezident Joe Biden může navrhnout změnu doktríny, na základě které by se Spojené státy zavázaly k tomu, že nikdy nepoužijí nukleární zbraně jako první.
Jaderné zbraně má na světě k dispozici devět států. Mezi nimi i USA, které díky tomu drží nad spojenci v NATO pomyslnou ochrannou ruku, jež zastrašuje potenciální agresory. Moderní válčení je ostatně nekonečná psychologická hra, její pravidla se ale teď Washington dost možná chystá změnit.
Klima jako bomba, spící Biden a kritika nepřítomných. Pět postřehů z konference OSN
Klimatický summit OSN COP26 ve skotském Glasgow je v plném proudu. Světoví lídři se už dohodli na ukončení odlesňování a některé státy se zavázaly ke snižování emisí a změně energetického portfolia. Dvoutýdenní mítink ale tíží také řada přešlapů, paradoxů a úsměvných situací.
Deník Financial Times zveřejnil informaci, že by Biden mohl zavést politiku „žádného prvního užití“. To by v praxi znamenalo, že USA jaderné zbraně v žádném případě nepoužijí ve válečném konfliktu jako první.
V konečném důsledku by to mohlo znamenat, že Washington odpoví jaderným útokem pouze v případě, že nepřítel jako první napadne nukleárními zbraněmi Spojené státy.
To by výrazně oslabilo především psychologickou převahu Evropy nad potenciálními agresory z Ruska a Číny. Financial Times napsaly, že by takové rozhodnutí bylo doslova dárkem pro tyto východní mocnosti.
Spojenci USA se proto chopili telefonů a důrazně naléhají na Bidena, aby své záměry přehodnotil. Mezi nervózní země patří například Velká Británie, Francie, Německo, Japonsko i Austrálie.
Potenciální změny v jaderné politice by mohly USA prostřednictvím oficiálního dokumentu oznámit už po přelomu roku.