reklama

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem jsou nadále vypjaté. Na hranicích se srocují desetitisíce ruských vojáků a USA hrozí ekonomickými sankcemi. A právě některé kontroverzní Putinovy kroky jsou pak podle Koláře jen pákou, jak dostat USA k jednacímu stolu.

„Je to potřeba Putina. Chce být vnímán jako partner, ukazoval domů, že ho (USA) berou vážně. Pokud byste se Rusů zeptali, kdo je jejich spojenec, nebudou vám umět odpovědět. Rusko je problematický faktor, má jen vazaly nebo ty, které vydírá. Skrze vojáky u hranic s Ukrajinou si vynucuje pozornost a zájem, který by jinak nemělo,“ podotkl.

Jako partner jsou podle něj Rusové nepřijatelní. „Jenom zneužívají situace, kterou vyeskalují,“ pokračoval. Jeho slova potvrdil i armádní generál v záloze Jiří Šedivý. „Rusové chtějí Ukrajinu destabilizovat, aby byla upřena pozornost k armádě, ne k ekonomice a životní úrovni v zemi. Jde o demonstraci toho, jak je ruská armáda schopná a vyzbrojená,“ podotkl.

Kolář doplnil, že Ukrajina je zemí, která má aspirace na to, aby se stala součástí NATO, možná i Evropské unie (EU). „To je to, co Rusko irituje a nechtějí to připustit. Mají pocit, že oni mají rozhodovat o svém okolí, je to bizarní. Je to něco, co překračuje normální způsob uvažování v civilizované společnosti,“ popsal diplomat.

Sám by byl pro, aby se Ukrajina součástí Severoatlantické aliance stala, pokud by splnila všechna potřebná kritéria a podmínky. „Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují a myslí si, že země nemá nárok na vlastní existenci. Kdybychom to společně (jako Západ) dokázali, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by se Ukrajina mohla stát příkladem, že je možné, aby se i Rusko stalo prosperujícím demokratickým státem,“ nastínil.

Lukašenko jako slečna Fifi, nevěsta pro obě strany

Právě něco takového podle něj Putina děsí. „Myslím, že to je největší noční můra Putina, proto se dál snaží prostor destabilizovat,“ dodal. Šedivý je však opatrnější. „Nevím, zda by se Ukrajina měla stát plnohodnotným členem NATO. Když budeme spěchat, můžeme udělat chyby, které Ukrajinu zničí. Částečně už je rozbitá,“ míní.

Kolář se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyjádřil i k situaci na polsko-běloruské hranici, kde se ze strany Běloruska srocují desítky tisíc migrantů. „Alexandr Lukašenko není klasický vazal Putina. Chvíli hrál se Západem, chvíli s Putinem. Je to takové slečna Fifi, která se snaží být hezkou nevěstou na obě strany. Stejně jako Putin se na sebe snaží Lukašenko krizí na hranicích upozornit,“ uzavřel s tím, že se EU nesmí nechat vydírat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

reklama