Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

Bývalý slovenský premiér Robert Fico má zjevně nového soka. Poslední dny se čím dál více opírá o ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten před pár dny vystoupil on-line ve slovenském parlamentu, ale Fico společně s částí svých poslanců opustil sál. Dlouholetý šéf strany Směr-SD navíc Zelenského označuje za „komedianta“, který podle něj „lže na denní bázi“. Kontroverze Fico vyvolává i svými výroky, jak by řešil ukrajinskou krizi, kdyby byl u moci.

Slovensko je jednou ze zemí nejvíce zasažených důsledky války na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že s Ukrajinou přímo sousedí, sem proudí davy uprchlíků. Na východě Slovenska navíc už byly slyšet i poplašné sirény, protože Rusové ostřelovali západní oblast Ukrajiny poblíž slovenských hranic.

Vláda premiéra Eduarda Hegera se zařadila mezi spojence Ukrajiny, a tudíž se nejenže stará o příchozí uprchlíky, ale zároveň svého východního souseda podobně jako jiné státy Evropské unie či Severoatlantické aliance (NATO) zásobuje vojenským materiálem. Zelenskému navíc umožnila vystoupit na dálku na schůzi Národní rady (slovenský parlament – pozn. red.).

Zelenskyj se však zjevně stal jedním z terčů slovenského expremiéra a nyní opozičního lídra Roberta Fica. „Já tam určitě nebudu. Nebudu poslouchat člověka, který lže na denní bázi,“ prohlásil před Zelenského vystoupením předseda Směru. Ukrajinského prezidenta navíc označil za „herce“ a „komedianta“, čímž narážel na Zelenského kariéru před vstupem do politiky (Zelenskyj ovšem stejně jako Fico vystudoval práva – pozn. red.).

Ukrajinský prezident podle Fica „poškozuje zájmy Slovenské republiky“. Kritizuje Zelenského slova například o tom, že Slovensko a další státy EU mají odstoupit od ruské ropy a klást důraz na lidské hodnoty. „Jaké hodnoty? Že na straně ukrajinské armády bojují fašisti, kterým naše vláda posílá zbraně?“ vykřikoval před novináři Fico s dovětkem, že Ukrajinci podle něj poslední roky na Donbasu „zabíjeli národnostní menšiny“.

Fico: Ukrajina? Co my s tím, proboha?

Fico od začátku války na Ukrajině tvrdí, že Slovensko by se do konfliktu vůbec nemělo zapojovat. V minulosti sice připustil, že by vláda mohla svému sousedovi zaslat humanitární materiál, dodávky zbraní ale odmítá. Stejně tak dnes říká, že by se postaral o válečné uprchlíky, ale ne o „spekulanty, kteří přijedou v Porsche a zaplatí za noc v luxusním slovenském hotelu 400 eur“.

Tvrdo odmietam vyhrážky ukrajinského prezidenta Zelenského, že Slovensku vypne plyn a ropu!

TVRDO ODMIETAM VYHRÁŽKY UKRAJINSKÉHO PREZIDENTA ZELENSKÉHO, ŽE SLOVENSKU VYPNE PLYN A ROPU! Jeho vyjadrenie o "strate trpezlivosti" s politikou EÚ na margo sankcií voči Ruskej Federácii pohŕdajú suverenitou a záujmami jednotlivých členských krajín EÚ a aj preto sa nezúčastním jeho zajtrajšieho prejavu v NR SR. Slovensko nesmie podporiť embargo voči ruskej rope a plynu, pretože by išlo o sebazničujúce rozhodnutie!

Posted by Robert Fico on Monday, May 9, 2022

Slovenský expremiér zároveň odmítá přistoupit na odstřižení Slovenska od ruské ropy. To je podle něj „totální výmysl USA“. „Kvůli komu mají lidé platit dvě a půl nebo tři eura za benzín a naftu? Kvůli Zelenskému? Kvůli Ukrajině? Co my s tím máme, proboha. To je válka mezi Spojenými státy a Ruskou federací,“ prohlašoval Fico a dodal, že on s válkou v zemi svého východního souseda „nechce nic mít“.

K Zelenského projevu na půdě slovenského Parlamentu se vrátil ještě v jednom facebookovém videu. „Tak teda prrr, pane prezidenta. My nejsme žádní vaši sluhové,“ řekl Fico. Zároveň zaútočil na vládu Eduarda Hegera i slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, že ukrajinské hlavě státu vychází vstříc. „Klesli tak hluboko, že po neoprávněných požadavcích cizího prezidenta mu ještě ve stoje zatleskají,“ vyčetl jim slovenský expremiér.

S Ficem odešla i krajní pravice

Jak dopředu avizoval, Fico svůj slib splnil a před projevem Zelenského z pléna Národní rady skutečně odešel. Následovala ho část poslanců jeho Směru-DS a přidali se také poslanci krajní pravice. Sál tak opustili zákonodárci z Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, který před časem kvůli odsouzení za propagaci neonacistických symbolů přišel o poslanecký mandát, tak i poslanci z hnutí Republika. To tvoří bývalí Kotlebovci, kteří se s LSNS rozešli ve zlém.

Negativní názor na Zelenského projevovali zástupci slovenské krajní pravice už od začátku války. Kotleba, který byl tehdy ještě poslancem, hlásil, že Slovensko se do konfliktu nemá zapojovat a podobně jako Fico brojil i proti uprchlíkům.

Předseda zmiňované Republiky, europoslanec Milan Uhrík, o sobě dal vědět již během Zelenského vystoupení na půdě Evropského parlamentu. Ve chvíli, kdy od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uběhl jen zhruba týden, ukrajinský prezident promluvil před europoslanci a sklidil mohutný potlesk ve stoje. Jeho slova ovšem byla zcela jedno Uhríkovi, který si během nich bez zájmu četl na mobilu.

Posted by Lucia Ď. Nicholsonová on Tuesday, March 1, 2022

Tagy:
válka Slovensko invaze Ukrajina uprchlíci Evropská unie parlament Robert Fico Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ukrajinská krize SMER - sociálna demokracia ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.