KOMENTÁŘ: Babiš vyslyšel Koláře aneb Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí
Je rozhodnuto. Po dlouhých týdnech, kdy se velká část médií tvářila, že na světě neexistuje zásadnější otázka, než zda prezident Pavel pojede, nebo nepojede na summit v Ankaře, už známe odpověď. A dopadlo to přesně podle slov, která ve filmu Jára Cimrman ležící, spící pronese manželka cestovatele Holuba: „Doma bude. Už se narajzoval dost.“
Faktem je, že prezidentovi v zastupování Česka navenek nikdo nebrání – o čemž svědčí i bohatý výčet jeho zahraničních cest. Stejně tak je fakt, že v Ústavě není zakódováno žádné specifické právo prezidenta jet ausgerechnet na summit Severoatlantické aliance. Přesto nastal po rozhodnutí vlády poprask. Opozice mluví o černém pondělí české diplomacie a sám prezident v úterý oznámil, že splní své výhrůžky a podá kompetenční žalobu.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel podal kompetenční žalobu kvůli summitu NATO. Mimořádně nešťastné, míní o kroku vlády
Je přitom s podivem, proč to bude prezident dělat… Vždyť premiér Andrej Babiš se svým kabinetem jen vyslyšel apel prezidentovy vlastní pravé ruky a přítele po boku Petra Koláře pronesený začátkem prosince 2021.
Kolář tehdy doslova řekl: „Pan prezident žije v jiné zemi, politicky, a jestli mu Petr Fiala a tahle vláda dovolí uplatňovat nadále prezidentský systém – který on si tady sám pro sebe stvořil – tak pochybuji, že jsem volil správně.“ A pokračoval: „Je tady stále možnost, a to není výhrůžka nebo vydírání, ale je tady stále možnost uplatnit ten článek 66. Pokud by pan prezident si jaksi stále myslel, že on si může uplatňovat prezidentský systém… My jsme parlamentní demokracie a vláda je od toho, aby vytvářela koncepce a naplňovala politiku. Parlament ji má kontrolovat a prezident v jistých momentech je součástí exekutivy – třeba článek 63 kdy zastupuje stát navenek – takže by se s ním mělo počítat. Ale není to on, kdo to má určovat.”
Pavel jde vládě po krku
No vida – není to prezident, kdo má tyto věci určovat... Hned máme jasno. Nebo spíše měli bychom jasno, pokud by ovšem v české politice neplatila oblíbená zásada dvojího metru. Zatímco prezidentu Zemanovi Kolář vytýkal, že si funkci prezidenta pojal jako v prezidentském systému a Fialovu vládu nabádal, aby hlavě státu zatnula tipec, nyní Kolář sám aktivně podporuje tendence Petra Pavla plést si parlamentarismus s prezidentským systémem.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Celá situace je přitom jednoduchá jak suchý zip. Za rozhodnutím vlády nestojí ani msta ani malost, dokonce ani revanš za nejmenování Filipa Turka. Jde o jediné: Andrej Babiš dobře pochopil, že prezident se pasoval do role opozičního lídra, který jde vládě nemilosrdně po krku – což by nad veškerou pochybnost činil i na summitu v Ankaře.
Ostatně, dělal to i během jiných zahraničních cest, například v březnu letošního roku při návštěvě v Litvě nebo v lednu na Ukrajině, kde proti vůli vlády sliboval bitevníky L-159. A co si budeme, trapná historka v hujerovském stylu, kdy Pavel před novináři káral Babiše za pozdní příchod, asi také dvakrát pozitivní roli nesehrála…
Přijde další blamáž?
I malé děcko pochopí, že pozici Česka by nijak nepomohlo, kdyby prezident znovu cítil potřebu poměřovat si s premiérem svalíky – tentokrát ovšem před mezinárodním fórem v Turecku. Toť vše. Žádné drama, žádné jímavé příběhy o pomstě. Jen prosté zohlednění faktu, že summit NATO nemá být další bitevní pole, na němž Pavel povede svou válku proti vládě. Zkrátka a dobře: Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí.
Pavel však o tohle bojiště proti vládě přijít nechce, a tak vstupuje na scénu kompetenční žaloba a s ní i samozvaná třetí komora parlamentu, Ústavní soud. Nezbývá než doufat, že tentokrát žalobu prezidentovi sepsala jiná esa z pralesa, než ti experti, kteří mu poradili, aby kvůli dvěma smskám Petra Macinky zalarmoval Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Další směšnou blamáž à la „kauza smsky“ totiž prezident fakt nepotřebuje…
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kubáček: V NATO nikoho nezajímá, jestli za ČR dorazí Pavel. Jak dopadne případná žaloba, víme