CNN Prima News Karolina Stonjeková
Karolina Stonjeková

Karolina Stonjeková

komentátorka

Karolina Stonjeková, externí spolupracovnice CNN Prima NEWS, vystudovala politologii, mezinárodní vztahy, a také obor historická sociologie na Karlově univerzitě. Celý profesní život se živí prací v komerčním sektoru a pracuje jako PR konzultantka. Od roku 2019 do roku 2020 byla také komentátorkou FTV Prima.

Nejnovější příspěvky autora

KOMENTÁŘ: Hlasování nebylo „směroplatný“ aneb Pirátské stěhování z vlády
Názory

KOMENTÁŘ: Hlasování nebylo „směroplatný“ aneb Pirátské stěhování z vlády

Petr Fiala a Pavel Blažek si po pondělním večeru mohou přestat kousat nehty. Nervy drásající pirátské referendum úderem osmé hodiny skončilo. Sice pro ústřední dvojici nedopadlo dobře, ale zaplať Bůh, že skončilo. Je tu ovšem jeden háček – jak řekla Máňa ve filmu Kulový blesk, není to směroplatný. Tahle slavná výzva 331 Pirátů je totiž bezzubá jak stoletá stařenka. A co je ještě důležitější, nikdo z vedení Pirátů ji vlastně ani prosazovat nechce...

KOMENTÁŘ: Vládě radí Nesmrtelná teta aneb Trhací kalendář politických slibů
Názory

KOMENTÁŘ: Vládě radí Nesmrtelná teta aneb Trhací kalendář politických slibů

Pamatujete si pohádkovou komedii Nesmrtelná teta z roku 1993? Do přízně krále Ctirada, který přišel o rozum, se jednoho dne vloudí paní Závist. Ta králi namluví, že je jeho tetičkou a bude mu se vším radit. Aby nikdo nepoznal, že moudra, která král pronáší, jsou ve skutečnosti z její hlavy, domluví si, že Ctirad bude vždy dělat pravý opak toho, co mu ona bude radit. O třicet let později je pohádka realitou. Král alias Petr Fiala a jeho vláda, dělají všechno přesně naopak, než slibovali ve volbách. Ba co hůř, dělají i pravý opak toho, co říkali ještě před pouhým rokem.

Další příspěvky autora

KOMENTÁŘ: Největší nepřítel Danuše Nerudové? Sebevědomí Danuše Nerudové

Existuje spousta věcí, které by člověk ani náhodou nechtěl. Třeba duševní „svěžest“ Joea Bidena, minulost Petra Pavla nebo „sekeru“ Zbyňka Stanjury. Pak jsou tu ovšem věci, které by chtěl mít každý. Například Rothschildovy prachy nebo sebevědomí Danuše Nerudové. Ta se totiž v rozhovoru pro týdeník Respekt svěřila, že kdyby padla Fialova vláda (která pravděpodobně nepadne), neváhala by opustit mandát v Bruselu (který zatím nemá) a nechala by se pověřit sestavením vlády (ačkoli ji nikdo ničím takovým pověřovat nechce).

KOMENTÁŘ: Chcete znát budoucnost? Odložte křišťálovou kouli a dívejte se na Slovensko

Řekněme to otevřeně: dění na Slovensku tu většinou sledují jen opravdoví fajnšmekři přes politiku. Obecně se totiž předpokládá, že to, co je skutečně pozornosti hodné, se děje na západ od našich hranic, nikoli na východ. Jak se ukazuje, je to chyba. Na Slovensku se totiž v posledních letech odehrává všechno podstatné, co se nakonec stane i u nás, byť s několikaletým zpožděním. Dobrá zpráva tudíž je, že kdo chce znát českou politickou budoucnost, nemusí chodit ani ke kartářce, ani dlouze civět do křišťálové koule. Stačí se místo toho důkladně podívat, co se odehrává v Bratislavě.

KOMENTÁŘ: Igor Nikolajevič Pospíšil, zakázaný koncert a návrat dob minulých

Divadelní hra Marka Grigorijeviče Rozovského s názvem Koncert V vznikla ve druhé polovině 80. let a patří k předním dílům ruské satirické tvorby. S úspěchem ji nastudovalo legendární brněnské divadlo Husa na provázku, kde se hrála ještě krátce po revoluci. Přestože se Rozovského kus odehrává za časů reálného socialismu, je aktuální dodnes. Jak moc aktuální, to nám ukázala kauza zrušeného pražského koncertu operní divy Anny Nětrebkové.

KOMENTÁŘ: Obhajoba Roberta Fremra aneb Skandální odhalení Pavlova nitra

Horká kauza posledních dní by se dala shrnout celkem stručně: prezident se škraloupem z minulosti navrhl na ústavního soudce muže se škraloupem z minulosti. Takové hodnocení sice není k oběma aktérům zrovna laskavé, to je pravda. Ale bohužel pro ně, je věcně zcela správné. A bohužel pro nás – díky této kauze jsme se o našich politických představitelích něco moc zajímavého dozvěděli.

KOMENTÁŘ: O Me Too už mluvme bez mýtů. Byl to hon na čarodějnice, ukazuje nejen případ Spacey

Je to scénář, který celkem důvěrně známe z jiných oblastí společenského nebo politického života: na počátku stojí dobrá, či dokonce šlechetná myšlenka. Ta se ale po čase v rukou fanatických aktivistů škaredě zvrhne a potvrdí pravdivost rčení o tom, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Na konci pak zůstane už jen pachuť z toho, že něco, co bylo myšleno dobře a mělo pomoci (v tomto případě obětem sexuálního násilí), vlastně spíš uškodilo a žádné zadostiučinění nepřineslo. Nejnovějším takovým příkladem je kampaň Me Too, kvůli které byl roky vláčen bahnem herec Kevin Spacey. Ale nejen on...

KOMENTÁŘ: Náčelník Tupá kudlička a pán, který sebral lidem důchody aneb Lidovecké vzhůru dolů

Dvě procenta hlasů. Přesně tolik lidovcům přisoudil aktuální průzkum společnosti Median, čímž se tato strana zařadila po bok irelevantních a často obskurních politických straniček, věčně neúspěšných čekatelů na vstup do Sněmovny. Když máte z jedné strany Šlachtovu Přísahu a z druhé Rajchlovo PRO, tak vám náladu nevylepší ani relaxační jízda na traktoru, a asi nezbývá než se dát na modlení. U etablované strany s dlouhou historií je to samo o sobě velký špatný. Ještě větší špatný je to pak u strany, která je součástí vlády. Tohle velký špatný má ale své jasné příčiny a lidovci si na ně zadělali úplně sami.

KOMENTÁŘ: Hlupák twitterový aneb Proč by měl Fiala svým lidem ty internety zakázat

Pozor, pozor! V našich zeměpisných šířkách se objevil nový živočišný druh – Asinus twitterus neboli hlupák twitterový. Hojně se vyskytuje na sociálních sítích, nejvíce aktivní je v noci a na Twitteru. Na první pohled působí legračně, někdy až zmateně, ale dokáže být i velmi nebezpečný. Místo racionálního úsudku totiž používá emoce a svojí činností škodí nejen svému okolí, ale i sám sobě. Ačkoli to často neví... Poznávací znamení: je členem vlády, ale najdeme ho také v Poslanecké sněmovně a Senátu. Pokud se s hlupákem twitterovým v kyberprostoru setkáte, platí jednoduché pravidlo: nehladit, nekrmit, zasmát se a zaťukat si na čelo. A vše si řádně zapamatovat. Protože volby se blíží.