KOMENTÁŘ: Fialův koktejl na hubnutí aneb Byl to kongres, nebo školení prodejců?

Členové předsednictva ODS (zleva) Marek Benda, Eva Decroix, Zbyněk Stanjura, předseda strany a premiér Petr Fiala, Martin Kupka, Veronika Vrecionová a Alexandr Vondra na tiskové konferenci v závěru prvního dne volebního kongresu ODS, 13. dubna 2024, Ostrava.

Fiala obhájil post předsedy ODS

Kongres ODS je za námi. Ale nenechte se mýlit. Vlastně to nebyl tak docela kongres. Bylo to spíš školení distributorů nutričních produktů. Napřed motivační projev nejúspěšnějšího prodejce Petra Fialy, který dokola opakoval, že zrovna jeho koktejl na hubnutí je ten nej – zatímco konkurence nabízí sajrajt, po němž se dostaví jojo efekt, nevolnost a pocit hladu. O vedlejších účincích nebo stížnostech zákazníků žádná zmínka. Řadoví distributoři pak všemu nadšeně tleskali, i když zhruba 20 % z nich dalo svým hlasováním najevo, že s takovým vedením by se celá slavná pyramidová hra mohla lehce zřítit. O tom, jak pádu zabránit, ale nepadlo ani slovo...

„Nespokojenost se sebou samým je ctnost. Nespokojenost s jinými je chyba a počátek velkého trápení,“ prohlásil kdysi čínský filosof Konfucius. Ale řekl to už dávno. Tehdy ještě ODS neexistovala. Dnes je všechno jinak. Dnes se o nespokojenosti se sebou samým zarytě mlčí a předstírá se, že pro ni není sebemenší důvod. „Nic špatně neděláme, žádní voliči nám neodcházejí, vláda je úspěšná. Kdo to nechápe, je dezinformacím podléhající dezolát.“ V nespokojenosti s jinými, ať už jde o voliče nebo o opozici, se občanští demokraté blaženě rochní.

ČTĚTE TAKÉ: V ODS vyprchává instinkt zabijáka. Fiala zaplatí za vládu s Piráty obrovskou daň, říká Ivan Langer

Kdyby průběh kongresu ODS sledoval někdo, kdo se o politiku příliš nezajímá, musel by nevyhnutelně nabýt dojmu, že se včera konaly volby a občanští demokraté je na plné čáře vyhráli.  Jako kdyby snad delegáti vůbec nevěděli, jak si aktuálně jejich strana stojí. Nebo hůř – kdyby jim to bylo jedno. Případně jako kdyby chtěli nechat Fialu, ať si ještě nějaký čas na vrcholu pyramidy prodává ty svoje hubnoucí preparáty. A jakmile mu obrat klesne, bude stejně nahrazen nějakým jiným dealerem s ostřejšími lokty. Tak nač si teď pálit prsty?

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Jenže tady už o moc nižší „prodeje“ být nemohou. Za více než deset let neudělala ODS pod Fialovým vedením jediný výsledek, na který by mohla být hrdá. Dnes se partaj raduje z 15 procent, dříve by i za 20 nemilosrdně padaly hlavy. Vedení sice hlásá do světa, že jejich doplňky stravy jsou ty nejlepší, ale sami tomu moc nevěří. Chybí drive, chybí tah na branku a očividně chybějí i noví prodejci, schopní oslovit další zákazníky. A ty stávající udržet.

Bylo to jasně vidět i na volbě vedení – počet protikandidátů na předsedu: nula. Počet kandidátů na prvního místopředsedu: jeden. Počet kandidátů na čtyři místopředsednická místa: čtyři. Vnitrostranická diskuse a debata o problémech: nula. Aktuální preference: 14 procent. Výsledek hubnoucí kůry po dvou letech pití Fialova koktejlu: plus dvacet kilo.

Důvěra v produkt vymizela a řekněme si upřímně, že ten produkt už hlavně dávno není, co býval. Obal sice zůstal, ale obsah vypadá, chutná i funguje jinak. Už nejde o to, že nabízíme kvalitu. Cílem je pohanit konkurenci a doufat, že nám to přinese alespoň tolik zákazníků, abychom se ještě chvíli mohli vyhřívat na vrcholu celé pyramidové hry a užívat si výhody, jež z toho plynou. A protože naděje umírá poslední, nezbývá než doufat, že to tak bude i po volbách. „Snad si ten náš citronový koktejl ještě někdo koupí – i když už se z citronů dávno nevyrábí. Ani po citronech nechutná. Vlastně vůbec nechutná. O to víc se za něj musíme pochválit. O to víc s ním musíme být my sami spokojeni. Realitě a zákazníkům navzdory.“

Začínali jsme citátem čínského filosofa, tak pojďme skončit větou amerického vynálezce. Thomas Alva Edison jednou řekl: „Ukažte mi úplně spokojeného člověka a já vám v něm odhalím naprostého smolaře.“ Věčná škoda, že se Edison tohoto přespokojeného kongresu ODS nedožil. To by, panečku, bylo odhalení.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Petr Fiala na návštěvě USA

Tagy: