reklama

Komentátoři: Fiala by se musel zbláznit, aby šel s Babišem. Zeman matematiku taky umí

Největším překvapením letošních voleb bylo vítězství koalice Spolu, shodli se komentátoři Petr Kolář z Mladé fronty DNES a Jan Martinek z Práva ve vysílání CNN Prima NEWS. Stejně tak by byl podle nich Petr Fiala (ODS) blázen, kdyby šel vyjednávat s Andrejem Babišem (ANO). Doplnili také, že Miloš Zeman může chtít jmenování vlády prodlužovat, ale matematiku umí jako ostatní.

reklama

Martinek doplnil, že u postoje Zemana by si počkal na výsledek. „Zvykli jsme si, že umí být kreativní v ústavě a ústavních zvyklostech,“ sdělil. Kolář však mínil, že ať je prezident jakýkoliv, jmenování premiéra bude velmi rychlé. „Umí matematiku jako ostatní, tak co může dělat? Věřil, že to bude Babiš. Ten může jít za Okamurou, společně si říci, že to nedají, a konec hry,“ predikoval komentátor Mladé fronty.

Oba se shodli na tom, že Petr Fiala coby lídr koalice Spolu do vyjednávání s Babišem nepůjde. „Za této situace by ODS musela být šílená a Fiala by se musel úplně zbláznit, aby šel vyjednávat s Babišem, který prohrál. Byť má nejvíce mandátů,“ uvedl Kolář s tím, že kdyby se rozhodli jinak než vytvořit pětikoalici, před voliči by se zdiskreditovali.

„Švestičky“ a konec Pirátů

„Fiala vsadil veškerý politický kapitál na to, že bude změna. Musel by se zbláznit,“ potvrdil Martinek slova kolegy. Podle Koláře nejsou žádné možnosti, kdy by se z pětikoalice Spolu a Pirátů a STAN někdo odloupl. „Maximálně Piráti. A upřímně, na jejich čtyřech hlasech nezáleží,“ myslí si. Společná koalice pěti stran totiž získala 108 mandátů, a tak by i po odchodu Pirátů měla nadále většinu ve Sněmovně.

„Může to dopadnou i tak, že Bartoš jako předseda strany skončí. Co ale víme, co se bude dít na pirátském fóru. Pointa je, že je jedno, zda ve vládě zůstanou, nebo z ní odejdou. Naopak si myslím, že by jim řada politiků z ODS zatleskala a dala švestičky na cestu,“ glosoval Kolář. Přesto si myslí, že Piráti dostanou ministerstvo pro místní rozvoj a čtyři roky budou ve vládě.

Zeman Babiše nepotřebuje za každou cenu

Martinek je toho názoru, že premiérem nakonec bude Fiala. „Jen to možná bude chvíli trvat, protahování čekám. Není na něj ale příliš prostor,“ podotkl. Výsledek voleb podle něj Zemana překvapil. „Netajil se tím, že podporuje ANO. Výsledek ho osobně musel mrzet,“ dodal komentátor deníku Právo.

Stejného názoru je i Kolář, který potvrdil, že se podporou hnutí ANO Zeman netajil. „Zeman nechce Babiše za každou cenu udržet ve vládě. Rozumí si, mají podobné názory a vyhoví si. Sedí si také lidsky a asi mu chtěl Zeman pomoci. Nijak se ale netajil tím, že by chtěl Babiše jako svého prezidentského nástupce,“ připomněl možné další ambice šéfa hnutí ANO.

Martinek doplnil, že prezidentovi musí být jasné, jak volby dopadly, a je politický realista. „Navíc ani nevíme, jestli bude Babiš chtít první pokus, a když neuspěje, zda by to zkoušel podruhé,“ dodal Kolář s tím, že by Babiš neměl za kým jít. Kromě Okamury. I kdyby se ale spojili, nemají dostatek křesel.

Doplnil, že po neúspěchu komunistů a sociálních demokratů vznikl prostor pro vytvoření nové levicové strany. „Nová vláda bude dělat i nepopulární kroky. Pak vznikne poptávka po levici,“ uzavřel Martinek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama