reklama

Komentátor: Hamáček a jeho řeči o otrocích? ČSSD se naprosto odpoutala od reality

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v předvolební debatě pořadu 360°: Hlas lidu přirovnal legální migranty z Východu k otrokům. „ČSSD se naprosto odpoutala od reality,“ komentoval výrok novinář Petr Holec ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Středeční speciální debaty s diváky se zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), šéf hnutí SPD Tomio Okamura a poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Ti se neshodli na otázce, který politický subjekt jako první s tématem hrozby ilegální migrace přišel.

Podle novináře Petra Holce se tím snaží získat co nejvíce voličů, kteří mají z migrantů strach. „Téma je důležité především pro starší skupinu Čechů. Například tvrdé jádro voličů komunistů i hnutí ANO jsou právě lidé nad 60 let. Babiš to moc dobře ví. Rétorikou o tom, že Piráti se Starosty jsou ‚vítači‘, se mu liberální koalici povedlo zahnat do defenzivy,“ zmínil Holec.

Přestože se všichni čtyři hosté debaty k migraci staví odmítavě, stejně se snažili navzájem proti sobě vymezovat. Okamura se snažil diváky přesvědčit o tom, že SPD je jedinou stranou ve Sněmovně, která proti ilegální migraci skutečně vystupuje. Demonstroval to na příkladu odmítavého postoje hnutí vůči přijetí 170 Afghánců, kteří spolupracovali s českou armádou. Vláda to však podpořila.

Radek Vondráček a Jan Hamáček připomněli, že politici z ANO a ČSSD mají zásluhu na tom, že se v Evropské unii neschválil princip kvót, tedy povinného přerozdělování migrantů. Obecně ale ČSSD o tématu migrace ze zmíněných politických subjektů mluví nejméně.

ČSSD jako potápějící se Titanic?

Podle druhého hosta debaty, šéfredaktora Reflexu Marka Stoniše, je to tím, že důležitější prioritou strany je zvyšování mezd u státních zaměstnanců. „Vlastně ale nevím, koho oslovují. To je, jako když se Titanic potápí a řešíme, jestli pojedeme na Filipíny, nebo do Austrálie,“ dodal. Že je práce pro sociální demokracii jedním z vůbec nejdůležitějších témat, ukázal Hamáček i během debaty, když o ní mluvil v souvislosti s legální migrací.

„Legální migrace je v pořádku, problémem je ta nelegální a dovoz levné pracovní síly. Tady si notují pan Andrej Babiš a koalice Spolu, kdy Marian Jurečka říkal, že musíme dovézt 300 tisíc pracovníků z Východu. Není naším cílem dovézt otroky, kteří budou pracovat za minimální mzdu a brát práci našim lidem,“ řekl Hamáček.

Jeho přirovnání legálních migrantů z Východu k otrokům okomentoval novinář Holec následovně: „Předvedl, že se ČSSD odpoutala od reality.“

Sněmovní volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO, které by mohlo dosáhnout až 30 procent. Druhé místo patří koalici Spolu a třetí Pirátům se Starosty. Obě koalice se pohybují kolem 20 procent. Čtvrtou příčku si drží hnutí SPD. Tomu průzkumy přisuzují něco přes 10 procent.

ČSSD, podobně jako komunisté, hnutí Přísaha a trojkoalice Trikolory, Svobodnýnch a Soukromníků, balancuje na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Podle expertů však s konečnými výsledky říjnových voleb mohou značně zahýbat velké předvolební debaty, jako byla například ta středeční o migraci na CNN Prima NEWS. Její záznam a nejzajímavější výroky najdete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Agresivita lidí stoupá, protože se bojí o život. Babiš chce vysvětlit fejky o očkování

Agresivita lidí stoupá, protože se bojí o život kvůli očkování, prohlásil v pátek na tiskové konferenci premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Lidé podle něj věří „fejkům“ neboli falešným zprávám o vakcínách, které se šíří na sociálních sítích. S přednostou ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice Františkem Duškou chystají prezentaci, během níž je hodlají vyvrátit.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Ronaldo se dostal na kótu 801. Po dalším milníku se otřásá rekord české ikony Bicana

V anketě Zlatý míč Cristiano Ronaldo letos skončil „až“ na šestém místě. Nejhůře od roku 2010. Jako by propad ve slavné fotbalové anketě portugalskou hvězdu naštval a hned při nejbližším zápase vyslal vzkaz: „Pořád jsem tady“. Manchesteru United pomohl dvěma góly k vítězství 3:2 nad Arsenalem, díky čemuž v počtu kariérních branek pokořil neuvěřitelné číslo 800. Absolutní rekord česko-rakouského střelce Josefa Bicana, který největší část kariéry spojil se Slavií Praha, má na dostřel.

reklama

Domácí zpravodajství

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Bude Mynář vracet dotace na penzion? Ministerstvo rozhodlo nezákonně, říká státní zástupce

Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech. Řekl to mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Rozhodnutí ministerstva považuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za nezákonné.

reklama