reklama

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

reklama

Tématem předvolebního speciálu byla migrace. Politici se ale bavili i o pracovním trhu, na kterém chybí přes 300 tisíc lidí. Podle šéfa vládní ČSSD Jana Hamáčka si Česko nemůže dovolit masivní přijímání migrantů, je potřeba si vybírat, koho stát doopravdy chce.

„Legální migrace je v pořádku, problémem je nelegální a dovoz levné pracovní síly. Tady si notují pan Andrej Babiš (premiér a šéf hnutí ANO, pozn. red.) a koalice Spolu, kdy Marian Jurečka (šéf KDU-ČSL, pozn. red.) říkal, že musíme dovézt 300 tisíc pracovníků z východu. Není cílem dovézt otroky, kteří budou pracovat za minimální mzdu a brát práci našim lidem,“ pustil se Hamáček do svých politických oponentů.

Jurečka totiž na začátku září v Partii na CNN Prima NEWS Hamáčkovi řekl: „Kam já chodím, kam přijedu do malé firmy – rodinné farmy, k zemědělcům malým, středním – všichni zoufale poukazují, že nemají lidi. Nám chybí 350 tisíc lidí na pracovním trhu a vy jste za čtyři roky s tím neudělali vůbec nic, na rozdíl od Polska, které si dokázalo natáhnout lidi z Ukrajiny na pracovní trh.“

Předseda sociální demokracie se tehdy neudržel. „Vy jste řekl, my budeme šetřit na sociálních službách a ve školství a přivezeme sem 300 tisíc Ukrajinců. Já jsem z Mladé Boleslavi, vím, jak to tam vypadá, jaká je s tím spojena kriminalita. Nechci nikoho dovážet na otrockou práci,“ rozčílil se.

Stát by měl zajistit vzdělání

Ve středečním pořadu 360° Hamáček dodal, že práce v Česku musí být adekvátně placená, protože těžko půjde někdo dělat svářeče za 22 tisíc měsíčně. „Kdyby firmy platily lépe, byl by zájem větší,“ zdůraznil.

Další z debatujících, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, podotkl, že problémy jsou zejména s agenturami, které pracovníky ze zahraničí najímají. Dalším zádrhelem jsou ubytovny, na kterých tito lidé většinou žijí. „Člověk osm hodin pracuje, osm hodin spí a osm hodin se chce bavit. Je tam třeba nedostatek žen či mužů a pak musí zasahovat policie. Normální populace má doma zahrádku, dítě nebo manželku,“ uvedl.

Podle Ondráčka existují v Česku pracovní místa, například zdravotních sester, které stát akutně potřebuje. „Hledali jsme v zemích bývalého Sovětského svazu. Lidé odtamtud chtějí pracovat, ale narazí na podmínky ministerstva zdravotnictví. Ať je Česká republika vytáhne po střední škole a zajistí jim řádné vzdělání,“ navrhl komunista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče
Tenis

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama