reklama

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

reklama

Tématem předvolebního speciálu byla migrace. Politici se ale bavili i o pracovním trhu, na kterém chybí přes 300 tisíc lidí. Podle šéfa vládní ČSSD Jana Hamáčka si Česko nemůže dovolit masivní přijímání migrantů, je potřeba si vybírat, koho stát doopravdy chce.

„Legální migrace je v pořádku, problémem je nelegální a dovoz levné pracovní síly. Tady si notují pan Andrej Babiš (premiér a šéf hnutí ANO, pozn. red.) a koalice Spolu, kdy Marian Jurečka (šéf KDU-ČSL, pozn. red.) říkal, že musíme dovézt 300 tisíc pracovníků z východu. Není cílem dovézt otroky, kteří budou pracovat za minimální mzdu a brát práci našim lidem,“ pustil se Hamáček do svých politických oponentů.

Jurečka totiž na začátku září v Partii na CNN Prima NEWS Hamáčkovi řekl: „Kam já chodím, kam přijedu do malé firmy – rodinné farmy, k zemědělcům malým, středním – všichni zoufale poukazují, že nemají lidi. Nám chybí 350 tisíc lidí na pracovním trhu a vy jste za čtyři roky s tím neudělali vůbec nic, na rozdíl od Polska, které si dokázalo natáhnout lidi z Ukrajiny na pracovní trh.“

Předseda sociální demokracie se tehdy neudržel. „Vy jste řekl, my budeme šetřit na sociálních službách a ve školství a přivezeme sem 300 tisíc Ukrajinců. Já jsem z Mladé Boleslavi, vím, jak to tam vypadá, jaká je s tím spojena kriminalita. Nechci nikoho dovážet na otrockou práci,“ rozčílil se.

Stát by měl zajistit vzdělání

Ve středečním pořadu 360° Hamáček dodal, že práce v Česku musí být adekvátně placená, protože těžko půjde někdo dělat svářeče za 22 tisíc měsíčně. „Kdyby firmy platily lépe, byl by zájem větší,“ zdůraznil.

Další z debatujících, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, podotkl, že problémy jsou zejména s agenturami, které pracovníky ze zahraničí najímají. Dalším zádrhelem jsou ubytovny, na kterých tito lidé většinou žijí. „Člověk osm hodin pracuje, osm hodin spí a osm hodin se chce bavit. Je tam třeba nedostatek žen či mužů a pak musí zasahovat policie. Normální populace má doma zahrádku, dítě nebo manželku,“ uvedl.

Podle Ondráčka existují v Česku pracovní místa, například zdravotních sester, které stát akutně potřebuje. „Hledali jsme v zemích bývalého Sovětského svazu. Lidé odtamtud chtějí pracovat, ale narazí na podmínky ministerstva zdravotnictví. Ať je Česká republika vytáhne po střední škole a zajistí jim řádné vzdělání,“ navrhl komunista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama