Komentátor: Okamura dal voličům SPD návod, jak pomoct vládě. Měl by si přečíst volební zákon

Předseda SPD Tomio Okamura v senátních volbách zřejmě omylem hlasoval pro obhajujícího senátora Jiřího Růžičku (TOP 09). TOP 09 i celou vládní koalici přitom hlasitě kritizuje. Volební lístek chtěl původně znehodnotit, podle zákona to ale neudělal dostatečně. Finální slovo bude mít volební komise. Podle komentátora Thomase Kulidakise by bylo lepší nastudovat si, jak se volí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že znehodnotit volební lístek je jednoduché.

Předseda SPD v senátních volbách zřejmě omylem hlasoval pro Jiřího Růžičku (TOP 09), když chtěl znehodnotit volební lístek, ale neprovedl to dostatečně. „Je to historka, která ukazuje, že před tím, než jde někdo k volbám, měl by si přečíst v ideálním případě volební zákon nebo alespoň návody, které se uveřejňují,“ upozornil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor deníku Právo a webu Novinky.cz Thomas Kulidakis.

Podle něj ale ještě záleží na předsedovi volební komise. „Může se stát, že uznají, že by u předsedy SPD bylo poněkud zvláštní, aby podporoval TOP 09,“ dodal Kulidakis. Volby jsou ale tajné a volební komise by tak teoreticky neměla brát takové úvahy v patrnost.

Komentátor Českého rozhlasu Plus Radko Kubičko ale upozornil, že lístek je prostě platný a ani předseda volební komise s tím nic neudělá, neboť se nebude vědět, který hlas je Okamurův. „Pokud se úplně neznehodnotí a vloží se do obálky, tak je platný,“ sdělil Kubičko s tím, že pokud Okamura nechtěl nikoho volit, nemusel hlas do obálky vůbec vkládat. Právě absence oficiální obálky je jedním z možných důvodů pro neplatnost hlasu.

I Kulidakis dodal, že znehodnotit hlas je jednoduché. „Mohl ho úplně začmárat nebo ho tam vůbec nevložit. Proto by bylo lepší nastudovat si, jak se volí,“ poradil předsedovi SPD.

Okamura mohl navíc chybným postupem dát návod podporovatelům svého hnutí. „SPD je do jisté míry i v těchto volbách protestní strana. Pokud by voliči SPD napodobili Okamuru, pomohli by vládě – a to by bylo paradoxní. Pokud si samozřejmě nechtěl připravit půdu, aby v případě úspěchu pětikoalice mohl říct, že je to i díky tomu, že jí pomohli i voliči SPD,“ rýpl si ironicky Kulidakis.

Tagy:
chyba TOP 09 Tomio Okamura senátní volby Jiří Růžička Radko Kubičko Svoboda a přímá demokracie Právo Thomas Kulidakis

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:58

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

12:35

Ruský raper zvolil smrt místo mobilizace

12:02

V Rusku se demonstruje proti mobilizaci

11:42

Zelenskyj: Ukrajina ve válce proti Rusku převzala iniciativu

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Domácí zpravodajství

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.