Okamura nechtěně hlasoval pro kandidáta TOP 09. I natržený a přeškrtnutý lístek je platný

Tomio Okamura odvolil

Předseda SPD Tomio Okamura chtěl vyjádřit nesouhlas se současnou vládou. A protože na Praze 6, kde volí, jeho SPD kandidáta nepostavila, rozhodl se znehodnotit lístek pro aspiranta TOP 09 a obhajujícího senátora Jiřího Růžičku. Pokud ale lístek pouze natrhl a přeškrtl, jak sám po odvolení prohlásil, odevzdal mu svůj hlas nejspíš právoplatně. Podle zákona totiž poškození lístku a přeškrtnutí jména ke znehodnocení nestačí, pokud je nadále zřejmé, čí lístek se v obálce nachází.

Při příchodu do volební místnosti se předseda SPD Tomio Okamura sice ujišťoval, do které obálky má který lístek vložit, nakonec ale nachytal sám sebe. Zatímco volební lístek pro komunální volby zřejmě odevzdal správně, nechtěně hlasoval i v senátních volbách. Svůj lístek pro Jiřího Růžičku z TOP 09 chtěl přitom znehodnotit.

„Škrtl jsem jeho volební lístek a ještě jsem ho natrhl. Voleb jsem se tímto zúčastnil, vždycky jsem pro to, abychom k volbám chodili. Můj hlas tak bude započítán mezi odevzdané, tímto jsem však vyjádřil svůj nesouhlas a zároveň snížil procentní výsledek panu Růžičkovi, protože absolutně nesouhlasím s politikou TOP 09 a vládní koalice,“ řekl Okamura.

Jenže natržení ani přeškrtnutí lístku ke zneplatnění nestačí. „Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje,“ píše se jasně v zákoně.

Okamura: Vyjádřil jsem svou vůli

Pokud tedy Okamura lístek neroztrhal, což podle svých slov neučinil, jeho hlas je platný. Pokud k jinému názoru nedospěje volební komise.

„Já jsem celý volební lístek přeškrtl včetně jména kandidáta. Pakliže by takový volební lístek, kdy volič jasně vyjádřil svoji vůli nesouhlasu s daným kandidátem, měl být uznán jako hlas pro tohoto kandidáta, tak je skutečně otázkou, zda je správně napsaný volební zákon,“ řekl později Okamura CNN Prima NEWS. „Jen volební komise může posoudit zda-li to bylo škrtnuto dostatečně,“ dodal s tím, že volby jsou tajné a zda bude jeho lístek skutečně platný, se tak nedozví ani on sám.

„S úsměvem dodávám, že pakliže by můj hlas byl započítán panu Růžičkovi, což se nikdo z nás nedozví, tak doufám, že to nebude rozhodující hlas,“ uzavřel s nadhledem.

Pravděpodobné Okamurovy chyby se všimla i TOP 09, která Růžičku do Senátu navrhuje, i samotný senátor, který obhajuje svůj mandát. „No nene,“ napsal s usmívajícím se emotikonem na sociální síti Růžička.

Tagy: