
Poklady českého lyžování: Ski muzeum v Harrachově nabízí tisíce exponátů
V komunálních volbách není možné využít volební průkaz a hlasovat mimo obec s trvalým bydlištěm. Zdroj: Profimedia.cz
V komunálních volbách není možné využít volební průkaz a hlasovat mimo obec s trvalým bydlištěm. Zdroj: Profimedia.cz
Na podzim 2022 si lidé budou moct zvolit ve své obci nové zastupitelstvo. Jenže komunální volby se vyznačují zejména na první pohled složitým křížkováním stran a jednotlivých kandidátů. Jak volit, jak postupovat ve volební místnosti a proč není možné využít voličský průkaz? Přečtěte si přehledný článek včetně vysvětlení možné volby z karantény.
Následující komunální volby se v České republice uskuteční na podzim 2022. Termín vyhlašuje prezident republiky podle zákona vždy nejpozději 90 dnů před jejich uskutečněním. Letos se volby uskuteční 23. a 24. září tradičně v pátek a v sobotu. Volby do obecních zastupitelstev se konají každé čtyři roky společně s těmi senátními.
Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.
Jaké je číslo vašeho volebního okrsku včetně názvu a adresy se dozvíte z informačního letáku o volebním postupu. Ten vám přijde společně se sadou volebních lístků. Volební okrsky se vytvářejí tak, aby zahrnovaly přibližně 1 000 voličů a stanovuje je starosta obce.
O hlasovací lístky se volič nemusí příliš starat. Měl by je obdržet nejpozději jeden den před zahájením voleb do své poštovní schránky. Pokud je z nějakého důvodu neobdrží nebo si je zapomene doma, nic se neděje. Hlasovací lístky si může vyzvednout přímo ve volební místnosti.
Po obdržení úřední obálky od volební komise, u které se prokážete občanským průkazem či pasem, můžete přistoupit k hlasování.
Upravit volební lístek lze třemi způsoby – malými křížky, velkým křížkem a pak kombinací.
Takzvanými malými křížky volíte jen jednotlivé kandidáty. Komu chcete dát hlas, označíte křížkem čtvereček u jeho jména. Volič má tolik hlasů, kolik je členů daného zastupitelstva. Pokud zakřížkuje více kandidátů, je hlasování neplatné. Pokud méně, hlasování platí, ale je jen na vás, zda chcete svou možnost hlasovat nevyužít a nechat ji částečně propadnout. Pokud přidělíte křížek straně a zároveň jejím kandidátům, hlas je platný pouze pro stranu.
Příklad: Vaše obec má 13 zastupitelů. Volič má tedy k dispozici maximálně 13 křížků, které může libovolně rozmístit. Hlas pak dostanou všichni označení kandidáti.
Velký křížek slouží pro voliče, kteří jsou plnohodnotně spokojeni s kandidátkou jedné strany (koalice, sdružení nezávislých kandidátů, …). V takovém případě označíte velký čtvereček v záhlaví sloupce vámi zvolené strany.
Důležité je si uvědomit, že v tomto případě dáváte hlas všem kandidátům z vybrané strany. Kdybyste ale zakřížkovali dvě nebo více celých stran, bude hlasovací lístek neplatný.
Nejsložitějším, ale zároveň oblíbeným způsobem, jak dát najevo své preference, je kombinace malých křížků s velkým. V takovém případě volič označí velkým křížkem některou z kandidujících stran, dále však rozhodí malé křížky u jiných partají. Jejich počet je opět omezen počtem zastupitelů v dané obci.
Kdo ale nakonec dostane váš hlas? Hlas se připočítá všem kandidátům s malým křížkem. Z velké strany se pak od konce škrtne stejný počet lidí, jako jste použili malých křížků. Zní to složitě, pojďme si to ještě jednoduše vysvětlit.
Příklad: Strana má 30 kandidátů a volič ji zakřížkuje. V tuto chvílí dostávají hlas všichni na dané listině. Co ale když označíte například 10 kandidátů z jiných stran? V tomto případě získá hlas jen prvních 20 kandidátů z celé volené strany a 10 zvlášť označených kandidátů. Pokud byste mimo celou stranu označili 16 oblíbenců, hlas z celé strany dostane 14 nejvýše umístěných politiků.
Volič upraví svůj volební lístek a za plentou ho vloží do úřední obálky. Mnoho lidí vyplňuje lístky už doma. V takovém případě stejně za plentu alespoň na chvíli musíte, za ní pak svůj předvyplněný lístek vložíte do příslušné obálky.
Za plentu může jen volič, členové komise za ním nesmí přijít. Výjimkou je tělesná vada (není schopen číst, psát, …) voliče, kvůli které není schopen lístek upravit. S takovým člověkem může za plentu jiný volič, jenž podle pokynů lístek vyplní a vloží do obálky. Členové komise pomáhat nemohou.
Ve statutárních městech, kde se volí kromě městského zastupitelstva i zastupitelstvo městské části nebo obvodu, dává volič oba volební lístky pro každé ze zastupitelstev do jedné úřední obálky. Upravený volební lístek v úřední obálce následně volič vždy vhodí před volební komisí do volební urny.
S voličským průkazem může člověk ve vybraných volbách hlasovat mimo svůj volební okrsek, kde je na základě trvalého bydliště zapsán ve stálém seznamu voličů u obecního úřadu. Jenže komunální volby jsou výjimkou – pro volby do zastupitelstev obcí se voličský průkaz nevydává a volit mimo obce trvalého bydliště tedy nemůžete.
Voliči, kteří nejsou ze závažných zdravotních důvodů schopni přijít do volební místnosti, mohou obecní úřad nebo okrskovou volební komisi požádat, aby za nimi dorazila s přenosnou volební urnou.
Tuto možnost ale mohou využít jen ti, kteří se nacházejí na území okrsku, kde volí. Komise nemůže za voličem s mobilní urnou jít například do nemocnice, která se sice nachází ve stejné obci, ale patří už do jiného volebního okrsku.
Od začátku pandemie koronaviru vstoupilo do voleb ještě jedno omezení – karanténa či izolace. Jaká budou pravidla na podzim roku 2022, ještě není jasné. Ideálním scénářem by bylo, kdyby covid ustoupil natolik, že volbu z karantény nebudeme muset vůbec řešit.
Pro případ, že se situace nezmění, si ale pojďme připomenout, jak se z karantény volilo do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Lidé, kteří budou počátkem října v povinné karanténě, mohli hlasovat díky speciálnímu zákonu přijatému v létě.
Voliči měli několik možností – drive-in hlasování na speciálně vybavených volebních stanovištích nebo hlasování do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přišly speciálně vybavení volební komisaři. Podobnou možnost měli i lidé, kteří byli v karanténě v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb. Volby se konaly den či dva před standardním otevřením volebních místností.
Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.
Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.
Sledujeme on-line
Ruské síly kompletně dobyly ocelárenský komplex Azovstal v Mariupolu. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany a také prokremelská média v čele s agenturou TASS. Rusové hovoří o tom, že komplex „osvobodili od nacistů“. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to již měl sdělit ministr obrany Sergej Šojgu.
Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 %. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.
Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Českých sportovců, kteří působili v barvách slavné Barcelony, nebylo mnoho. Mezi tuzemské profesionály v dresu katalánského klubu se zařadil i Jakub Viceník, má to ale háček. Za Barcelonu totiž neběhá za míčem, ale hraje populární počítačovou hru League of Legends. V rozhovoru pro pořad CNN Prima Gaming popsal, jak se mu daří v prestižní esportové divizi.
Západ Německa v pátek zasáhly silné bouře, které v některých místech doprovázejí vydatné srážky a silný vítr. Německá média již potvrdila tornádo ve městě Lippstadt v Severním Porýní-Vestfálsku. Extrémní počasí si vyžádalo život jednoho člověka a desítky zraněných.
Jaký je recept na zkrocení inflace, která dopadá na rozpočty většiny českých domácností? Nedělní Partie Terezie Tománkové nabídne duel ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a jeho předchůdkyně, současné šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové. Sledujte CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.
Maso, které není z Evropské unie, může obsahovat steroidy. Zjistit tyto látky ale není vůbec jednoduché. Brněnský výzkumný ústav proto přišel s novou metodu pro české veterináře.
Opičí neštovice se častěji šíří mezi gayi, ukazují statistické údaje z Velké Británie. Pokud se budou u nich nadále tyto případy vyskytovat ve vyšší míře, odborníci navrhují, aby jim bylo přednostně nabízeno očkování proti této nemoci.
Kvůli katastrofálnímu nedostatku umělého kojeneckého mléka ve Spojených státech končí stále více dětí v nemocnicích. Někteří zoufalí rodiče se stávají obětmi podvodníků nebo se sami pouštějí do nebezpečných improvizací. Prezident Joe Biden už kvůli „mléčné krizi“ zavádí válečná opatření.
Ruská armáda podle Ukrajinců střílela na školu v Severodoněcku, kde se ukrývalo 200 lidí. List The New York Times zveřejnil nové důkazy o ruských zvěrstvech v Buči. Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov. Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako nátlak sankcemi, prohlásil Putin. Zelenskyj poděkoval zemím, které podpořily Ukrajinu. Rusové v pátek večer uvedli, že kompletně dobyli ocelárny Azovstal v Mariupolu.
V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Česko v pátek zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích.
V případu mrtvého novorozence došlo k zásadnímu průlomu. Pitva prokázala, že se chlapeček narodil živý, kriminalisté tak obvinili matku z vraždy. Deník Blesk přinesl svědectví muže, který ženu potkal jen krátce před tragédií. Z detailů až mrazí, matka totiž svého čerstvě narozeného syna údajně zaházela větvemi.
Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.