reklama

Komunikaci ve vztahu potřebují nejen ženy, ale i muži, shodují se odborníci

Žijeme v době, která s sebou nese proměny společnosti, mezilidských vztahů i rodinných forem a dotýká se i typických ženských a mužských rolí. Některá dogmata se prohlubují, jiná se naopak vytrácí. O tom, zda jsou muži opravdu v ohrožení, se v pořadu Silný hlas Markéty Fialové bavili lektor osobního rozvoje a mentor mužského výcviku Karel Tůma a docentka klinické psychologie a sexuoložka Laura Janáčková.

reklama

Muži mají podle odborníků mnohdy problém přiznat si pochybení nebo slabost. „Nestává se, že by muži v kruhu přátel otevřeně mluvili o svých pocitech či prohrách,“ řekl lektor osobního rozvoje a mentor mužského výcviku Karel Tůma.

K tématu

Podle Janáčkové je ale třeba o těchto věcech mluvit. „Myslím si, že autentická komunikace je to základní, co potřebují ženy a co musí probíhat i v dobrém vztahu,“ řekla a varovala před tím, že tato komunikace by neměla probíhat pouze jednostranně. „Pokud se muž nenaučil mluvit o svých pocitech například od svého otce, musí to odkoukat jinde. Ideálním příkladem je mužský kruh, který je bezpečným místem, kde se tyto věci lze naučit bez společnosti žen,“ myslí si Tůma, který mužský výcvik mentoruje.

Janáčková ale varovala, že tyto mužské kruhy nevyřeší globální problém. „Ukazuje se, že muži nejsou odpovědní. Například podle výzkumu víc jak třicet procent českých mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let žije s rodiči. A to není v pořádku,“ myslí si Janáčková. Dalším zásadním problémem je podle ní i vysoký počet rozpadlých rodin, ve kterých pak často chybí mužský vzor.

A co téma sexuality? Podle Janáčkové muži v ohrožení nejsou. Zda ale potřebujeme muže, které generuje dnešní doba, záleží převážně na ženách. „Ženy chtějí mnohdy lepší partnery, než jsou ony samotné. Potřebují k nim vzhlížet, což je v nich už evolučně miliony let zakořeněno. Když vezmeme v potaz, že procentuálně je víc studujících žen, které dosáhnou vyššího vzdělání než muži, žena pak nemá na pomyslné příčce k naleznutí tu lepší polovičku,“ myslí si docentka. Na celý pořad Silného hlasu moderátorky Markéty Fialové se můžete podívat v úvodním videu článku.

K tématu

Tagy: partnerství muži vztah komunikce Silný hlas Laura Janáčková Silný hlas Markéty Fialové Markéta Fialová ženy sexualita Karel Tůma

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama