reklama

Komunikaci ve vztahu potřebují nejen ženy, ale i muži, shodují se odborníci

Žijeme v době, která s sebou nese proměny společnosti, mezilidských vztahů i rodinných forem a dotýká se i typických ženských a mužských rolí. Některá dogmata se prohlubují, jiná se naopak vytrácí. O tom, zda jsou muži opravdu v ohrožení, se v pořadu Silný hlas Markéty Fialové bavili lektor osobního rozvoje a mentor mužského výcviku Karel Tůma a docentka klinické psychologie a sexuoložka Laura Janáčková.

reklama

Muži mají podle odborníků mnohdy problém přiznat si pochybení nebo slabost. „Nestává se, že by muži v kruhu přátel otevřeně mluvili o svých pocitech či prohrách,“ řekl lektor osobního rozvoje a mentor mužského výcviku Karel Tůma.

K tématu

Podle Janáčkové je ale třeba o těchto věcech mluvit. „Myslím si, že autentická komunikace je to základní, co potřebují ženy a co musí probíhat i v dobrém vztahu,“ řekla a varovala před tím, že tato komunikace by neměla probíhat pouze jednostranně. „Pokud se muž nenaučil mluvit o svých pocitech například od svého otce, musí to odkoukat jinde. Ideálním příkladem je mužský kruh, který je bezpečným místem, kde se tyto věci lze naučit bez společnosti žen,“ myslí si Tůma, který mužský výcvik mentoruje.

Janáčková ale varovala, že tyto mužské kruhy nevyřeší globální problém. „Ukazuje se, že muži nejsou odpovědní. Například podle výzkumu víc jak třicet procent českých mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let žije s rodiči. A to není v pořádku,“ myslí si Janáčková. Dalším zásadním problémem je podle ní i vysoký počet rozpadlých rodin, ve kterých pak často chybí mužský vzor.

A co téma sexuality? Podle Janáčkové muži v ohrožení nejsou. Zda ale potřebujeme muže, které generuje dnešní doba, záleží převážně na ženách. „Ženy chtějí mnohdy lepší partnery, než jsou ony samotné. Potřebují k nim vzhlížet, což je v nich už evolučně miliony let zakořeněno. Když vezmeme v potaz, že procentuálně je víc studujících žen, které dosáhnou vyššího vzdělání než muži, žena pak nemá na pomyslné příčce k naleznutí tu lepší polovičku,“ myslí si docentka. Na celý pořad Silného hlasu moderátorky Markéty Fialové se můžete podívat v úvodním videu článku.

K tématu

Tagy: partnerství muži vztah komunikce Silný hlas Laura Janáčková Silný hlas Markéty Fialové Markéta Fialová ženy sexualita Karel Tůma

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama