Komunikaci ve vztahu potřebují nejen ženy, ale i muži, shodují se odborníci

Žijeme v době, která s sebou nese proměny společnosti, mezilidských vztahů i rodinných forem a dotýká se i typických ženských a mužských rolí. Některá dogmata se prohlubují, jiná se naopak vytrácí. O tom, zda jsou muži opravdu v ohrožení, se v pořadu Silný hlas Markéty Fialové bavili lektor osobního rozvoje a mentor mužského výcviku Karel Tůma a docentka klinické psychologie a sexuoložka Laura Janáčková.

Muži mají podle odborníků mnohdy problém přiznat si pochybení nebo slabost. „Nestává se, že by muži v kruhu přátel otevřeně mluvili o svých pocitech či prohrách,“ řekl lektor osobního rozvoje a mentor mužského výcviku Karel Tůma.

Podle Janáčkové je ale třeba o těchto věcech mluvit. „Myslím si, že autentická komunikace je to základní, co potřebují ženy a co musí probíhat i v dobrém vztahu,“ řekla a varovala před tím, že tato komunikace by neměla probíhat pouze jednostranně. „Pokud se muž nenaučil mluvit o svých pocitech například od svého otce, musí to odkoukat jinde. Ideálním příkladem je mužský kruh, který je bezpečným místem, kde se tyto věci lze naučit bez společnosti žen,“ myslí si Tůma, který mužský výcvik mentoruje.

Janáčková ale varovala, že tyto mužské kruhy nevyřeší globální problém. „Ukazuje se, že muži nejsou odpovědní. Například podle výzkumu víc jak třicet procent českých mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let žije s rodiči. A to není v pořádku,“ myslí si Janáčková. Dalším zásadním problémem je podle ní i vysoký počet rozpadlých rodin, ve kterých pak často chybí mužský vzor.

A co téma sexuality? Podle Janáčkové muži v ohrožení nejsou. Zda ale potřebujeme muže, které generuje dnešní doba, záleží převážně na ženách. „Ženy chtějí mnohdy lepší partnery, než jsou ony samotné. Potřebují k nim vzhlížet, což je v nich už evolučně miliony let zakořeněno. Když vezmeme v potaz, že procentuálně je víc studujících žen, které dosáhnou vyššího vzdělání než muži, žena pak nemá na pomyslné příčce k naleznutí tu lepší polovičku,“ myslí si docentka. Na celý pořad Silného hlasu moderátorky Markéty Fialové se můžete podívat v úvodním videu článku.

Tagy: